Čeští vědci pomáhají urychlit nástup „vodíkové“ ekonomiky
Odborníci z ÚJV Řež dokončili první fázi testování pilotního zařízení na akumulaci energie pomocí vodíku a její skladování. Jimi vyvinuté řešení využívá kombinaci fotovoltaických panelů, olověných baterií a vodíkové nádrže, a umožňuje skladovat nevyužitou solární energii částečně v akumulátoru a částečně ve formě vodíku.
Ve střední Evropě ojedinělý projekt uskutečnili výzkumníci v letech 2009 – 2013, s následným měřením výsledků během celého loňského roku s cílem vyvinout a optimalizovat systém pro akumulaci elektrické energie ze zdroje s proměnlivým výkonem. Navržený koncept, se kterým se počítá v tzv. ostrovním provozu domácnosti, tzn. nezávisle na rozvodné síti, prokázal svou funkčnost a plně nabitý akumulátor (2,2 kWh) s plnou vodíkovou zásobní nádrží (cca 330 kWh, s 50% účinností zpětné přeměny) by dokázaly udržet domácnost v běžném chodu po dobu 14 – 24 dnů bez nutnosti napojit se do rozvodné sítě. Při optimálním využití dosahovala celková účinnost akumulace energie 31 %.
ÚJV Řež pokračuje v dalším testování navrženého systému pro získání komplexnějších dat o spolehlivosti a životnosti jeho jednotlivých součástí. Souběžně probíhá i vývoj alkalického elektrolyzéru, který by se měl vyznačovat nižšími investičními náklady než dosud používaný elektrolyzér typu PEM. Kromě energetického využití lze vodík uplatnit např. v dopravě, další možností, kterou se ÚJV Řež zabývá, je transformace vyrobeného vodíku na syntetický zemní plyn a jeho doprava do plynárenské sítě.