asseco Aimtec murr

Bezpečné ventilátory s vlastním „tlumičem hluku“

První pohled na ventilátor bez lopatek ani nevypadá jako ventilátor. Jde spíše o kruhovou či elipsovitou věc, připomínající prstenec na stojanu. Jak je tedy možné, že „tou věcí" proudí vzduch a navíc jej není skoro slyšet?  

 

Britského vynálezce, Sira Jamese Dysona, není třeba technologickým fajnšmekrům příliš dlouze představovat. Jen pro připoměnutí: jde o autora prvního bezsáčkového vysavače na světě, který využívá princip cyklonové separace prachu (psali jsme v TM č. 5/2014), nebo vysoušeče rukou na hotelových toaletách využívající proudění vzduchu vlasovými štěrbinami rychlosti až 650 km.h-1. Jeho doposavadní dílo pod průmyslovou značkou Dyson čítá více než 1600 patentů na technologie použité ve více než 400 vynálezech.
Ve svých produktech Dyson využívá rovněž staré fyzikální principy, které takříkajíc znovuobjevuje. Příkladem je využití starého principu helmholtzova dutinového rezonátoru ve ventilátorech, který je zodpovědný za jeho neobvykle nízkou hladinu hluku. Rezonátor je umístěn v základně spotřebiče, odkud se šíří zvukové vlny, které je potřeba eliminovat. Jde o zvuky o frekvenci 1000 Hz (blízké frekvenci zvuku, který vydávají křídla komárů).

Jak to funguje?
Když je helmholtzův dutinový rezonátor postaven do cesty zvuku, ten je do něj nucen vstoupit a uvnitř dutiny se zvyšuje tlak. Zvukové vlny se pak odrážejí od vnitřních stěn dutiny, což vede k rozptýlení zvuku a vyrušení konkrétních tónů. Rezonátor tedy z vnějšku odebere akustický tlak dovnitř, kde se postupně několika dokmity mění v teplo. Vzhledem k rozměrům je účinnost takového rezonátoru násobně vyšší než u porézního tlumení. Aby se ještě více snížila hlučnost zařízení, vytvořili vývojáři firmy Dyson větší prostor v základně zesilovacího prstence a omezili překážky v proudu vzduchu. Docílili tím menší turbulence a také nižší hlučnost. K optimalizaci proudu vzduchu byly použity složité 3D modely mapující rozložení zdrojů hluku. Pomocí průhledného prototypu a vysokorychlostní kamery byl sledován průchod kouřové stopy a UV detekční látky skrze zesilovací smyčku ventilátoru. Při testování hlučnosti zařízení umístili inženýři z oboru akustiky 10 mikrofonů do polokulové sféry v bezdozvukové komoře. Výsledná hlučnost ventilátoru je podle zvoleného modelu 56 až 67 dB. Spolu s takovou informací je pak celkem uvěřitelná reklama značky Dyson, která ukazuje ventilátory zapojené v místnoti se spícím batoletem.

Air multiplier
Bezlopatkové ventilátory fungují na patentovaném principu zvaném Air multiplier. Jde o revoluční technologii, kde je vzduch nasáván energeticky účinným bezkartáčovým motorem a poté vháněn do prstencového kanálu a odtud do štěrbiny, která určuje směr jeho dalšího proudění. Nasávaný vzduch násobí svou rychlost až 15krát. Je tak dosaženo hladkého plynulého proudu vzduchu o vysoké rychlosti.
Zajímavá jsou také čísla z vývoje, do kterého bylo investováno 40 milionů liber (zhruba 1,48 mld Kč). Tato britská společnost zaměstnává více než 1600 vědců a inženýrů. /vm/

 

 
Publikováno: 27. 4. 2015 | Počet zobrazení: 4304 článek mě zaujal 549
Zaujal Vás tento článek?
Ano