asseco Aimtec murr

Audiosystémy, které popírají gravitaci

Pro zájemce, kterým nestačí k notebooku či PC obyčejné reproduktory, vytvořili vývojáři specialitu: levitující bluetooth reproduktory, které se vznášejí ve vzduchu a nedotýkají se žádné podložky.  

 

K triku umožňujícímu levitaci využili tvůrci těchto pozoruhodných audiosystémů silné magnety, které většina reproduktorů obvykle obsahuje. Kromě akustických vlastností jim tak nyní propůjčují i schopnost vznášet se díky magnetické odpudivé síle.
Nejde jen o technologickou zajímavost, věc má i praktický akustický aspekt. Na rozdíl od reproduktorů usazených na povrchu neztrácejí vznášející se reproduktory žádný zvuk prostřednictvím přenosu na materiály, které se jich dotýkají. Jejich zvuk, vzhledem k tomu, že levitující část reproduktoru nemá přední nebo zadní část, slyší rovnoměrně všichni v jejich okolí.

Om/One – první svého druhu na světě
Om/One, produkt firmy Om Audio, je prezentován jako první levitující sférický reproduktor na světě. Bezdrátový reproduktor ve tvaru koule o Ø necelých 10 cm se pohybuje ve výšce zhruba 2 cm nad základnou. Ta je ve tvaru nízkého válce o Ø 16 cm a výšce 4 cm se svítícím modrým symbolem uprostřed, které zároveň osvětluje spodek vznášející se či rotující koule s čtyřmi pětiúhelníkovými mřížkami. Uživatel ho může nosit buď sebou, jako klasický reproduktor, nebo ho nechat „plavat“ na místě.
Reproduktor s 3W zesilovačem RMS a výstupem 110 dB využívá Bluetooth 4.0, s dosahem 10 m a podporuje i technologii rozšířeného datového toku Enhanced Data Rate (EDR). Hi-tech Li-ion baterie by měla podle informací výrobce vystačit na až půldenní kontinuální přehrávání hudby na jedno nabití. Ve výbavě je i citlivý mikrofon, určený zejména pro telefonní hovory, protože stejně jako jeho konkurent i Om/One  spolupracuje se smartphony, jež lze použít také k jeho ovládání a nastavování nejrůznějších parametrů. Po připojení smartphonu či jiného bluetooth zařízení je možné přehrávat hudbu streamovanou z internetu prostřednictvím populárních hudebních aplikací jako je např. Pandora, Spotify, Rdio, and Beats Music.

Hudba z Marsu
Firma Mars nyní uvádí na trh svou vlastní verzi levitujícího reproduktoru. Její řešení vypadá jako malé UFO vznášející se nad válcovitou základnou v podobě nízkého sloupu, který obsahuje příslušnou technologii a podpůrnou elektroniku.
Disková část reproduktoru (tzv. Mars Craft), je vyrobena z hliníku stejné kategorie, jaká se používá v leteckém průmyslu a obsahuje rovněž jako Om/One vysoce citlivý mikrofon. Kromě funkce v podobě levitující ozdoby může být ale použita i bez základny – lze si ho tedy vzít sebou a streamovat jeho prostřednictvím hudbu kdekoli, kam dosáhne jeho bluetooth signál, i když v tomto případě musí uživatel oželet subwoofer, který je umístěn právě v jeho válcové základně, což zřejmě ovlivní zvukovou charakteristiku soustavy umožňující šířit zvuk v HiFi kvalitě v okruhu 360°. Disk je navíc také magnetický, takže ho lze připevnit či uložit na kovové předměty, a také do zhruba metrové hloubky tří stop (má krytí IPX7), takže mu nevadí ani skropení vodou. Mars může fungovat rovněž jako reproduktor telefonu a dokonce má v základně integrovány dva USB porty umožňující nabíjet menší elektronická zařízení. Disponuje rovněž systémem automatického bezdrátového dobíjení.
Technologické hračky tohoto typu jsou sice atraktivní, ale nikoli levnou záležitostí a jejich tvůrci nehodlají konkurovat levným reproduktorům, ale za výjimečnost si dají naopak zaplatit - Om/One je k mání za 200 dolarů, Mars by měl stát ještě o 50 dolarů více. Oba levitující reproduktory mají společné i to, že vznikly jako crowdfundingové projekty, které zafinancovali sami budoucí uživatelé zmíněných produktů a zájemci o tuto technologii.
 

 
Publikováno: 12. 5. 2015 | Počet zobrazení: 2182 článek mě zaujal 523
Zaujal Vás tento článek?
Ano