Autobus, poháněný palivem ze záchodů
To, co je pro jednoho člověka odpad, může být pro jiné třeba autobusové palivo. Britové se zařadili k té druhé skupině poté, co koncem loňského roku zahájil v Bristolu provoz první autobus poháněný - řekněme plynem z odpadu…
Anglické slovíčko „poo“, které se skví na kampani firmy Geneco, jež projekt připravila, je však v anglosaské terminologii obecně obdobou našeho libozvučného slova hovínko. Což také vystihuje podstatu věci: Nový Bio-Bus Geneco je jako první svého druhu ve velké Británii poháněn plynem generovaným pomocí čištění odpadních vod a potravinového odpadu.
Jak zdůrazňují tvůrci projektu, palivo pro Bio-Bus produkuje méně emisí než tradiční dieselové motory, a navíc je z místních zdrojů. „Použití biometanu poskytuje nejen ekologické palivo, ale snižuje i naši závislost na tradičních fosilních palivech. Plynová vozidla mají velký význam při zlepšování kvality ovzduší, ale Bio-bus jde dál než dosavadní projekty. Je poháněn odpadem lidí žijících v dané oblasti, včetně těch, kteří autobusem sami jezdí," říká generální ředitel Geneco Mohammed Saddiq.
Biometan, na který Bio-bus jezdí, se vyrábí v Bristolské čistírně odpadních vod. Asi 75 mil. m3 odpadních vod a odpadů a 35 000 t potravinového odpadu jsou zpracovány tzv. anaerobní digescí, která pomocí mikroorganismů umožňuje produkovat 17 mil. m3 biometanu ročně. Bio-bus má na plnou nádrž akční rádius 300 km. Anebo jinak řečeno - odpad vzniklý z jednoho nákladu pasažérů po dobu jednoho roku, by prý mohl cestující dopravit přes celou Velké Británii.
„Bio-bus ukazuje, že lidský odpadní produkt a náš potravinářský odpad jsou cenné zdroje. Jídlo nevhodné k lidské spotřebě musí být odděleně sbíráno a recyklováno do zeleného plynu a biofertilizérů, a ne k plýtvání na skládkách nebo ve spalovnách," říká výkonná ředitelka Asociace pro anaerobní digesci a biozdroje Charlotte Morton.