rossleor asseco murr

CeBIT 2015: méně bombastických expozic, více zaměření na profesionály a experty

V pátek 20. března se zavřely v Hannoveru brány největší světové výstavy v oboru ICT. Letošní ročník veletrhu CeBIT dokumentuje probíhající posun směrem k digitalizaci, který vede ke změnám v celé ekonomice napříč všemi odvětvími. Jeho ústředním tématem byl proto pojem „d!conomy“, čili digitální ekonomika a její propojení do průmyslové výroby v nové moderní podobě „Industry 4.0”.

 

CeBIT 2015 odehrávající se pod mottem „Get technology first!" byl zaměřen především na rostoucí využití výpočetní techniky v průmyslových procesech. „Průmysl 4.0“, jak je nový způsob produkce označován, předpokládá propojení jednotlivých strojů, které spolu dokážou při výrobě komunikovat s tím, že na základě získaných dat by navíc bylo možné průběžně optimalizovat a zvyšovat efektivitu průmyslu. V 5denní přehlídce hi-tech řešení se ale odrazily i další hlavní současné technologické trendy: cloud, internet věcí a umělá inteligence - a také žhavé téma současnosti: kyberbezpečnost.
Na veletrhu se představilo zhruba 3300 firem ze 70 zemí světa. Druhou největší účast po Německu měla Čína, která byla letos také partnerskou zemí CeBITu. Země, považovaná za klíčový regionem pro IT průmysl, představila exponáty více jak 600 čínských firem. Jejím reprezentantem byl na zahajovací ceremonii jeden z klíčových řečníků veletrhu Jack Ma, který je učebnicovým příkladem úspěšného čínského IT byznysmena - tento bývalý učitel vytvořil internetovou platformu Alibaba, jež odsunula v objemech obchodů slavné internetové řetězce Amazon a eBay na druhou kolej. Během veletrhu se těchto odborných přednášek a diskusí uskutečnilo v rámci doprovodného programu na1500. Dokumentují úsilí organizátorů zaměřit CeBIT spíše na experty a obchodníky v oboru, než na počítačové nadšence, kteří tvořili převažující část návštěvníků veletrhu dříve. Tento formát veletrhu podle organizátorů umožňuje vymezit se vůči jiným světovým veletrhům výpočetní techniky a lépe oslovit firmy, které hledají počítačová řešení pro svůj provoz.

Řešení pro celý svět
Kdo tedy letos na CeBITu vystavoval? Nechyběly společnosti IBM, SAP, Microsoft, Samsung a řada dalších z renomovaných firem z IT a komunikačního byznysu jako např. AMD, Intel, Huawei, Deutsche Telekom aj. V expozici IBM, jedné z největších, se mohli návštěvníci mj. seznámit s počítačem Watson, jedním z milníků umělé inteligence, nechyběla témata jako „Industry 4.0" či „Big Data". V expozici Microsoftu dominovala logicky prezentace Windows 10 (na trh by měly přijít v létě či na podzim letošního roku) a kancelářských aplikací Office 365. Pro SAP byla největším letošním tématem platforma SAP/R4 Hana. Samsung představil své nové telefony Galaxy S6 a tablety Tab Active, displeje s vysokým rozlišením a interaktivní prezentační tabule.
Do Hannoveru se letos také vrátily některé značky, které CeBIT před několika lety opustily, jako třeba firma Rittal. Ta představila hlavně inovativní řešení pro modulární, energeticky úsporná a bezpečná datová centra, zaměřená na flexibilní IT infrastrukturu, která je jedním z předpokladů pro rozvoj plně automatizovaného výrobního procesu v prostředí „Industry 4.0“. Dalším navrátilcem je Konica Minolta prezentující řešení účinné a bezpečné správy dokumentů a tisku. V oblasti tiskových technologií se ovšem o překvapení postarala hlavně značka Epson, které se ve své expozici „oficiálně” rozloučila s laserovou technologií (Bye, Bye Laser!) a prezentovala své plné zaměření na inkjety.
K největším vystavovatelům - i díky čínskému ústřednímu partnerství - patřila společnost Huawei. Na CeBITu představila od heslem „Innovative ICT, Building a Better Connected World" kvarteto nových ICT řešení pro Cloud Computing, datacentra, platformu Agile Network, a LTE. Firma představila první zařízení s technologií 3,5 GHz LTE-A na světě a svá řešení pro datacentra s průmyslovou 6vrstvou active-active architekturou a systémem disaster recovery pro zotavení z kritických situací zajišťující stabilitu systému. K významným bezpečnostním řešením Huawei patří i nová generace Anti-Distributed Denial-of-Service (DDoS), řešení s prevencí proti DDoS útokům. Pro mediální průmysl firma uvedla nejrychlejší úložiště na světě s širokou horizontální škálovatelností a vysokou záznamovou hustotou - OceanStor 9000 - s unikátním komunikačním protokolem eTurbo splňujícím potřeby 6vrstvých 4K ultra-high-definition (UHD) programů.
Z českých firem, které se prezentovaly na veletrhu, to byla např. Retia Pardubice se svým úspěšným záznamovým systémem ReDat. Jde o komplexní řešení záznamu hlasu a kvality managementu pro dispečinky, kontaktní centra a telekomunikační operátory společně s jeho moduly. Nebo firma be3D, výrobce 3D tiskáren se svým stěžejním produktem - inovovanou tiskárnou DeeGreen, určenou pro průmyslové využití, která má zpřístupnit 3D tisk i menším firmám.
Kromě samostatných vystavovatelů se české firmy představily i v rámci souhrnných expozic, jako byl např. český stánek sdružující společnosti OneCast, Onetrack, Epofy a Meta IT. Další české zastoupení bylo možné najít ve společné expozici v hale číslo 5, kde se prezentovaly firmy Rex Services, Argo 22, Dactyl Group, Netspot, AstrumQ Interactive, Jalud Embedded, SmartFox, CzechTrade, Czech ICT Association For IT Services, Instar ITS Ostrava, Trinerdis a Infivision.

Bezpečnost především
S masivním nástupem informačních technologií do výroby ale roste hrozba průmyslové špionáže, takže CeBIT se zákonitě věnoval i těmto rizikům - zdůraznil megatéma zabezpečení IT, které se tak dostává na stejnou úroveň s globálními trendy trhu, jako jsou Mobile, Social Business, Big Data a Cloud. Těchto 5 trendů trhu se odrazilo nejen v hlavních výstavních oblastech veletrhu, ale také v programu globálních konferencí. Mezi významná témata patřila např. možnost kódování dat. Odborníci se zabývali zejména problematikou zajištění údajů na internetových úložištích, která podniky využívají stále častěji. V rámci nového tematického klastru „Business Security“ se v hale č. 6 prezentovali vývojáři, výrobci a distributoři řešení pro zabezpečení IT, jejichž nabídku doplnily segmenty Customer Relationship Management a Business Intelligence (CRM & BI), Enterprise 2.0 a mezinárodní burza kontaktů „International Business Area“. Ve vedlejších halách 5 a 7 vládla témata Enterprise Resource Planning a Commerce Solutions a Public Sector Parc s řešeními pro veřejnou správu.
Také Fraunhoferův institut, který patří na CeBITu mezi tradiční vystavovatele, se zaměřil na bezpečnost s cílem překonat neúspěchy dosavadních řešení. Ta ztroskotala na tom, že byla příliš složitá nebo drahá. Zahájil otevřenou iniciativu s názvem „Volksverschlüsselung” (tedy něco jako „lidové šifrování”), jejímž cílem je umožnit nejširšímu okruhu uživatelů zabezpečovací kódovací systém kategorie end-to-end encryption. Výzkumníci institutu představili prototyp takovéhoto uživatelsky snadno použitelného softwaru a koncept bezpečnostní infrastruktury. Představená verze je určena pro počítače s Windows, ale vyvíjejí se i verze pro další operační systémy a mobilní zařízení, včetně řešení, které podporuje tzv. ad hoc šifrování.

Od produktů k informacím
V rámci veletrhu probíhala řada menších specializovaných konferencí a workshopů, např. 5denní konference „DatacenterDynamics“, či ERP Forum. Oblast podnikových systémů má na CeBITu obecně už tradičně silné zastoupení, mezi dodavateli těchto řešení se v Hannoveru prezentovala i společnost Asseco Solutions působící v 5 zemích včetně ČR, která představila novou verzi systému APplus 6.2.
Celkem se konferencí na veletrhu přímo zúčastnilo na 4800 lidí, dalších více než 100 000 je sledovalo prostřednictvím videokonferencí a online přenosů. Největší akce svého druhu letos kromě technických a technologických novinek v oblasti ICT lákala mj. i na celebrity z této branže. Kromě jiných byli letos hlavními protagonisty např. známý „polepšený hacker” Kevin Mitnick, nebo neméně proslulý Edward Snowden (proslul prozrazením praktik amerických tajných služeb). Ten ovšem na rozdíl od Mitnicka nebyl na veletrhu přítomen fyzicky, ale prostřednictvím videokonference ze svého exilu.
K dalším konferenčním projektům patřily např. Industry days for Mobility & Automotive, Energy, Commerce, Digital Health, Media & Entertainment, Industry 4.0, či FinTech Developer World, “síťovací” hub pro vývojáře. Významnou částí CeBITu je v posledních letech i sekce zaměřená na začínající firmy a inovátory. Přes 350 startupů zde prezentovalo nové nápady, řešení a myšlenky.
CeBIT bývá tradičně i místem zásadních oznámení v IT průmyslu - letošek tak přinesl další propojení IT gigantů: Huawei a SAP uzavřely dohodu o vytvoření společné inovační laboratoře zaměřené na pokročilý výzkum Internetu věcí s cílem urychlit trend Industry 4.0 a koncept “chytrých továren” na základě IT.

CeBIT je i zajímavý hardware
I když hardwarové novinky nejsou dnes už stěžejním zaměřením CeBITu, neznamená to, že by v Hannoveru nebyly k vidění. K zajímavým produktům patřil např. bezventilátorový (a tedy bezhlučný) zdroj Enermax Digifanless, který může napájet počítačovou sestavu až 550 W, nebo nový chladič Assasin II firmy Deep Cooler, jehož dva mohutné protiběžné ventilátory s pomalým chodem zajišťují tiché chlazení procesoru i u výkonných sestav.
Významné zastoupení měla i oblast 3D tisku. Mezi zajímavé exponáty patřily výrobky firmy XYZPrinting, která se prezentovala dvojicí nových modelů nazvaných podle významných osobností historie techniky. Cílem modelu Da Vinci jr. je umožnit 3D tisk každému. Využívá standardní PLA materiál a kromě příznivé ceny je jeho výhodou možnost okamžitého užívání. Nabízí tisk do rozměrů 15 x 15 x 15 cm, a to i přímo z SD karty. Je ideální pro začátečníky v 3D tisku a dá se použít i pro základní prototypování.
Druhým modelem byla tiskárna Nobel 1.0 - SLA, která umožňuje jemný tisk díky stereolitografii. Místo standardní technologie založené na tavení plastové struny a postupném nanášení vrstev je využívána speciální chemikálie na bázi pryskyřice, doplňované v kapalné formě a vytvrzované UV paprskem. Tiskárna nabízí vysokou detailnost vyrobených modelů (dosahuje rozlišení až 0,025 mm).

Josef Vališka, Hannover
 

 
Publikováno: 13. 5. 2015 | Počet zobrazení: 2240 článek mě zaujal 527
Zaujal Vás tento článek?
Ano