asseco Aimtec murr

Nanotechnologie vrací úder: pomáhají zdem bránit se osudu příležitostného WC

Pouliční močení, kterým strádá většina center měst obsazených nočními podniky, je letitý problém, jemuž se města snaží bránit nejrůznějšími způsoby. Obvykle však s poměrně diskutabilní účinností. Na vysoce efektivní řešení přišli v Hamburku.  

 

Proslulá hambursá zábavní čtvrť St. Pauli vyrazila do boje s tímto nešvarem originálním trikem, který za pomoci moderních technologií doslova a do písmene potvrzuje účinnost přísloví „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Zájmové společenství St. Pauli, známé pod zkratkou IG, ve spolupráci s marketingovou agenturou Publicit Pixelpark, nechalo opatřit nejvíce postihované stěny budov vrstvou speciálního vodovzdorného laku, který se používá v docích při stavbě lodí. Produkt, který před dvěma lety uvedla na trh americká firma UltraTech nese označení Ultra-Ever Dry, a využívá nanotechnologie, které dávají povrchu schopnost odrážet kapaliny na něj dopadající „v plné síle“ zpět. Jde o superhydrofobní (vodoodpudivý) a oleofobní (uhlovodíky odpuzující) povlak, který odrazí většinu kapalin na bázi vody a některé na olejové bázi. Ultra-Ever Dry využívá patentovanou technologii omniphobického povlaku a povrchové chemie vytvářející po aplikaci na daném povrchu mikroskopické textury s objekty geometrických tvarů, které mají vyvýšeniny, jež odpuzují vodu, některé oleje a řadu jiných kapalin. Původně byla tato technologie vyvinuta firmou Nissan k udržování aut v čistotě, kdy sloužila jako odrážeč vody a špíny z kapoty vozidla.
Hamburští aplikovali tento přípravek na zdi, kouty, části chodníků a podzemních garáží u proslulé ulice hříchu Reeperbahn s nočními kluby, diskotékami a striptýzovými bary. Ty, kteří si chtějí ulevit na ulici, varují cedule s nápisem v němčině a v angličtině oznamující: „Tady nemočte! Močíme zpět!“ A pokud toho nedbají, dočkají se nemilého překvapení v podobě potřísněných bot a nohavic, jak ostatně dokumentují i kamerové záběry, zaskočených, od zdi uskakujících provinilců, které se vzápětí staly hitem internetu.
Problémem je, že tento speciální lak je poměrně drahý – aplikace na 1 m2 stojí přes 80 eur, a vydrží zhruba po dobu jednoho roku, nicméně aktivisté z IG si jej i přesto nemohou vynachválit a zastávají názor, že se tato investice vyplatí, zejména pokud se vezmou do úvahy dřívější náklady a práce spojené s každodenním odstraňováním špíny, zápachu a dalších škod z postižených míst. „První výsledky nás příjemně překvapily – močení pokleslo takřka na nulu,“ chválí si jednatel IG Peter Kämmer. 
Hamburská inspirace by se mohla stát vzorem i pro další města, o podobném opatření uvažuje např. i městská správa San Francisca.
 

 
Publikováno: 29. 6. 2015 | Počet zobrazení: 2473 článek mě zaujal 547
Zaujal Vás tento článek?
Ano