rossleor asseco murr

Jaké mají technici šance na Ostravsku?

Ve spolupráci s personální agenturou Grafton Recruitment pokračujeme v mapování situace na trhu práce v oblasti technických pozic. Tentokrát se spolu s Michalem Gargošem, šéfem ostravské pobočky Graftonu, zaměříme na Ostravsko, které je technickým oborům velmi nakloněno, ovšem v poslední době poněkud zapomíná na stavaře.

 

Nejpoptávanější pozice na Ostravsku
Mezi nejvíce poptávané technické pozice na Ostravsku v současnosti patří inženýři kvality a procesní inženýři s očekávaným platem kolem 30-35 tisíc, konstruktéři (25-33 tisíc), svářeči (17-25 tisíc), zámečníci (15-20 tisíc), elektrikáři (16-22 tisíc) a údržbáři (16-25 tisíc).
Zdaleka nejvyšší mzdy mohou dosáhnout PLC programátoři, kteří mohou očekávat velmi nadprůměrných 35-50 tisíc měsíčně. Z hlediska oborů nejvíce na Ostravsku nabírají strojírenské firmy spolu s automobilovým průmyslem a IT. Výrazný převis uchazečů v porovnání s nabízenými pozicemi je naopak ve stavebnictví - konkrétně u konstruktérů, stavbyvedoucích a výpočtářů.

Rozhoduje vzdělání, nebo praxe?
Důležitější než nejvyšší dosažené vzdělání kandidáta je pro firmy jazyková vybavenost a praxe, i přesto ale počítejte s minimálním požadavkem na ukončené SS vzdělání s maturitou. U absolventů bez praxe ovšem firmy preferují kandidáty s VŠ vzděláním. Pokud hledají uchazeče s praxí, je jim téměř jedno, zda má SŠ nebo VŠ.
Zahraniční firmy vyžadují znalost minimálně 1 cizího jazyka – hlavně angličtiny. Dále je velmi žádána němčina, francouzština, italština a polština, většinou podle sídla mateřské společnosti nebo trhu, na který firma své výrobky dodává.

Nejen kandidáti potřebují správnou prezentaci na trhu práce
I firmy by měly na získávání vhodných kandidátů pracovat dlouhodobě a „vychovávat“ si budoucí zaměstnance ještě dříve, než se ze škol přesunou na trh práce. Ideální je zajišťování praxe přímo ve firmě už během studií a příprava programů pro čerstvé absolventy.
Neměly by zapomínat ani na semináře a workshopy, investovat do HR marketingu, prezentovat se na různých sociálních sítích a šířit pozitivní PR. 
Důležité je samozřejmě přímo v pracovních inzerátech nabízet atraktivní plat a benefity, možnost kariérního růstu a pro určitou skupinu lidí je podstatná i možnost vycestovat do zahraničních závodů. Pozitivní přístup k zaměstnancům pak obecně přispívá k jejich stabilním výkonům, dobrým výsledkům a nižší fluktuaci.

Michal Gargoš, Branch manager, Grafton Recruitment Ostrava

Co byste doporučil studentům, kteří chtějí najít uplatnění v technické oblasti?
Vystudovat technický obor, znát minimálně 1 cizí jazyk, zejména AJ či NJ, umět dobře komunikovat, projevit zájem o firmu i pozici, nemít přehnané finanční nároky, mít zdravý selský rozum a schopnost číst technickou dokumentaci nebo se v ní orientovat.
V oblasti strojírenství patří mezi perspektivní obory Management kvality, Konstrukce, Mechanická technologie, Strojírenství a strojírenská výroba, Robotechnika, Energetické stroje a zařízení. S uplatněním nebudou mít problém ani absolventi elektrooborů PLC programování, Energetické stroje a zařízení, Pohony, Elektrikář, Měřící a řídicí systémy. Zájem bude také o materiálové inženýrství, v oblasti IT pak o administrátory, správce sítí a programátory.
Detailnější informace o tom, co můžete v jednotlivých technických oborech očekávat, najdete v kariérní sekci webu personální agentury Grafton.
 

 
Publikováno: 9. 5. 2015 | Počet zobrazení: 6575 článek mě zaujal 1062
Zaujal Vás tento článek?
Ano