asseco Aimtec murr

Kapesní vodíková elektrárna

Situaci, kdy baterie dojdou právě v té nejnevhodnější chvíli, už asi zažil u svého mobilu či notebooku každý z jeho uživatelů. Pokud není po ruce zásuvka, mají mnozí z těch, kdo se poučili neblahou zkušeností, kapesní dobíječku. Ale co takhle osobní kapesní elektrárna?

 

Máte-li volných 100 dolarů, můžete si pořídit vlastni vodíkový minireaktor. Jak zdůrazňuje výrobce, firma Brunton, na rozdíl od vzducholodi Hindenburg, kde její vodíková náplň způsobila tragickou katastrofu, je v tomto případě vodík skladován v podobě mnohem stabilnějšího hydridu, takže podobné riziko nehrozí.
Základem systému, který tvoří vodíkový reaktor, vodíkové jádro a vodní hydrolýzová dobíjecí stanice (H2O Hydrolyzer Charge Station) je Brunton Hydrocore, neboli vodíkové jádro (balení obsahuje dva kusy), palivový článek poskytující vodík pro chemickou reakci, která vyrábí energii. Po vložení kartridže platinový katalyzátor oddělí vodíkové ionty s pozitivním nábojem od negativně nabitých elektronů, které poskytují energii pro napájení připojených přístrojů. Vodíkové ionty jsou protlačovány skrz elektrolytickou membránu, kde se spojují se vzdušným kyslíkem a vzniklá voda se vypařuje v podobě páry. Kartridže vydrží tisícovku cyklů, což představuje ca 3000 nabití mobilu apod.
Tajemství nabíjení vodíkového jádra tkví v hydrolýzové stanici: Stačí jen trochu deionizované nebo destilované vody (a trochu elektřiny), a hydrolyzér úhledně zabalí hydridy do palivových článků, kde čekají na své další použití. Navíc na rozdíl od li-ion baterií, neztrácejí vodíkové palivové články náboj, ani když nejsou používány třeba celé měsíce. Což je činí ideální pro krátkodobé používání v dlouhodobých intervalech - stačí je jen každý měsíc zkontrolovat. Zmíněné zařízení firmy Brunton nabízí šest dobití než je doplňovaný přístroj odkázán opět na zásuvku (resp. trojnásobek toho, jaký počet vodíkových jader sebou uživatel nese). Hydrolýzová stanice, která dobíjí vodíkové jádro (dobíjení trvá 4 - 5,5 h) může být kromě vody dobíjena rovněž solární nebo větrnou energií. Celý reaktor má rozměry pouhých 13,5 x 7 x 3,3 cm a hmotnost 1,8 kg. Samotné vodíkové jádro představuje váleček o průměru 2 cm a 8,8 cm délky a hmotnosti 0,95 kg.

 

 
Publikováno: 7. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2854 článek mě zaujal 603
Zaujal Vás tento článek?
Ano