asseco Aimtec murr

Šetrná regenerace baterií pro „ještěrky“

Společnost Linde Material Handling (Linde MH) uvedla v Praze do provozu nové regenerační centrum pro baterie používané v elektrických vysokozdvižných vozících. Jeho hlavním cílem je prodlužování životnosti trakčních baterií prostřednictvím cílené odborné regenerace. Služby nového střediska doplňuje mobilní servis s celorepublikovou působností.  

 

Mezi klíčové služby nově otevřeného centra patří diagnostika trakčních baterií. Automatizovaný proces snímá nabíjecí a vybíjecí charakteristiky jednotlivých článků i celé baterie a na základě jejich vyhodnocení navrhují odborní pracovníci Linde MH zákazníkovi další postup.
 
Prodloužení životnosti až na dvojnásobek
Trakční baterie s tekutým elektrolytem používané v elektrických vozících mají v praxi životnost okolo 2000 nabíjecích cyklů. Tu však mohou citelně zkrátit nepříznivé elektrochemické procesy, které vznikají i při správném používání - typickým projevem je např. sulfatace aktivních desek článků. Vhodnými preventivními postupy je ale možné životnost trakční baterie s původními články naopak prodloužit až na dvojnásobek obvyklé životnosti. Je také možné odborně revitalizovat trakční baterii, která se ve vozíku nedá již použít, protože má vadný jeden nebo několik článků. Ing. Jindřich Kotyza, jednatel Linde Material Handling ČR, k výstavbě centra uvádí: „Naše nové Centrum pro regeneraci trakčních baterií má za úkol pomáhat jak zákazníkům, kteří chtějí preventivně zvýšit dobu aktivního používání trakčních baterií a prodloužit tak cyklus jejich pořizování, tak těm, kteří právě zaznamenali první problémy na konci životnosti trakčních baterií a ocení prodloužení jejich životnosti.“
Hlavním účelem centra je regenerace trakčních baterií, a to jak pravidelná, tak jednorázová. Pravidelnou regenerací prováděnou periodicky, nejčastěji po každém roce provozu, je možné životnost baterie s původními články významně prodloužit. Regenerace je prováděna elektrickou, a podle potřeby i chemickou cestou, a jejím výsledkem je odstranění nerozpustného sulfátu z elektrod článků a vyrovnání elektrických vlastností jednotlivých článků, což výrazně zpomalí nevratné škodlivé elektrochemické procesy.
Jednorázová regenerace, neboli revitalizace, je naopak využívaná na konci životnosti trakčních baterií, a je určená pro provozovatele, kteří právě zjistili, že se jejich baterie v elektrickém vozíku už nedá vůbec dobít, nebo již nevydrží v provozu požadovanou dobu, např. celou směnu. V regeneračním centru technici baterii diagnostikují a poradí s dalším postupem, v případě potřeby jsou schopni provést výměnu vadných článků baterie za jiné. A co je podstatné, vymění je za takové články, které mají  podobné elektrické parametry, jako zbývající funkční články, čímž je, na rozdíl od pouhé výměny vadného článku za nový, zajištěno optimální vyvážení elektrických vlastností jednotlivých článků a tedy i baterie jako celku.

Unikátní know-how
Celý proces regenerace a revitalizace je prováděn na základě unikátního know-how a profesionálního technického vybavení, využívající zkušeností výrobce, který patří v oblasti elektrických vozíků k absolutní špičce - loni společnost představila např. model s nosností až 8 t, čímž se elektrické vozíky dostávají do aplikací vyhrazených dříve pouze vozíkům se spalovacími motory. O kvalitě elektrických komponentů ze sériové výroby elektrických vozíků Linde svědčí i to, že jsou používány dalšími výrobci elektrických vozidel. Příkladem mohou být posunovací stroje Rotrac na nákladových nádražích, nakládací plošiny na letištích či futuristické vozidlo microMAX, které se testuje pro využití v přepravách v městských aglomeracích.
Součástí regeneračních a revitalizačních procesů jsou další doprovodné služby centra, jako např. čištění povrchu bateriových článků parním čističem, odsávání elektrolytu z nosiče baterie, odstraňování oxidace z kontaktů, kabelů a propojek, mechanické opravy baterií a další. Současně se zahájením provozu Centra pro regeneraci trakčních baterií zřídila Linde MH i mobilní servis trakčních baterií, který pomáhá přímo v provozech zákazníků. Kvalifikovaný technik s potřebným vybavením provádí opravy a údržby trakčních baterií v terénu a využívá profesionálního zázemí a materiálového zajištění ze strany centra. Linde MH tak může v rámci svých služeb nabídnout opravy a údržbu trakčních baterií na celém území České republiky.
Výstavba Centra pro regeneraci trakčních baterií spadá do širšího konceptu Linde MH pro podporu elektrického pohonu vozíků. Jeho provoz je koncipován jako maximálně ekologický - centrum nejen prodlužuje životnost baterií a tím oddaluje nutnost výroby nových, ale i při svém provozu je maximálně šetrné k životnímu prostředí, např. energie, kterou jsou baterie při diagnostice nabíjeny, je při testování vybíjecích charakteristik vracena zpátky do sítě.

Budoucnost elektrovozíků: Li-Ion
Linde MH zařadila do svého výrobního programu manipulační techniku s lithium-iontovými bateriemi a od minulého roku nabízí s touto výbavou ručně vedené nízkozdvižné paletové vozíky o nosnosti 1,6 až 2 t. Zvláštností tohoto technického řešení je, že vozík (včetně řízení pojezdu a elektroniky, baterií i nabíječe) tvoří kompletní integrovaný systém, jehož komponenty spolu komunikují přes datovou sběrnici CANbus. To umožňuje maximální výkon celého systému a plné využití výhod tohoto typu baterií. To, aby nebyly hluboce vybíjené nebo naopak nadměrně dobíjené, zabezpečuje integrovaný bateriový management, který neustále monitoruje stav bateriových článků a chrání baterii před nesprávným použitím. Řidiči se na displeji ukazuje celkový stav baterie, stav nabití a čas dojezdu. Životnost li-ion baterií dosahuje ve srovnání s klasickými olověnými bateriemi minimálně dvojnásobek počtu nabíjecích cyklů a lepších hodnot dosahují li-ion baterie i v odběru energie: mohou být využity až do 95 % disponibilní energie (olověné baterie jen do 80 %), aniž by došlo k jejich případnému poškození. Výhodou je i bezúdržbovost této nové technologie trakčních baterií - není nutné doplňovat destilovanou vodu a nejsou zapotřebí žádné další servisní zásahy. Li-ion baterie také neprodukují žádné bateriové odpadní plyny ani kyselinové výpary, takže jsou vhodné i do velmi čistých provozů.
 

 
Publikováno: 27. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2951 článek mě zaujal 508
Zaujal Vás tento článek?
Ano