asseco Aimtec murr

CzechTrade letos podpoří na 420 českých podniků

Agentura CzechTrade má za sebou úspěšný rok, loni zaznamenala vyšší zájem o své služby a rozšířila síť zahraničních kanceláří. Čeští exportéři se stále nejvíce zajímají o vývoz do zemí EU, stoupá však i zájem o mimoevropské trhy.

 

Rok 2014 byl pro agenturu CzechTrade zlomovým. Převzala a rozšířila zahraniční síť, která je jejím klíčovým nástrojem k podpoře exportérů. CzechTrade nyní disponuje zastoupením v 48 zemích světa, kde operují pracovníci 45 zahraničních kanceláří agentury. Nové kanceláře byly otevřeny v Latinské Americe (Kolumbie a Chile), jihovýchodní Asii (Indonésie a Thajsko), Azerbajdžánu a v reakci na zvýšený zájem českých exportérů bylo posíleno zastoupení v Číně. České firmy mají stále největší zájem o služby evropských zahraničních kanceláří, např. v Düsseldorfu, Moskvě, Londýně a ve Stockholmu. Stále více podnikatelů se však zajímá i o možnosti vývozu do Turecka, SAE, Brazílie, Kazachstánu, Číny či Austrálie. „Neustále se snažíme hledat nové perspektivní trhy a odvětví, ve kterých by české firmy mohly uspět,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade.
Agentura pomohla loni se zakázkami 909 firmám, na zhruba tisícovce zakázek pro klienty strávili pracovníci zahraničních kanceláří na 42 000 hodin, a spolu s navazujícími službami se celkový počet zakázek vyšplhal na ca 1600. Mezi nejpoptávanější služby patří možnost prezentace v zahraničí pod hlavičkou CzechTrade, a to i s využitím dotace v rámci projektu Specializované výstavy a veletrhy (SVV). V roce 2014 bylo zorganizováno 95 zahraničních akcí a více než 70 dalších proběhlo v rámci projektu SVV. Zájem o prezentaci v zahraničí je následován asistenčními službami přímo v teritoriu a vyhledáním ověřených obchodních partnerů. Výhodou je, že služby agentury jsou výrazně dotovány státem, ale možná hlavním a nejvýznamnějším faktorem a přidanou hodnotou jsou know-how jejích pracovníků, jejich znalosti místního trhu a kontakty, které umožňují českým firmám zkrátit na minimum “seznamovací” fázi, a které fungují svým způsobem i jako jakási vládní garance ve vztahu k partnerům v danému teritoriu.
V letech 2013 a 2014 podpořila agentura CzechTrade účast 1503 malých a středních podniků na celkem 90 zahraničních veletrzích. Vzhledem ke skutečnosti, že operační program OPPI končil a OPPIK zatím nebyl zahájen, snažila se agentura překlenout dané období, což se podařilo prodloužením projektu Společná účast na SVV v zahraničí 2013–2014. Díky prodloužení projektu do června letošního roku se seznam podporovaných zahraničních akcí rozrostl o dalších 30 veletrhů. „V roce 2015 podpoří CzechTrade přinejmenším 420 subjektů na 30 akcích po celém světě. „Iniciovali jsme prodloužení projektu a jsme rádi, že se české firmy budou moci i nadále prezentovat v zahraničí. Exportéři tak mohou představit své produkty například v Japonsku, ve Spojených arabských emirátech, v Ekvádoru, Brazílii či Ázerbájdžánu,“ doplňuje Radomil Doležal.
CzechTrade dle schváleného projektu aktivně provádí akvizice na jednotlivé veletrhy a eviduje firmy, které mají zájem o účast, aby byl zajištěn plynulý průběh i v roce 2015. Seznam podporovaných veletrhů SVV pro rok 2015 bude ještě doplněn podle došlých návrhů asociací.
Podpora českých firem v zahraničí však není jedinou aktivitou agentury, její zaměření a nabídka služeb zahrnuje rozsáhlou paletu nejrůznějších akcí, včetně těch, které jsou zaměřeny na podporu podniků na domácí půdě. Úspěch zaznamenaly také B2B akce pro české firmy přímo v ČR, příkladem jsou tzv. Sourcing Days CzechTrade - představení a osobní setkání českých firem se zahraničními nákupčími. /vj/
 

 
Publikováno: 1. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2091 článek mě zaujal 512
Zaujal Vás tento článek?
Ano