asseco Aimtec murr

Roboti, k vašim službám…

Robotická obsluha už není úplnou novinkou – existují např. restaurace, kde zákazníkům dopravují objednané pokrmy roboti, v jednom z newyorských hotelů má zase průmyslový robot firmy ABB na starosti příjem a výdej zavazadel z úschovny hotelovým hostům. Ale celý hotelový komplex obsluhovaný roboty unikátní novinkou je. A právě takový se chystají otevřít v Japonsku.  

 

V technologickém a zábavním resortu Huis Ten Bosch ve městě Sasebo poblíž Nagasaki by se v létě letošního roku měl otevřít hotel Henn-na (což v překladu znamená "zvláštní hotel"), který bude patřit mezi nejmodernější zařízení svého druhu na světě a v hotelovém průmyslu v podstatě vytváří zcela novou kategorii. Jeho obsluhu totiž zajišťují roboti a sofistikované automatizované systémy. Živý (míněn lidský) personál v hotelu nepotkáte. I když je tu samozřejmě také - ale jen v záloze pro případ, že by někteří hosté měli s androidy problémy, nebo bylo potřeba roboty opravit. V hotelu bude k dispozici 10 normálních lidí.
Hoteloví roboti reagují především na řeč lidského těla a tón hlasu a zvládají řadu činností. Tři budou na recepci hotelu (recepční hovoří japonsky, čínsky, korejsky a anglicky), další čtyři budou nosit zavazadla a několik se jich bude starat o čistotu a údržbu pokojů a společných prostor, např. doplní pokojový bar, uvaří čaj nebo kávu apod.
Dveře do pokojů mají detektor obličeje, který mohou hosté používat místo klasického hotelového klíče, a odemknou se pouze, pokud rozpoznají tvář příslušného hosta. V pokoji jsou umístěna čidla detekující tělesnou teplotu a podle toho nastaví topení.
Na experimentu je zajímavý i další faktor, a to ekonomický – ačkoli by bylo logické očekávat, že v unikátním hotelovém zařízení budou hosté za tuto výjimečnost platit horentní sumy, opak je pravdou: nejlevnější pokoje by měly stát 45 eur (ca 1240 Kč). Nižší ceny jsou právě výsledkem nasazení technologií, které šetří energii a robotického personálu, který nevyžaduje plat. Provozní náklady se tak podařilo významně snížit a naopak se zvýšila efektivita práce. „Máme nejefektivnější hotel na světě. V budoucnosti bychom byli rádi, pokud by 90 % našich hotelových služeb bylo prováděno roboty,“ řekl ředitel sítě hotelů Henn-na Hideo Sawada. Pokud se experiment s robotickým hotelem vydaří, je v plánu vybudovat obdobné zařízení v Tokiu.
V první fázi výstavby bude zahájen provoz prvního podlaží tohoto dvoupodlažního hotelu s celkovým počtem 72 pokojů, druhé podlaží s dalšími 72 pokoji by se mělo dokončit v roce 2016. Zájemci o ubytování si již mohou zadat rezervaci na webových stránkách hotelu (https://ssl.huistenbosch.co.jp/hnh)

Androidi – roboti jako my
Příkladem, jak mohou tzv. obslužní roboti pro podobné projekty, jako japonský robohotel vypadat, je humanoidní robot v podobě ženy od společnosti Toshiba. Robotka ChihiraAico, která má lidskou tvář a postavu, takže ji lze označit za androida či actroida, jak zní novější pojmenování pro takovéto umělé bytosti (tzn. robota připomínajícího člověka). Byla vyvinuta ve spolupráci s výzkumným střediskem aLAB, univerzity v Osace a technologických institutů v Shibaura a Shonan. Instituty dodaly především 43 pohonných jednotek pro kinematiku umožňující napodobovat lidské pohyby a univerzita s aLAB technologie pro vytváření mimiky. ChihiraAico tak může vyjadřovat, díky přirozeným pohybům a své tváři s realistickou umělou pletí, úsměv, rozhořčení i smutek včetně detailů, jako je mrkání víček. Zvládá nejen řeč, ale dokonce i zpěv.
Toshiba plánuje takovéto roboty nabídnout pro oblasti sociální péče, zdravotnictví, hotelových resortů, ale i průmyslu, výroby a zábavy. Budou obsahovat různé technologie a senzory, které jim umožní rozeznávat lidi a lidskou řeč a komunikovat s nimi pomocí syntézy hlasu, aby mohli pracovat např. jako recepční, pečovatelé či společníci pro pacienty s demencí, fungovat jako vzdálení poradci prostřednictvím videokonferencí či překladatelé znakové řeči, atd. A to už v blízké budoucnosti – v plánech Toshiby figurují tyto záměry s datem 2020, takže humanoidních robotů a androidů bychom se měli dočkat už zhruba za 5 let.
 

 
Publikováno: 29. 6. 2015 | Počet zobrazení: 1994 článek mě zaujal 480
Zaujal Vás tento článek?
Ano