rossleor asseco murr

Jaké uplatnění najdou technici v jižních Čechách?

Ve spolupráci s personální agenturou Grafton Recruitment pokračujeme v mapování situace na trhu práce v oblasti technických pozic. Tentokrát se spolu se Zuzanou Masopustovou, vedoucí českobudějovické pobočky Graftonu, zaměříme na jižní Čechy, kde jsou výrazně zastoupeny firmy jak z oblasti strojírenství, tak z oblasti elektrotechniky a především automobilového průmyslu.

 

Nejžádanější jsou konstruktéři, technologové a inženýři kvality
Přehled technických profesí, které firmy na jihu Čech nejčastěji poptávají, koresponduje s převládající strukturou výroby a spektrem nabízených služeb v této části republiky. Vzhledem k výraznému zastoupení podniků, jejichž produkce úzce souvisí se zakázkami od firem z oblasti automotive, strojírenství či elektrotechnického průmyslu, jde především o posty konstruktérů, technologů či inženýrů kvality.

Jakou mzdu mají technici očekávat na Českobudějovicku?
Strojní konstruktéři si ve firmách na Českobudějovicku mohou vydělat až 45 000 korun, což je stejně jako v případě jejich kolegů v Praze. Mzda testovacího inženýra nebo elektro konstruktéra se pak pohybuje v rozmezí 20-40 000 korun. Výrobní inženýři mohou v Jižních Čechách kalkulovat s příjmem od 35 do 45 000 korun, stropem pro CNC programátory je zde zhruba 30 000 korun a výše mzdy CNC frézařů osciluje někde mezi 18 a 23 000 korunami.

S jakými požadavky zaměstnavatelů počítat?
Zaměstnavatelé logicky preferují ty zájemce, kteří se mohou prokázat odpovídajícím středoškolským či vysokoškolským vzděláním technického zaměření. Ideální je samozřejmě vystudovaný technik s praxí v oboru a s dostatečnou jazykovou vybaveností - ten má na trhu práce dveře otevřené. Z čerstvých absolventů uspějí především ti, kteří se už během studia specializovali a zvládli i nějakou tu stáž.
Uspět však mohou i ti, kteří sice nemají praxi nebo nevystudovali strojírenství, ale zato velmi dobře ovládají nějaký světový jazyk. Znalost jazyků je velkým plusem, protože jazyková vybavenost už dnes není pouze nezbytným požadavkem u manažerských pozic, ale stále častěji i u řadových výrobních pracovníků. Vedle nejžádanější angličtiny a němčiny roste zájem o zaměstnance ovládající francouzštinu nebo ruštinu.

Zuzana Masopustová, Branch manager, Grafton Recruitment České Budějovice
Co byste doporučila zájemci, který si hledá práci v technické oblasti?
Mohla bych tu zmínit spoustu rad a doporučení, ale podle mého je nejdůležitější nebýt pasivní a nečekat, že ideální nabídka spadne uchazeči sama do klína. Člověk musí být iniciativní a po práci se pídit na plný úvazek - každý den procházet nabídky, ale zároveň na nic nečekat a aktivně oslovovat své známé i samotné firmy. Pošlete jim svůj strukturovaný životopis s dobře vypracovaným motivačním dopisem, využijte sociální sítě (např. profesně specializované skupiny), vypracujete si kvalitní profil na profesní sociální síti LinkedIn a vytvořte si okruh kontaktů s profesionály z oboru, včetně lidí z personálních agentur.
Chcete více tipů, jak získat práci v technickém oboru? Zajímají vás statistiky z trhu práce? Navštivte kariérní zónu personální agentury Grafton a buďte napřed před ostatními kandidáty.
 

 
Publikováno: 9. 5. 2015 | Počet zobrazení: 6659 článek mě zaujal 1031
Zaujal Vás tento článek?
Ano