asseco Aimtec murr

Jihomoravská metropole zaslíbená výzkumu

Společnost Honeywell zahájila 12. března v areálu svého výzkumného a vývojového střediska v Brně provoz tří nových laboratoří, které se staly nejmodernější součástí Centra excellence Honeywell Technology Solutions (HTS), vývojové a technické části společnosti. Laboratoře a kancelářské prostory nabídnou 300 nových pracovních míst technickým talentům v Jihomoravském kraji. V Brně, kde dnes ve službách Honeywellu pracuje více než 1500 inženýrů, tak vzniklo největší výzkumné centrum firmy v Evropě.  

 

Ke čtyřem dosavadním laboratořím působícím v rámci brněnského technologického centra Honeywellu přibyla nyní další tři špičková vědecká pracoviště podporující řešení automatizace a regulace a letecké a dopravní systémy:
- bezodrazová komora a bezdrátová komora, které pomáhají vyvíjet efektivnější a bezpečnější elektronická zařízení,
- tzv. „pádová věž“, na které vědci testují speciální zařízení a pomůcky pro osoby pracující ve výškách (mrakodrapy a jiné výškové budovy) - např. různé postroje, pádové brzdy a ochranné oděvy, které Honeywell zároveň vyvíjí.

Dalších 5 laboratoří plánuje Honeywell otevřít v brněnském centru excelence v rámci investice 10 mil. dolarů během několika měsíců. Nové laboratoře budou na globální úrovni podporovat zejména dvě klíčová odvětví firmy - Letectví a Automatizace a řízení - a budou napomáhat ke zvyšování kvality, spolehlivosti a účinnosti elektronických a bezdrátových výrobků, jako jsou např. inteligentní termostaty, chytré regulátory či letecké elektrotechnické přístroje. Výrobky se v nich budou zároveň i testovat, aby splňovaly nejpřísnější technické evropské a americké normy, stanovené pro jejich registraci na trhu.
Inženýři v HTS v Brně vyvíjejí důležité technologie pro místní i globální zákazníky z různých odvětví. Mezi ně patří např. bezpečné přistávací systémy pro letadla, satelitní komunikace, systémy řízení leteckého provozu, simulátory kokpitu používané pro testování nových i stávajících technologií v pilotní kabině, dálkové software pro poplachová zařízení a bezpečnostní systémy, rozhraní pro programování (API) výrobků připojených v domácnosti či turbodmychadla pro osobní i užitková vozidla.
„Česká republika je základním kamenem globální inženýrské strategie společnosti Honeywell v Evropě. Od roku 2006 jsme svědky stabilního růstu a zvyšování kvalifikace místních inženýrů. Jsme také úspěšní v získávání vysoce talentovaných zaměstnanců napříč Evropou. Proto je rozšíření výzkumného a vývojového centra v Brně dalším logickým krokem,“ říká Suresh Venkatarayalu, prezident Honeywell Technology Solutions. Přiznává, že Brno je pro něj tak trochu „srdeční záležitostí“, neboť zde strávil část svého života.
Historie Honeywell Technology Solutions (HTS) - centrum excelence v Brně, začala v roce 2003, kdy zahájilo provoz brněnské vývojové centrum (otevřené 10 let po pražské laboratoři), které se o tři roky později stalo součástí nadnárodní sítě HTS. Postupně byly přidávány (v letech 2008, 2010, 2013 a 2015) nové provozy a ve své současné podobě (včetně nyní nově otevřených částí) se HTS v Brně skládá z komplexu čtyř budov – kanceláří a zkušebních laboratoří a je největším a nejmodernějším výzkumným centrem společnosti Honeywell v celé Evropě. Jeho prostory se rozkládají na 33 000 m2 podlahové plochy (z nichž téměř třetinu - 13 000 m2 - tvoří právě nově otevřené provozy) a středisko, v němž pracuje 1500 inženýrů (z více než 4000 odborníků, které firma v ČR zaměstnává) se silnými multidisciplinárními dovednostmi v oblastech elektroniky, software, materiálů, systémů a programového managementu, poskytuje na globální úrovni podporu dvěma obchodním divizím: Letectví, Automatizace a řízení. Má na kontě přes 900 inovativních objevů a registrováno více než 50 patentů.
HTS také úzce spolupracuje s českými technickými vysokými školami, včetně projektů založených na spolupráci (Formule Student), Good Engineeering (aplikované inženýrství na VUT v Brně), akce pro studenty (otevřené dny HTS, program Honeywell Innovation Scholarship atd.), akademické práce a stáže.

Klíčové technologie „made in Brno“
- Systém s pozemním rozšířením GBAS SmartPath (Ground Based Augmentation System), který přijímá přesná satelitní data o poloze, a poté vysílá dvakrát za sekundu opravená data do letadla, což umožňuje provést vysoce přesné přiblížení a zajišťuje bezpečné přistávání letadel.
- Informační síť o počasí WINN, která zahrnuje údaje o počasí z řady externích zdrojů a prostřednictvím globálního datového centra poskytuje grafické zpracování údajů o počasí v reálném čase do dopravních letadel.
- Systém řízení letového provozu I4D (umožňující určit přesnou polohu letadla a potvrdit přesně čas, ve kterém letadlo dosáhne navigačních bodů, tzv. waypointů, což zvyšuje kapacitu letového provozu, jelikož letadla mohou létat blíže u sebe).
- Simulátor kokpitu (používá se k testování různých technologií v pilotní kabině). Mezi výrobky patří systém syntetického vidění SmartView a systém kombinovaného vidění. Ten představuje grafické znázornění terénu mimo letadlo, i když je zakryt za mraky, meteorologický radar a upozornění SmartRunway/SmartLanding a znázornění povrchu, která pomáhají letadlům bezpečně přistávat a rolovat.
- Benzínová turbodmychadla do osobních vozů, a turbodmychadla s variabilní geometrií vyvíjená v brněnských laboratořích pro užitková vozidla umožňují, aby nejúspornější motory na základě testování zákazníků splňovaly nové standardy Euro 6.

Josef Vališka, Brno
 

 
Publikováno: 28. 6. 2015 | Počet zobrazení: 2310 článek mě zaujal 519
Zaujal Vás tento článek?
Ano