asseco Aimtec murr

Patentové informace jsou přístupné online a zdarma, přesto je Češi nevyužívají

Technické know-how většiny špičkových firem není tajemstvím ukrytým v trezorech. Naopak, dnes se každý může podívat třeba na detailní technický popis částí mobilního telefonu, který drží v ruce. A to dokonce zdarma na internetu. 

 

Přístupná patentová databáze Espacenet obsahuje zveřejněné patenty z celého světa v plném znění a každý má možnost využít zdarma již vynalezené k výrobě a prodeji mimo teritorium pokryté patentem, volně pro inspiraci k vlastní vývojářské činnosti. Češi však databázi využívají málo, často o ní vůbec nevědí.
„Databáze Espacenet je nástrojem pro všechny výzkumníky, vývojáře i amatérské inovátory, aby mohli své tvořivé myšlení obohatit o špičkové technické informace. Volně jsou k dispozici podrobné technické podklady k vynálezům, které mohou pomoci vývoji dalších nových produktů. Patentovaná technická řešení jsou navíc chráněna většinou jen na velmi omezeném teritoriu.“ říká Josef Kratochvíl, předseda Úřadu průmyslového vlastnictví.
Celosvětová studnice unikátních patentových informací, jejímž provozovatelem je Evropský patentový úřad, nabízí na 90 mil. volně dostupných technických popisů. „Ve volně přístupné databázi Espacenet lze nalézt nápady za miliardy. Naprostou většinu z nich mohou navíc výrobci v ČR volně využít. Více než 80 % technických informací se neobjeví nikde jinde, protože před zahájením procesu výzkumu a vývoje je nezbytné zařadit patentovou rešerši právě v databázi Espacenet. Kromě technického poučení si též zvýšíme šanci vynalézt něco na trhu opravdu uplatnitelného a vyhneme se vynalézání již vynalezeného“, zdůrazňuje Kratochvíl.
Databáze může být používána i jako nástroj hledání mezery na trhu, nebo monitoringu výzkumných a vývojových počinů konkurence. Základní vyhledávání lze zvládnout doma od počítače. Většinou postačí znalost angličtiny. Vyhledávání lze zefektivnit jednoznačně definovanými klíčovými slovy, mnohé napoví i rešerše názvu firmy konkurenta z oboru. Velkou pomocí je zatřídit si zájmový obor techniky podle patentového třídění. Tím lze snížit a zpřesnit počet výsledků.
Systém vyhledávání je velmi efektivní, součástí technického popisu nalezeného řešení jsou často rovněž výkresy nebo chemické vzorce. Obecně platí, že podle zveřejněné patentové přihlášky/uděleného patentu by odborník z dané oblasti techniky měl být schopen popsané řešení „zopakovat“, tedy např. jím popsaný přístroj vyrobit.
Databáze Espacenet je k dispozici na: http://www.epo.org/searching/free/espacenet.html

 

 
Publikováno: 27. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2294 článek mě zaujal 521
Zaujal Vás tento článek?
Ano