asseco Aimtec murr

Má v Česku šanci závod na výrobu jaderného paliva?

Připravovaný Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který chystají ministerstva průmyslu a financí, považuje za optimální způsob, jak zajistit spolehlivé dodávky paliva pro jaderné elektrárny, výstavbu závodu na jeho výrobu na českém území nebo v blízkém regionu. 

 

Jak uvedl koncem ledna letošního roku ministr průmyslu Jan Mládek, optimální by bylo, kdyby tu byla továrna na finalizaci jaderného paliva, s tím, že Česko může mít ambici, dodávat uran k obohacení zahraničnímu zpracovateli a poté už opět u nás provádět finalizaci jaderného paliva, což by Česku mělo zajistit stabilní dodávky pro jaderné elektrárny. Ministerstvo průmyslu hodlá do konce tohoto roku zpracovat analýzu navazující na předběžnou studii proveditelnosti, kterou si nechalo zpracovat loni. Na základě těchto studií by se mělo poté rozhodnout, zda je výstavba fabrikačního závodu pro ČR vhodnou variantou.
Jak uvedl generální ředitel společnosti ÚJV Řež Karel Křížek, v případě uvažovaného závodu by šlo o tzv. fabrikaci, čili sestavení paliva z importovaných jaderných tablet oxidu uranu, které by se v Česku dávaly do jaderných trubek a kazet. Aby se však takovýto provoz vyplatil, vyžadovalo by to výrobu nejen pro zásobování tuzemských reaktorů, ale i pro export. Tam ale nastává problém: vzhledem k tomu, že západní trhy jsou prakticky obsazené již fungujícími dodavateli, přicházely by v úvahu jen dodávky pro omezený počet odběratelů v středo- a východoevropských státech. „Jediná šance by byla, kdyby dodával palivo na Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Ukrajinu, to znamená, že by byl jen pro ruské reaktory. Západní trhy jako Francie a Německo jsou již rozebrány,“ konstatoval jaderný expert Radek Škoda z Českého vysokého učení technického v Praze.
S plány na takovýto závod ale naopak nesouhlasí Americko-japonská společnost Westinghouse Electric Company, jejíž ředitel českého zastoupení Pavel Janík uvedl, že Česko závod na výrobu jaderného paliva nepotřebuje a zemi by naopak hrozilo, že by se tím zablokovala dalším dodavatelům paliva. „Dlouhodobou spolehlivost dodávek jaderného paliva lze snadno zajistit spoluprací s alternativními dodavateli, což je běžná praxe na celém světě. Jiná řešení by v ČR mohla vést k prodloužení stávajícího monopolu a Česko by se mohlo stát uzavřeným trhem,“ vysvětlil Pavel Janík. Do obou českých jaderných elektráren v současnosti dodává palivo ruská firma TVEL z koncernu Rosatom.
 

 
Publikováno: 27. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2003 článek mě zaujal 504
Zaujal Vás tento článek?
Ano