rossleor asseco murr

S jakými výsledky dopadlo prověřování ojetin?

Společnost Cebia, která pomáhá motoristům v prověřování historie a původu ojetých vozidel, provedla postupnou akci prověřování internetových stránek všech českých autobazarů a prodejců ojetin a také vzorek inzerovaných ojetých vozů.

 

Cílem akce bylo zjistit, zda partneři Cebie správně informují o jejich službách a zda nezneužívají tvrzení o prověřování, které ve skutečnosti neproběhlo. Podle zjištění značná část prodejců ojetých vozidel na svých stránkách informaci o prověřování vozidel uvádí, buď jako ověření historie vozidla při výkupu, nebo při prodeji zákazníkovi. Kontrolní akce bude pokračovat v průběhu celého roku.

Prověřeno Cebia
Na svých webových stránkách, inzertních portálech nebo přímo na kartách vozů prodejci uvádějí, že „Všechna auta jsou prověřena u Cebia“ nebo „Certifikát Cebia o původu a najetých km ke každému vozu“ apod. Společnost Cebia ve svých systémech okamžitě pozná, zda partnerský prodejce dotyčné vozidlo prověřoval, nebo či si k němu vygeneroval Cebia REPORT. Pokud se tvrzení nezakládá na pravdě, prodejci klamou své zákazníky a navíc porušují smlouvu o spolupráci, kterou mají se společností Cebia.
Tímto způsobem bylo zatím prověřeno více než 200 webů prodejců ojetých vozidel s výsledkem nalezených 30 klamavých reklam. Dvěma autobazarům musela být dokonce zaslána výpověď smlouvy o spolupráci.

Kontrola inzerovaných ojetin
Byla také provedena analýza vzorku 10 000 ojetých vozidel, které byly inzerovány v loňském roce na hlavních inzertních portálech v ČR a u nichž bylo zveřejněné VIN (Vehicle Identification Numer – identifikační 17místné číslo umístěné na vozidle výrobcem). Náhodně vybraná ojetá vozidla různých značek, stáří a modelů, byla původem z ČR nebo dovezená ze zahraničí. Výsledkem bylo zjištění, že 37,2 % z těchto vozidel mělo stočený počet ujetých kilometrů v průměru o 115 000 km a 17,8 % mělo uvedený mladší rok výroby oproti skutečnosti o cca 1,4 roku. Rekordní omlazení bylo až 4 roky a rekordní stočení bylo zaznamenáno u Škody Octavie o 285 000 km. Nejvíc překvapivé bylo zjištění, že 28 inzerovaných vozidel bylo evidováno jako odcizené v databázi Policie ČR nebo SR.
Záznam o pojistné škodě či detail jeho poškození mělo 20,6 % vozidel a u 35,4 % vozidel v prověřovaném vzorku byly i záznamy o servisní historii, kterou by si zákazník měl ověřit spolu se současným technickým stavem vozidla. U 196 vozidel byl záznam o totální škodě, přitom tyto vozy byly inzerované jako nehavarované.
„Bohužel zhruba polovina autobazarů, které inzerují na internetových portálech, nezveřejňují u inzerovaných vozidel jejich VIN. Přesto i vozidla, u nichž je celé VIN v inzerátu uvedené, nejsou v pořádku a nemohli bychom je po prověření doporučit ke koupi. Z provedené analýzy je jasně vidět, že zákazník, který si auto neprověří, značně riskuje. Je totiž více než 50% pravděpodobnost, že si koupí auto stočené nebo omlazené a koupě ojetiny se mu tak neočekávaně prodraží. Pokud si dokonce koupí vozidlo odcizené, hrozí mu i odebrání vozidla policií bez náhrady,“ komentoval provedený průzkum Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.
 

 
Publikováno: 12. 5. 2015 | Počet zobrazení: 2043 článek mě zaujal 548
Zaujal Vás tento článek?
Ano