asseco Aimtec murr

Japonci dopravili energii bezdrátově vzduchem

Myšlenka získávání solární energie ve vesmíru se poprvé objevila mezi výzkumníky v USA v roce 1960 a její rozvoj v japonském programu SSPS, financovaného především Ministerstvem průmyslu, začal v roce 2009. Nyní se podařilo i v praxi potvrdit, že technologie pro realizaci takovéhoto ambiciózního projektu opravdu funguje.  

 

Japonským výzkumníkům se možná podařil kritický průlom v bezdrátovém přenosu energie. Podle informace, kterou přinesl minulý měsíc vědecký server Phys.Org, potvrdil mluvčí japonské kosmické agentury JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency), že výzkumníkům se podařilo využít mikrovln k doručení 1,8 kW energie - dost ke spuštění varné konvice - vzduchem do 55 m vzdáleného přijímače. Zdůraznil, že i když to zatím není velká vzdálenost, technologicky jde o velký úspěch, který by se mohl stát významným krokem na cestě směrem k vývoji vesmírných solárních kolektorů umožňujících přenos energie paprsků na Zemi. Tato technologie by mohla připravit lidstvu cestu k získávání solární elektrické energie z kosmu, kde je jí obrovské množství, a umožnit její dopravu k využití na Zemi. „Bylo to poprvé, kdy se někomu podařilo poslat vysoký výkon téměř dvou kilowattů elektrické energie pomocí mikrovln na malý cíl pomocí zařízení, které umožňuje velmi přesně ovládat její směrováni," řekl mluvčí agentury JAXA.
Motivace japonských vědců je zřejmá: na surovinové zdroje chudé Japonsko musí dovážet obrovské množství fosilních paliv, na nichž se stalo ještě více závislé poté, co byla po katastrofě ve Fukušimě v roce 2011 odpojena jeho jaderná energetika.
(JAXA) se zabývá problematikou vesmírných solárních kolektorů už řadu let. Vědci doufají, že v budoucnosti se podaří v kosmu instalovat komplexy solárních farem, které mohou využívat sluneční energii bez ohledu na počasí, a vysílat ji zpět k nám v podobě mikrovlnného záření.
Solární energie v kosmu má oproti svým pozemským příbuzným mnoho výhod, zejména pokud jde o trvalou dostupnost, bez ohledu na počasí nebo denní dobu. Zatímco umělé družice, jako je např. vesmírná stanice ISS, jsou schopné využívat na ně dopadající sluneční energii již dávno, dostat tuto energii na Zemi, kde by ji mohli využívat lidé, bylo dosud sci-fi. Japonský výzkum nabízí možnost, že lidé budou jednoho dne moci využívat nevyčerpatelný zdroj energie ve vesmíru.
Základem projektu Space Solar Power Systems (SSPS) je myšlenka vybudovat zhruba 36 000 km od Země pro mikrovlnné přenosy soustavu slunečních družic vybavených panely, které by shromažďovaly solární energii ze slunce, a anténami by ji vysílaly k Zemi. „Než uvidíme praktické využití této technologie, může to ovšem trvat ještě desítky let, možná až v roce 2040, nebo později. Existuje celá řada výzev, které je nutno překonat, jako např. jak dopravit do vesmíru obrovské struktury, jak je tam postavit a udržovat," konstatoval mluvčí JAXA.
 

 
Publikováno: 12. 5. 2015 | Počet zobrazení: 2014 článek mě zaujal 495
Zaujal Vás tento článek?
Ano