asseco Aimtec murr

Průmysl pohledem světa financí

Jedním z ukazatelů, nasvědčujících, že ekonomika opět začíná ožívat a průmyslová výroba se může těšit na lepší časy, je i finanční aktivita firem, resp. ochota investovat. Výmluvně to dokumentují statistiky finančních institucí zachycující leasingové a úvěrové produkty.

 

Ačkoli řada firem se naučila během hospodářské krize spoléhat na vlastní síly, a své projekty, nebo přinejmenším jejich část si financovaly z vlastních prostředků (mj. i kvůli tomu, že v době, kdy svět prochází ekonomickými problémy, nejsou podmínky financování ze strany bankovních i nebankovních institucí zdaleka tak výhodné jako v časech vzkvétajícího hospodářství), zejména u větších investičních akcí je obvyklým řešením úvěr či leasing.
V kontextu evropského leasingu, jehož objem dosáhl podle statistik organizace Leaseurope, zastřešující evropské leasingové společnosti v prvním pololetí loňského roku 127,2 mld. eur, což představuje meziroční růst o 9,3 % byl podle Leaseurope hlavním tahounem růstu leasing automobilů. Ten meziročně stoupl o 13,4 %, leasing strojů a zařízení vzrostl o 4 % a leasing nemovitostí o 1,4 %. Podíl ČR na evropském leasingovém trhu ve zmiňovaném období činil pouhých 0,63 %, nicméně jeho vývoj kopíruje obecnější trendy.
„Pozitivní výsledky jasně ukazují, že leasing hraje aktivní roli při podpoře investic evropských firem. Povzbudivý je více než 10% růst leasingu movitých věcí, zejména automobilů, který překonal tempo růstu celkových evropských firemních investic. Leasingový trh by měl i nadále růst navzdory tomu, že Evropská komise předpokládá v následujícím období (míněno 2. pololetí 2014, pozn. red.) slabší hospodářskou aktivitu i úroveň investic,“ říká poradkyně Leaseurope pro statistické a ekonomické záležitosti Jurgita Bucyte.

Zájem o financování - bankovní i nebankovní - roste
Z pohledu makroekonomického rámce konstatuje zpráva ČLFA rostoucí poptávku po nebankovních finančních produktech a objem nebankovního financování v 1.- 3. čtvrtletí 2014 se meziročně zvýšil. Finanční produkty byly v dosavadním průběhu letošního roku nabízeny v podmínkách ekonomického oživení zahájeného již v závěru minulého roku. Průmyslová výroba meziročně rostla a rostly investice, i když ve většině odvětví zatím nikoliv razantně. Jak konstatuje souhrnná zpráva ČLFA, určitá část poptávky po financování investičních či spotřebitelských záměrů však byla stále spojena se značnými riziky a nemohla být při uplatnění obezřetných kritérií hodnocení zákazníka i financované komodity akceptována. Pokračoval růst podílu úvěrového financování na obchodech leasingových společností.
Společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) financovaly pro podnikatele leasingem stroje, zařízení a dopravní prostředky v souhrnu pořizovacích cen (bez DPH) 28,75 mld. Kč (což představuje u největších patnácti společností zvýšení o 17,3 %) a pro podnikatele poskytly úvěry v celkové výši 28 mld. Kč. Proti 1. - 3. čtvrtletí 2013 tak došlo ke zvýšení objemu úvěrů pro podnikatele o 17,3 %, i když počet poskytnutých úvěrů se obecně meziročně nepatrně snížil (o 0,67 %). Pokud jde o rozložení z pohledu komoditního směrování, převažovaly úvěry na vozidla, a to jak osobní vozy (40,1 %), tak na nákladní automobily (11,4 %), ovšem druhou nejvýznamnější položku tvoří úvěry na stroje a zařízení, které představovaly plnou třetinu poskytnutých podnikatelských úvěrů (33,3 %). Celkem registrovala ČLFA v období 1. - 3. čtvrtletí loňského roku 48 656 poskytnutých úvěrů (z toho 95 úvěrů na pořízení nemovitostí), přičemž průměrná výše poskytnutého úvěru činila 576 249 Kč.
Zpráva ČLFA konstatuje rovněž podstatné zvýšení tempa meziročního růstu využívání factoringu, ve kterém bylo v 1. - 3. čtvrtletí 2014 poskytnuto financování ve výši 121,5 mld. Kč. 
Z toho na factoringové společnosti, které jsou zároveň členy ČLFA, připadá 115,1 mld. Kč, tzn. jde o meziroční růst 16,8 %. S podílem 70,3 % za sledované období loni převládal tuzemský factoring, exportní factoring představuje 26,4 % a zbývající 3,3 % připadají na importní factoring. Celkový objem prostředků poskytnutých členy AFS ČR klientům dosáhl k 30. září 2014 celkem 18,1 mld. Kč, z toho na členy ČLFA připadá 16,6 mld. Kč. 
Sázka na jistotu: pojištění
Samostatnou kapitolou, i když úzce související s financováním průmyslových projektů a investic, je pojištění, které, vzhledem k poměrně vysokému finančnímu objemu, které tyto projekty obnášejí, je logickým a de facto nutným krokem. Průmyslových firem se týká zejména pojištění strojů a strojního přerušení provozu určené vlastníkům průmyslových strojů a zařízení. Jde o pojištění typu all risks, které nabízí pojistnou ochranu v případě zničení nebo poškození strojů, strojních zařízení a jejich příslušenství nahodilou událostí, která omezuje nebo vylučuje jejich funkčnost. Podle podmínek pojišťovací společnosti někdy včetně jejich elektronických součástí, jindy figuruje pojištění elektronických zařízení jako samostatná kategorie určená zejména pro elektronická zařízení pro zpracování dat, zařízení pro měřicí, regulační a kontrolní techniku. Takto se pojišťují např. počítačové řídicí systémy velínů, řídicí počítače apod.
Jak vysvětluje společnost AR Credit, pro technická pojištění (strojů a strojních zařízení) se zpravidla vybírají jednotlivě definovaná strojní zařízení, která mají vysokou hodnotu, a jejichž vnitřní poškození, vyjádřené náklady na opravu, by pro podnik znamenalo významnou majetkovou škodu. Rozsah ochrany je u tohoto pojištění nejširší, zahrnuje jak pojištění živelních rizik, tak pojištění tzv. vnitřních poruch způsobených např. konstrukční, výrobní či materiálovou vadou, přepětím, zkratem, poškozením v důsledku expanze nebo tlaku páry, plynu a kapalin, mrazu, roztržení odstředivou silou, nárazem nebo vniknutím cizího předmětu, ale i v důsledku neodborného zacházení (poškození nesprávnou obsluhou, údržbou a opravou, při montáži apod.) ale také úmyslným poškozením.
Obdobné riziko, proti němuž se lze (a vyplatí) pojistit, mohou představovat výluky v důsledku eroze, koroze, provozního nebo přirozeného opotřebení, apod. Pojištění strojů lze proto rozšířit o pojištění strojního přerušení provozu, které se vztahuje na ušlý zisk a stálé náklady zapříčiněné přerušením činnosti pojištěných strojů v důsledku kryté věcné škody. Tou může být poškození nebo zničení majetku způsobené některým z pojištěných nebezpečí sjednaných v pojistné smlouvě.
Dobře sjednané pojištěni umožňuje pak firmám kompenzovat náhradu následných škod, jež vznikly v důsledku strojních škod specifikovaných v pojištění strojů a strojního zařízení. Pojišťovna i v tomto případě hradí pojištěnému především zisk, který podnikateli po dobu obnovy provozu uchází a náklady, které musí vynakládat i v době, kdy je podnik mimo provoz (předmětem náhrady jsou stálé náklady a ušlý zisk po dobu havárie). Jak konstatuje AR Credit, je v současné době tento druh pojištění jedním z nejvýznamnějších, neboť umožňuje společnostem i v případě havárie splácet leasingové splátky, úvěry, mzdy zaměstnanců apod. V podstatě by měla platit zásada, že čím je společnost více zatížena leasingy a úvěry, měla by klíčové technologie a jejich ekonomické výsledky mít takto pojištěny.   /re/
 

 
Publikováno: 1. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2546 článek mě zaujal 517
Zaujal Vás tento článek?
Ano