asseco Aimtec murr

EMO 2011 představí svět moderního obrábění

Na podzim letošního roku se koná v Hannoveru nejvýznamnější letošní akce strojírenského světa mezinárodní veletrh EMO. Do Prahy jej přijel v květnu představit výkonný ředitel EMO Hannover Christoph Miller, který si při této příležitosti našel čas i ke krátkému rozhovoru pro TechMagazín.  

 

Překonalo už strojírenství těžké časy krize? A jaká je nyní jeho budoucnost poznamenaná mj. i značným růstem cen materiálů a energie?

S ohledem na různá politická opatření – mám na mysli zejména práci na zkrácený úvazek až do dvou let - se z toho němečtí výrobci dostali docela dobře. Poté, kdy se to v roce 2009 značně propadlo, tak v roce 2010 jsme měli objednané zakázky plus 84 %. To znamená, že naše firmy jsou zase dobře vytížené. I s ohledem na zpoždění mezi příjmem zakázky a její realizací očekáváme na rok 2011 plus 30 %, protože při výrobě obráběcích strojů mají ceny surovin a energií spíše méně důležitou roli. Nicméně dopad na konečného spotřebitele ceny surovin a energií mají. Počínaje auty a konče letadly, vedou k tomu, že je potřeba mít nové technologie, a tím také vznikají nové možnosti odbytu pro naše odvětví.

Která z hlavních strojírenských velmocí udává trend v inovacích Japonsko, USA nebo Evropa?

Pokud to budeme měřit podílem na trhu, pak vedou výrobci z Japonska a Evropy. Takže i z těchto oblastí lze zřejmě očekávat většinu inovací.

Která ze strojírenských branží si vede v současné době nejlépe – obráběcí stroje, soustruhy a frézky, tvářecí zařízení, přesné mikromechanické systémy nebo komplexní obráběcí centra?

Tato otázka je velmi komplikovaná, a asi na ni nelze dát jednoznačnou odpověď, ale obecně se dá říci, že všechny zmíněné segmenty prožívají opět boom a jsou na tom v současné době dobře, takže lze očekávat, že budou generovat značné obraty.

Kdo budou hlavní vystavovatelé na aktuálním ročníku, kdo bude mít na EMO 2011 největší zastoupení?

Největší plochy mají v současné době potvrzeny firmy DMG, Mori Seiki, Yamazaki Mazak, americký koncern MAG, korejský strojírenský výrobce Doosan.

A pokud jde o české firmy, které se účastní letošního ročníku veletrhu?

Hlavními českými vystavovateli jsou letos TOS Hulín, Tajmac, TOS Varnsdorf a Fermat a Škoda Machine Tool. Celkem se zatím z České republiky přihlásily tří desítky vystavovatelů.

Německo a ČR jsou nejen kvůli sousedství, ale i struktuře průmyslové výroby výrazně spolupracující státy, pro Česko je Německo hlavní obchodní partner. Jak vypadá aktuální stav ve strojírenském oboru?

Jak jsem už říkal, v Německu očekáváme třicetiprocentní nárůst výroby a díky intenzivním obchodním stykům, které Česká republika a Německo mají, bude také Česko jistě značnou měrou profitovat z tohoto nárůstu.

Kromě klasického „těžkého“ strojírenství se hlavně v posledních letech silně prosazuje i precizní strojírenství zaměřené do oblastí jako je např. mikroobrábění apod. Odráží se to i v zastoupení těchto oborů na veletrzích?

Ano, i my zjišťujeme, že témata jako mikroobrábění se šíří stále více a jejich význam roste. A zjišťujeme, že je stále více těch klasických strojírenských podniků, které rozšiřují svůj sortiment právě na tyto obory. A ti jistě přivezou své stroje na mikroobrábění, aby je ukázali a představili na EMO jejich možnosti.

Uplatňují se v době kompletně ovládané počítači ještě i klasické systémy nebo už strojírenství zcela ovládly automatizované systémy nabité elektronikou?

Máte pravdu, že v moderním průmyslu se používají už téměř výlučně automatizované systémy. Souvisí to s tím, že celá řada funkcí úkolů a zakázek se dá v současné době zvládnout už jen s pomocí mechatroniky. Tím mám na mysli zejména řízení kvality výroby, nebo kontrolu procesů a dohled nad nimi. Takže z tohoto pohledu si dnes už opravdu nedokážeme představit strojírenství bez výpočetní techniky.

Významným faktorem pro vývoj strojírenské výroby jsou i nové technologie a materiály, např. různé slitiny či kompozity vyžadující speciální postupy, jaké podstatné novinky ovlivnily strojírenství v posledních letech a co můžeme čekat v této oblasti na nadcházejícím EMO Hannover?

Ano, skutečně přichází poptávka po stále nových slitinách, zejména pokud jde o letectví, kosmonautiku a automobilový průmysl, které nabízejí nové vlastnosti a možnosti. A to znamená, že lze uspořit také energii. Proto také například použití kompozitů nebo titanu jsou důležitými novinkami, na které firmy reagují a tato inovativní řešení pro výrobu budou samozřejmě k vidění v Hannoveru na EMO 2011.

Jak jste se zmiňoval při prezentaci veletrhů, snažíte se zaangažovat i mladou generaci, studenty strojírenských oborů. Mají také studenti z dalších zemí šanci se dostat na EMO?

Ano, samozřejmě vítáme také návštěvu studentů a žáků z jiných států na náš veletrh a také bychom to podpořili tím, že vstup bychom jim umožnili zdarma, cestu a nocleh by si museli ovšem zaplatit sami. Máme už pozvaných 8 000 žáků a studentů, kteří jsou z technických škol, kde se vzdělávají na budoucí obor obrábění. Nemůžeme v rámci veletrhu bohužel pozvat všechny evropské technické studenty a žáky, to by překročilo rámec našich možností, ale nevylučuji, že pokud by se na nás obrátila konkrétní univerzita či technická škola, budeme se snažit najít nějaké řešení. Možná by část sponzoringu mohl převzít i některý z českých výrobců.
 

 

 
Publikováno: 23. 6. 2011 | Počet zobrazení: 3986 článek mě zaujal 950
Zaujal Vás tento článek?
Ano