Tajfun z kolibřích křídel, aneb jak učinit z běžných strojů vysokorychlostní
I když z nepřeberného sortimentu dosud vyvinutých a nabízených obráběcích nástrojů by se mohlo zdát, že většina dosažitelných inovací v této oblasti už byla vynalezena a nějaké skutečně průlomové řešení už se na obzoru hodně dlouho neobjeví, ani o takováto překvapení nebývá nouze. Dokladem je např. pozoruhodná inovace, kterou vyvinula izraelská firma Colibri Spindles.
Inovativní koncept s názvem SPINJET je patentovaným vynálezem a vzorovým příkladem skutečně nekonvenčního přístupu. „Je to vlastně proti běžné logice a trochu bláznivé, ale funguje to, a umožňuje posunout dosavadní možnosti opět o něco dál," vysvětluje Baruch Books, šéf izraelské firmy Colibri, která je i tvůrcem unikátního řešení, jež zatím nemá na trhu obdoby. „Zákazníci, hlavně z řad menších firem, chtějí obvykle stroje koncepce "vše v jednom", tedy zařízení, které by jim - samozřejmě pokud možno za co nejnižší cenu - nabídlo veškeré možnosti pro nejrůznější aplikace. To ale dost dobře nejde, zvlášť v oboru, kde jsou na různé materiály používány často značně specializované nástroje a zařízení. Museli jsme proto přemýšlet úplně jiným směrem, mimo rámec tradičních koncepcí."
Povedený koncept
Výsledkem je unikátní hi-tech vřeteno pro vysokorychlostní CNC obrábění s označením Typhoon, poháněné chladicí kapalinou s monitorováním otáček v reálném čase. Jinými slovy, přeloženo z ryze technické terminologie - speciální nástavec, vybavený malou turbínkou poháněnou tlakem kapaliny používané pro chlazení nástroje (přičemž nemusí jít ani o vysokotlaký chladicí systém), do něhož se upne nástroj, který tak výrazně získá na obrátkách. Vtip je v tom, že tento speciální přídavný systém v podstatě snižuje normální rychlost vřetena, ale zároveň ho „upgraduje“ na vyšší rychlost otáček.
V kostce řečeno: i z běžného stroje, který dosahuje při obrábění např. 10 000 otáček za minutu, udělá toto šikovné zařízení připojené montáží plug&play, systém s až 55 000 otáčkami za minutu, což je parametr dosahovaný dosud jen speciálními drahými stroji určenými pro vysokorychlostní obrábění - a to bez dalších náročných investic a úprav. A s možností nasadit jej s příslušnými nástroji do průměru 6 (pro hliník), resp.3 mm (pro ocel) na obráběcí procesy v dokončovacích a polodokončovacích operacích pro širokou škálu materiálů - frézování (včetně frézování závitů a drážek), srážení hran, broušení, vrtání, gravírování, případně jejich kombinaci. „Je to prostě jen další nástroj do zásobníku, nepotřebuje nic speciálního," konstatuje jeho autor s tím, že systém nevyžaduje výměnu nástrojů, ale umožňuje 2 - 5násobě zvýšit otáčky vřetene stroje. Vysoká rychlost otáčení umožňuje vysokou efektivitu (výrobce udává 65% zlepšení účinnosti ve srovnání s obráběním s běžným vřetenem) a snížení času obrábění (dokáže ušetřit až 70 % času) a tím vede i k úsporám energie. A umožňuje také dvojnásobně prodloužit životnost nástroje.
To není vše
Dalším trumfem je možnost sledování otáček na displeji pomocí modulu připojeného prostřednictvím bezdrátové technologie (v tomto případě Bluetooth) na vřetenu stroje - opět jednoduše, bez potřeby jakýchkoli kabelů. Novinka, představená premiérově na loňském veletrhu AMB ve Stuttgartu, kde vzbudila značnou pozornost mezi výrobci obráběcích strojů, se už dostala i na český trh, kde ji pod svá křídla vzala firma Iscar, která systém - za nemenšího zájmu - uvedla na posledním strojírenském veletrhu v Brně.