asseco Aimtec murr

Citroën C1 1,2 Pure Tech

Jedno z trojčat kolínské automobilky TPCA (Citroën C1, Toyota Aygo a Peugeot 108), se k nám dostalo do redakce na vyzkoušení. Jde o druhou generaci městského modelu Citroën C1, která se ve srovnání s první generaci designovo velmi změnila a můžu říct, že k lepšímu.

 

Už to není ten malý "diblík", který po faceliftu v roce 2008 změnil pouze přední masku. Nová generace zvážněla a vypadá akčněji. Ve výrobě jsou jak třídveřové, tak i 5dveřové provedení karoserie. Z mého pohledu je 5dvěřové provedení daleko významnější a pro zájemce praktičtější, než stejné provedení v třídveřové variantě.
"Lišácký" výraz předních partií vozu, které tvoří přední maska, výrazné logo značky a zajímavě řešená světla, evokují hravost celého modelu C1. Svému okolí dává jasně najevo, že nejde jen o miniauto, ale o kompaktní víceúčelové městské vozidlo, které dokáže nadchnout svého uživatele.
Dominantou vozu jsou přední světla rozdělena do tří bloků. Nahoře je proužek, tvořený obrysovým světlem a blinkry, z horní části ohraničený kapotou motoru a ze spodu tvořený obloukem kopírující pod ním umístěné hlavní kulaté světlomety. Ve spodní části je pak svislý pruh LED diod pro denní svícení. Chybí ale zcela mlhová světla.
Interiér
Autem jsem absolvoval cestu do Plzně a zpět, byl jsem překvapený výborným sezením, přední sedadla s integrovanou opěrkou hlavy jsou pohodlná a pěkně drží tělo. Sedadlo je výškově stavitelné, takže i když je oproti předchozí generaci sedadlo položeno níže o 1 cm, lze jeho výšku upravit dle potřeby. Výška nad hlavou je dobrá i v oblasti kolen. Tříramenný volant je stavitelný pouze v výškově a díky zesílení v místě úchopu dobře padne do rukou. Velmi praktický je velký rychloměr umístěný přímo před řidičem. Otáčkoměr je řešen trošku netradičně na svislém displeji vedle rychloměru. Ve tmě jsou přístroje podsvíceny červenou barvou, což beru jako dost nepříjemný prvek, hlavně pro řidiče, kteří musí používat brýle na čtení - červená barva způsobuje rozostření čísel na rychloměru. Uprostřed palubní desky je malý displej, který je ve vyšší výbavě nahrazen multifunkční dotykovou obrazovkou. Vyšší výbava Shine také umožňuje využít plátěnou střechu a vytvořit z vozu malé kabrio. O čistotu čelního okna se stará pouze jeden stěrač, ale zvládá svou úlohu na jedničku.
Zadní lavice je určena spíše pro dvě osoby menšího vzrůstu, záleží na proporcích řidiče. Když by za volant usedl urostlejší řidič, nezbude na zadních sedadlech místo pro kolena, pak může C1 posloužit jako pohodlné vozidlo jen pro dvě osoby. Zadní okna nedisponují stahovacím zařízením, ale dají se jednoduše páčkou upravit na výklopná větrací okénka. Zavazadlový prostor velikosti 196 l je větší než u předchozí generace. Přístup je zajištěn odklopením zadního víka, respektive zadního skla a tím pádem je dost vysoká nakládací hrana. Po sklopení zadních sedadel se objem zavazadelníku zvětší na 780 l.
Pod kapotou
V nabídce jsou dvě tříválcové benzínové motorizace. Základní motor 1,0 označený jako e-VTi Airdream, se chlubí úsporným provozem díky technologii Stop & Start a aerodynamickým paketem. Druhá, silnější motorizace, kterou jsme měli v redakční zápůjčce, byla benzínová 1,2 VTi disponující výkonem 61 kW, propojená s 5 stupňovou manuální převodovkou.
Motor mile překvapil svou dravostí. Dokáže velmi hbitě reagovat na povel plynového pedálu a v zatáčce je vyloženě doma. Vzhledem k nízké hmotnosti vozu (necelých 890 kg) a poloměru otáčení (jen 480 cm) je jízda příjemně mrštná a ve městě si počíná skvěle. Ale ani mimo město se nová generace C1 nedá zahanbit, o čem svědčili nevěřícné pohledy řidičů větších vozů, které jsem míjel na D5. Samozřejmě při svižnější jízdě je pak i spotřeba odlišná od udávané spotřeby výrobcem 4,3 l na 100 km. Spotřeba vyšla na 6,3 l, ale při pohodové jízdě zhruba do 2600 ot.min-1 jsem se přibližoval k udávané spotřebě.
Manuální řazení v kombinaci s tímto silnějším motorem je přesné, možná by mohly být trochu kratší dráhy chodu. Jinak není autu co do dynamiky a komfortu vytknout. Ve městě se chová velmi dobře a i odhlučnění je pohodové. Podvozek zvládá drobné nerovnosti městských silnic příkladně s dostatečným utlumením. Horší je to v dálničním provozu. Při svižnější jízdě se do kabiny přenáší nejen aerodynamický svist, ale i hluk od silnice.
I když nejde o manažerskou limuzínu, může disponovat toto městské vozidlo užitečnými technologiemi, jako je zpětná parkovací kamera, systém hands-free přístupu a startování, nebo asistent pro rozjezd ve svahu. Už v základní výbavě má např. šest airbagů (čelní, boční, hlavové), stabilizační systém ESP nebo omezovač rychlosti a detektor stavu tlaku vzduchu v pneumatikách.
Dynamický a hbitý model C1 je díky silnějšímu motoru velmi svižný, dobře reaguje na povely řidiče a ve městě je prostě "doma".     /kos/
 

 
Publikováno: 3. 3. 2015 | Počet zobrazení: 2599 článek mě zaujal 571
Zaujal Vás tento článek?
Ano