asseco Aimtec murr

GoodData buduje „centrální mozek“ pro kolektivní analýzu dat

Česko-americká technologická společnost GoodData, založená českým podnikatelem Romanem Staňkem, představila koncem ledna novou službu analýzy dat pomocí kolektivní inteligence nazvanou „Insights as a Service“ (Porozumění datům jako služba). Novinka pomáhá najít v množství firemních či veřejných dat potřebné souvislosti či nabídnout řešení problému, který jiní již vyřešili. Platforma pro analýzu dat je dostupná přes internet prostřednictvím cloudu.   

 

Nová služba vychází z trendu spočívajícího v tom, že firmy chtějí sdílet již osvědčené analytické postupy, aby nemusely zbytečně znovu opakovaně hledat odpovědi na otázky, které byly někým již vyřešené. Mohou tak rozšířit svůj záběr o souhrn všech znalostí shromážděných na platformě GoodData za 5 let jejího fungování. Data uživatelů jsou šifrovaná a přísně soukromá, sdílejí se pouze agregovaná anonymizovaná data o používání platformy.

Rozhodování na základě zkušeností jiných
„Služba umožňuje analyzovat data z různých zdrojů při využití kolektivní zkušenosti získané z milionů interakcí desítek tisíc analytiků, kteří na cloudové analytické platformě GoodData spravují své projekty. Sesbírané zkušenosti se promítají do navigace, která uživateli doporučuje osvědčené postupy a umožňuje mu tak vyhnout se chybám, rozvíjet se a učit od ostatních a díky tomu získat mnohem přesnější, skutečně relevantní informace,“ říká Michael Štencl, produktový manažer společnosti GoodData.
Sdílení kolektivních znalostí představuje nově nastupující fenomén. Analytický nástroj využívá k interpretaci dat zkušenosti získané z analýzy ostatních uživatelů. V případě GoodData reprezentuje tato unikátní znalostní databáze přes 140 000 uživatelů z více než 40 000 globálních společností i českých firem. Pilotní testování nové služby probíhalo např. ve společnosti Seznam.cz, která je dlouholetým zákazníkem GoodData.

V Praze a Brně vznikají technologie pro celý svět
Technologické nástroje, které využívají přední světové korporace, vznikají ve vývojovém centru GoodData v Praze a Brně, kde působí na 160 expertů, zejména softwarových inženýrů, designérů, konzultantů nebo technické podpory. Dle vyjádření Radovana Janečka, viceprezidenta inženýringu GoodData, plánují řady vývojářů v příštích letech rozšířit o desítky odborníků. Tuzemští vývojáři totiž patří mezi světovou špičku. Budou potřebovat zejména softwarové inženýry a designéry. Česko podle něj bude pro další rozvoj GoodData klíčové.

Firmy dnes generují obrovské množství vlastních dat. Dohromady s daty ze sociálních sítí a internetu to představuje masu informací, ze kterých lze - s využitím různých podpůrných nástrojů, mezi než patří i sofistikovaný analytický software - předpovědět řadu trendů či budoucích událostí. Firmy proto analýzy dat začínají využívat pro klíčová strategická rozhodnutí a je pravděpodobné, že za několik let se budou rozhodovat pouze na základě analýzy dat.
Obchodní rozhodování na základě analýzy dat je dnes běžnou praxí v Severní Americe, Evropa daný trend kopíruje. Z prosincového průzkumu společnosti BSA The Software Alliance, který v závěru loňského roku provedla analytická společnost Ipsos Public Affairs mezi více než 1500 vrcholovými manažery a osobami s rozhodovacími pravomocemi v deseti evropských zemích a v USA vyplývá, že dvě třetiny (65 %) vrcholových manažerů napříč Evropskou unií považují analýzy dat za důležitý faktor pro jejich další růst a plánování. Datových analýz podle průzkumu BSA nejvíce využívají firmy pro zlepšení péče o zákazníky (80 %), podporu růstu prodeje (75 %), vývoj nových produktů a služeb (72 %), expanzi na nové trhy (69 %) či pro nábor zaměstnanců (58 %).
 

 
Publikováno: 1. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2244 článek mě zaujal 519
Zaujal Vás tento článek?
Ano