asseco Aimtec murr

Počítačová kriminalita, kyberkriminalita, kybernalita...

Jak se dá dohledat ve Wikipedii, takovými a ještě různými názvy se dají pojmenovat trestné činy páchané pomocí informačních a komunikačních technologií. Jde o trestnou činnost, kterou známe z běžného života, jako je krádež, vydírání, podvody apod., jenže tentokrát prostřednictvím výpočetní techniky. 

 

Ministerstvo vnitra ČR definuje kyberkriminalitu jako trestnou činnost, v níž určitým způsobem figuruje počítač jako souhrn technického a programového vybavení (včetně dat), nebo pouze některá z jeho komponent, případně větší množství počítačů (samostatných nebo propojených do počítačové sítě), a to buď jako předmět zájmu této trestné činnosti (s výjimkou té, jejímž předmětem jsou popsaná zařízení jako věci movité), nebo jako prostředí (objekt) nebo jako nástroj trestné činnosti.

Kniha jako učebnice
Aby se dokázalo čelit této dnes již významné hrozbě, pořádají se semináře, školení, zakládají se dokonce odborné školy se zaměřením na kybernetickou kriminalitu - např. na Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství na FD ČVUT. Také vznikají různé publikace, např. v roce 2007 vyšla kniha Kybernalita od Václava Jirovského. Nyní, kdy je dokladován nárůst cílených útoků, větší zájem kyberzločinců o platební systémy a další vlny ataků zaměřující se na dnešní fenomén „Internet věcí“, je potřeba většího vzdělání nejen odborníků ale i laické veřejnosti.
Naše redakce měla možnost účastnit se křtu zrovna takové knižní novinky, která dokáže pomoci vzdělat nejen mladou generaci. Knihu nazvanou výstižně Kybernetická kriminalita napsal Prof. Ing. Vladimír Smejkal, CSc, a nepojednává pouze o technické stránce věci, ale také, a to převážně, pojímá tuto problematiku z pohledu práva. A jelikož je nový titul zaměřený právě více na tento aspekt kyberkriminality, napsal k němu úvodní předmluvu renomovaný právník Tomáš Sokol, který se stal i patronem knihy společně s Helenou Válkovou, bývalou ministryní spravedlnosti. Jako třetí patron pokřtil knihu Jiří Hub, generální ředitel společnosti Asseco Solutions, díky jejíž podpoře mohlo toto rozsáhlé dílo vyjít. A to je počin hodný ocenění, protože jde o vrcholně užitečnou publikaci, kterou by měly mít ve své knihovně nejen soukromé osoby, ale zejména firmy. Kniha se zevrubně věnuje všem aspektům kriminality spojené s počítači, sítěmi, Internetem, virtuálním prostorem, sociálními sítěmi a dalšími typickými fenomény. Čtenář v ní najde skutkové podstaty počítačové kriminality od historie až po současnost a dozví se i prognózy dalšího vývoje. V publikaci nechybí ani nová problematika zločinů spojená s virtuální měnou bitcoiny a zločiny ve virtuálním prostoru.
Aby byla kniha použitelná i pro právní praxi, obsahuje rozsáhlou a komentovanou judikaturu. Vladimír Smejkal shrnul v tomto díle své dlouholeté působení v oblasti právní teorie a reálné praxe při praktickém odhalování a vyšetřování kybernetické kriminality.

Co na to patroni knihy?
Profesorka Válková a JUDr. Sokol se shodli, že kniha Kybernetická kriminalita je klíčovým dílem v této oblasti, jak pro studenty, tak pro advokátní kanceláře, orgány činné v trestním řízení, firmy zabývající se kybernetickou bezpečností i další firmy a státní instituce. Shodli se také na tom, že za pár let bude kybernetická kriminalita větším problémem, než korupce. Ing. Jiří Hub vyjádřil přesvědčení, že „téma kybernetické kriminality je pro výrobce podnikových informačních systémů mimořádně důležité a podporu prevence tohoto mladého a velmi nebezpečného druhu zločinnosti považuje za zásadní."     /ks/
 

 
Publikováno: 29. 6. 2015 | Počet zobrazení: 2223 článek mě zaujal 478
Zaujal Vás tento článek?
Ano