asseco Aimtec murr

Sklizeň energie z elektromagnetických vln

Dubnové vydání prestižního odborného časopisu Applied Physics Letters přineslo zajímavou informaci o tzv. metapovrchu (metasurface), speciální struktuře umožňující sběr elektromagnetické energie.  

 

Výzkumníci z kanadské University of Waterloo představili nový design pro „sklizeň“ elektromagnetické energie, založený na koncepci plné absorpce zahrnující použití tzv. metamateriálů. Ty mohou být uzpůsobeny pro výrobu médií neodrážející ani nepřenášející jakoukoli energii. Umožňovalo by to plné pohlcování dopadajících vln v určitém rozsahu frekvencí a polarizací.
Ke klasickým dipólovým anténám, používaným pro sběr elektromagnetické energie dosud, zavádí nový koncept tzv. metapovrchy, výrazně lepší energetické kolektory. Jsou vytvořeny leptáním povrchu materiálu, které vytváří vzory pravidelných tvarů a jak vysvětluje Omar M. Ramahi, profesor elektrotechniky a výpočetní techniky, konkrétní rozměry těchto modelů a jejich vzdálenosti mohou být upraveny tak, aby docházelo k "téměř jednotné" absorpci energie, která je následně směrována vodivými cestami. Práce výzkumníků poprvé ukazuje, že je možné v podstatě shromáždit veškerou elektromagnetickou energii, která dopadá na povrch.
„Konvenční antény mohou usměrňovat elektromagnetické energie do zátěže, ale při mnohem nižších úrovních efektivity absorpce energie. Můžeme také vést absorbovanou energie do zátěže, dříve než se rozptýlí v materiálu," uvedl prof. Ramahi s tím, že tato práce má širokou škálu aplikací. Mezi nejdůležitější patří sběr kosmické solární energie, která umožňuje převádět sluneční záření do mikrovln s využitím konvenčních fotovoltaických panelů a poté tyto paprsky mikrovlnné energie z kosmu promítat na pole mikrovlnných sběračů na zemi.
 

 
Publikováno: 28. 6. 2015 | Počet zobrazení: 1973 článek mě zaujal 466
Zaujal Vás tento článek?
Ano