rossleor asseco murr

Tablety a superpočítače bojují proti Ebole

Americká společnost Google vyvinula speciální tablety ve spolupráci s dobrovolníky bojujícími v Sierra Leone s epidemií Eboly. Tablety jsou určeny pro terénní humanitární pracovníky, kteří působí mezi pacienty v oblastech zasažených nákazou.  

 

Základem je tablet Sony Xperia Z s operačním systémem Android, usazený ve speciálním ochranném krytu, který umožňuje ovládat jej v rukavicích a zajišťuje jeho běžnou odolnost vůči prachu a vodě posunout na krytí pro průmyslový standard. Obal umožňuje zařízení volně používat, ale zároveň jej chrání před nepříznivým africkým klimatem, které zahrnuje vysokou vlhkost vzduchu i prudké bouře. Klíčovou vlastností je však odolnost proti chemikáliím, konkrétně chlóru používaném k dezinfekci, takže zařízení je možné účinně očistit pomocí ponoření do 0,5% chlorového roztoku, který spolehlivě zabije virus.
Zaoblené rohy zamezují možnost propíchnutí ochranného oděvu, v němž lékaři a dobrovolníci pracují. Lékaři a zdravotničtí pracovníci působící uvnitř rizikových zón musí být navzdory extrémním teplotám panujícím v těchto oblastech plně zakryti – aby se vyhnuli hrozbě kontaminace, používají speciální ochranné kombinézy a několik vrstev ochranných rukavic, což samozřejmě ztěžuje jejich pracovní schopnosti. Tablety v Africe nahrazují terénním pracovníkům papír a psací potřeby, jejichž používání je v dané oblasti nebezpečné – stačí jediný list papíru ponechaný v rizikové zóně, který přijde do kontaktu s nebezpečným virem, aby představoval značné nebezpečí a zvýšil pravděpodobnost přenosu infekce. 
Tablet usnadňuje sledování důležitých životních aktivit nemocných, umožňuje porovnávat hodnoty pulsu, teploty apod. v průběhu času a tyto různé informace zaznamenávat a téměř okamžitě je odesílat ke zpracování pomocí bezdrátového přenosu. Dobíjení je rychlé – rovněž pomocí bezdrátové technologie (tablet tudíž není potřeba vyjímat z ochranného krytu), stačí jej položit na určené místo na stůl, kde se zároveň bezdrátově připojí k miniaturnímu serveru o velikosti poštovní známky.
Google není však jedinou firmou, která zapojila své technologie do souboje s touto novodobou metlou lidstva – např. IBM poskytla možnosti svých superpočítačů pro vytvoření nového systému mapování Eboly, který umožňuje identifikovat lokace šíření nemoci a umožňuje vládám i organizacím cíleně a efektivněji bojovat s virem, vytipovávat zóny, kde je zapotřebí zásahu zdravotníků a zásob léčiv. IBM k tomu využila své zkušenosti s analýzou dat, mobilní technologie a cloud computing.
Superpočítače také pomáhají hledat účinný lék proti zabijáckému viru – jejich extrémní výpočetní výkon umožňuje vědcům prověřováním obrovského množství kombinací a dat v krátkém čase zkoumat, jak reagují různé léky a přípravky a hledat efektivní způsob léčby.
 

 
Publikováno: 13. 5. 2015 | Počet zobrazení: 1901 článek mě zaujal 503
Zaujal Vás tento článek?
Ano