rossleor asseco murr

Nový král superpočítačů nabídne výkon 180 PFLOPS

Nový nejvýkonnější superpočítač na světě ponese název Aurora a jeho budování zahájil nedávno Intel ve spolupráci se společností Cray v rámci programu CORAL. Do provozu by měl být uveden v roce 2018.

 

Zákazníkem pro nejvýkonnější superpočítač je ministerstvo energetiky USA, přesněji řečeno jeho specializovaný laboratorní komplex Argonne (multidisciplinární vědecké, a vývojové inženýrské centrum u Chicaga, označované také zkratkou ACFL). Aurora bude sloužit zejména pro náročné simulace a výpočty při výzkumu nových materiálů pro použití v lepších bateriích, solárních článcích a pod. Kromě projektů zaměřených např. na výzkum obnovitelných zdrojů energie, bude k dispozici pro řešení větrných turbín a také při biologických projektech kategorie life science (např. výzkum organismů, nemocí a léčiv), nebo řešení z oblasti dopravy (efektivita a fungování složitých dopravních systémů, design a aerodynamika).
Projekt za zhruba 200 mil. dolarů by měl stvořit nástupce nyní používaného počítače Mira od IBM (Blue Gene/Q), který má výpočetní výkon 10 PFLOPS, a nabídnout systém s výkonem 180 PFLOPS (teoreticky ale až téměř 450 PFLOPS!). Tyto extrémní parametry superpočítače, budovaném na platformě Cray Shasta, má zajistit především využití výpočetních karet Intel Xeon Phi ve verzi Knights Hill skoprocesorem, které už mají 10nm čipy, přičemž jedna karta disponuje výpočetním výkonem kolem 5 TFLOPS. Systém bude obsahovat i klasické vícejádrové procesory Intel Xeon, které však budou využity spíše pro obslužnou část. Rychlá vnitřní paměť bude mít celkovou kapacitu 7000 TB (tzn. 7 petabajtů) s propustností přes 30 PB/s. Pro ukládání dat bude sloužit úložiště s kapacitou více než 150 PB a propustností přes 1 TB/s, jako rychlá mezipaměť pro ukládání dat budou použity SSD disky Intel.
Auroru bude tvořit soubor 50 000 výpočetních uzlů, propojených rychlostí 2,5 PB/s. Intel použije vlastní integrovanou technologii Omni-Path druhé generace, která zvládne 100 Gb/s po jedné lince a také svou další technologii Silicon Photonics.
Celý počítač zabere plochu 280 m2, bude mít spotřebu 13 MW a nabídne 13 GFLOPS na jeden watt (Mira dosahuje 2 GFLOPS za 1 W - Aurora bude tedy 6krát efektivnější při pouze 2,7krát větší spotřebě energie). Pro srovnání: současný nejvýkonnější superpočítač - čínský Tianhe-2, zprovozněný roku 2013 - má výkon „jen” 33,86 PFLOPS a spotřebu 17 MW.
 

 
Publikováno: 29. 6. 2015 | Počet zobrazení: 1835 článek mě zaujal 455
Zaujal Vás tento článek?
Ano