rossleor asseco murr

Zajímá vás, jak najít uplatnění v technických oborech?

Na otázky odpovídá Lucie Grollová, Branch Manager personální agentury Grafton Technologies

 

Jaké technické pozice jsou ve vašem regionu nejvíce poptávané?
V současné době (po odeznění ekonomické krize) firmy hojně poptávají pracovníky do projektového managementu. Lidi schopné komunikace s klienty alespoň v 1 světovém jazyce a schopné vést projekty - ať už trvalé nebo na bázi ad hoc zformovaných týmů.
Kandidát by měl umět koordinovat projekt od počátečního nacenění přes přípravu výroby až po výrobu samotnou. Evergreenem jsou pozice v oblasti kvality na všech úrovních seniority se znalostí angličtiny nebo němčiny (ideálně obou jazyků).

Jaké zde mohou uchazeči řádově očekávat mzdy?
Zde je těžké odpovědět, protože mzda se může značně lišit podle toho, co člověk umí, jaké má zkušenosti, jakými jazyky se domluví. Nicméně lze konstatovat, že schopný projektový manažer se může platově pohybovat okolo 50 000 Kč a výše. Platy v oblasti kontroly a řízení kvality se mohou pohybovat na úrovni inženýra mezi 30-45 000 Kč a na manažerských pozicích potom samozřejmě i výrazně výše.

Existují naopak technické pozice, kde je nadbytek uchazečů?
U klasických technických pozic není výrazný nadbytek uchazečů. Problém ale mohou mít třeba lidé, kteří neznají žádný světový jazyk. Kdo stále může mít potíže získat práci a kde je relativní nadbytek uchazečů, je oblast managementu. Obzvlášť v případě, že by takový uchazeči  trvali na „předkrizových“ platových požadavcích. Během krize se uvolnil větší počet podobných uchazečů a někteří mají stále problém najít adekvátní uplatnění.

Ve kterých technických oborech firmy nejvíce poptávají zaměstnance?
Zejména v klasické strojní výrobě – například obrábění, lisování, svařování, vstřikování plastů, ale i montáž. Firmy, které mají úspěch, a proto nabírají nové zaměstnance, jsou navázány především na automobilový průmysl a subdodávky v této oblasti.

Jaký je v technických oborech zájem o pracovníky se znalostí cizích jazyků a jaké jazyky jsou žádané?
Zájem o jazykově nadané specialisty byl vždy a nyní se význam znalosti cizích jazyků ještě zvyšuje. Poptávaná je zejména znalost angličtiny a němčiny.

Jakou roli pro zájemce hraje nejvyšší vzdělání či praxe? Co je důležité a v jaké míře?
Zde se nedá najít univerzální odpověď. Jsou pozice, kde je schopný středoškolák se zkušenostmi pro firmu k nezaplacení a může vést i tým vysokoškolsky vzdělaných specialistů. Na druhou stranu také existují pozice, kde je vysokoškolské vzdělání základní podmínkou, a firma se spíše ptá, co dalšího jí uchazeč o práci může nabídnout, aby vynikl mezi ostatními kandidáty.

Jak by měla postupovat firma, pokud chce získat pracovníky pro technické obory?
Situace na trhu práce se začíná měnit. Po dobu krize tahali „za delší konec provazu“ zaměstnavatelé, nyní se kyvadlo vrací zpět a schopní pracovníci (nezáleží na tom, zda středoškolsky nebo vysokoškolsky vzdělaní) si mohou obvykle vybírat z více nabídek.
Ne každá firma má samozřejmě to štěstí, že podniká v nějakém velmi atraktivním oboru (například ve výrobě kompozitů, které mají slibnou budoucnost, nebo různých výzkumných centrech nabízejících kreativní prací), a je proto pro případné pracovníky lákavá sama o sobě. Firmy se musí nějak odlišit od konkurence a tak nabízejí více benefitů: Standardem se stává týden dovolené navíc nebo různé formy pojištění či bonusů za malou absenci.
Firmy tedy soutěží nejen platovou nabídkou, ale i možnostmi prohlubování znalostí svých zaměstnanců. Mezi zajímavé výhody patří také možnosti změnit kariéru v rámci společnosti a přejít z jednoho oboru do druhého (například z výroby do kvality).

A co by měl udělat zaměstnanec, aby si úspěšně našel práci v technické oblasti?
Prohlubovat svou praxi a znalosti z oboru, kterému se věnuje, umět alespoň 1 cizí jazyk na úrovni B1 a v případě potřeby být připraven se za prací i přestěhovat nebo dojíždět.

Jaký technický obor byste doporučila studentům SŠ/VŠ studovat, aby o ně později byl v regionu zájem?
Studiem technické VŠ nebo SŠ většinou člověk neudělá chybu v jakémkoli oboru – strojírenství, elektronika, plasty. Důležité ovšem je, aby se snažil získat i praxi z reálného života - ať už formou brigády při studiu nebo třeba diplomové práce u konkrétní firmy. Některé podniky již mají se středními školami domluvenou prázdninovou praxi pro absolventy nebo studenty v druhé polovině jejich studia.
Většinou to bývá tak, že ti schopní mají velkou šanci, že jim podnik rovnou nabídne práci, a pro ty nejlepší jsou dokonce připraveny i různé finanční pobídky (samozřejmě podmíněné tím, že u nich úspěšný absolvent začne pracovat nebo u nich setrvá několik let). I pro ostatní studenty jde ovšem o zajímavou příležitost minimálně tím, že získají praxi, kterou pak mohou uvést ve svém životopisu.
Zajímají vás další tipy pro uplatnění ve výrobě či engineeringu? Navštivte kariérní sekci personální agentury Grafton Recruitment a bude mít náskok před ostatními.
 
 

 
Publikováno: 9. 5. 2015 | Počet zobrazení: 6525 článek mě zaujal 1065
Zaujal Vás tento článek?
Ano