asseco Aimtec murr

Ohlédnutí za AMPERem: veletrh s opravdovou jiskrou

Ceny vítězným exponátům jsou rozdány, vystavovatelé sklidili své stánky a věnují se dalším akcím či (spíše) běžným rutinním záležitostem všedních dnů, nicméně s tím, co bylo na letošním veletrhu možné vidět, se rozhodně neloučíme – právě naopak: řada prezentovaných novinek už míří do praktického nasazení.  

 

S letošním, v celkovém pořadí již 23. ročníkem mohou být organizátoři z Terinvestu spokojeni, a zdá se, že přesun z Prahy na brněnské Výstaviště akci svědčí. Návštěvnost (44 500 lidí, především z řad profesionálů) i počty vystavovatelů (na šest stovek, z toho pětina zahraničních z 22 zemí) atakují rekordní hodnoty.
Počet vystavovatelů se tak opět o něco rozrostl. Mezi premiérové účastníky veletrhu se letos zařadila i divize Mikroskopie společnosti Carl Zeiss, která se na AMPERu prezentovala poprvé, stejně jako např. liberecká společnost Foxon. Na veletrh se ale také vracejí i někdejší dřívější vystavovatelé, kteří v posledních letech chyběli, např. společnost Lenze.
Expozice, které se ani v obří hale P rozhodně nedal přehlédnout patřily hlavně tradičním účastníkům veletrhu, jako jsou společnosti ABB, Balluff, Kopos, B+R Automatizace, Siemens, WAGO, Turck, Murrelektronik aj., ale rozhodně stálo za to se podívat i k menším firmám.

Ve znamení světla, automatizace a měření
K výrazně zastoupeným oborům letos patřila automatizace, podstatná část expozic byla věnována moderním světelným zdrojům, a to především úsporným systémům LED osvětlení. Prosazuje se jak v rezidenčním a komerčním, tak už i ve veřejném sektoru – ano, i veřejné osvětlení jde s dobou a úsporné zářivky nahrazují nejmodernější LED světelné zdroje, ještě šetrnější vůči financím, i životnímu prostředí. O automobilech nemluvě.
Silné zastoupení měla také měřicí technika, jejíž noviny prezentoval např. firmy jako Ahlborn, Blue Panther, GMC, Meatest, National Instruments, Radeton, Rohde & Schwarz, Seba-Dynatronic CZ a další, a také obor zabezpečovací techniky, kde vévodil např. tradiční český výrobce Jablotron Alarms společně s TSS Group a 4ISP, či firmy INTV a Sectron dodávajícé špičkovou komunikační techniku.

Česko jako laserová velmoc?
Tradiční součástí veletrhů jsou specializované doprovodné programy, ať už ryze odborného zaměření, tak určené pro širší veřejnost, a ani letošní ročník nebyl výjimkou. Kromě rozsáhlého souboru přednášek byly hlavním magnetem veletrhu hlavně dvě odborné akce: Fórum AUTOMATIZACE a Fórum OPTONIKA, kde každý veletržní den probíhal živý program odborných přednášek o nových koncepcích, výrobcích a řešeních v průmyslové automatizaci, zaměřený na automatizační hardware i software, na to, jak se ve vývoji automatizačních prostředků odráží koncept Průmysl 4.0, na vývoj v oblasti strojového vidění, a také na bezpečnost strojů a zařízení, spolehlivost ve virtuální prostředí a další zajímavá témata.
Skutečnost, že ČR patří v oblasti elektrotechnického průmyslu k uznávaným zemím, potvrdili zástupci Fyzikálního ústavu AV ČR a specialisté z unikátních laserových center ELI Beamlines a HiLASE, kteří představili projekty nejvýkonnějších světových laserů, jež jsou umístěny právě v ČR, a patří mezi absolutní technologickou špičku, která láká do Česka i světové vědecké kapacity. Nejde však jen o špičkový výzkum, ale projekty jsou výrazně zaměřeny na přenos nejnovějších vědeckých poznatků do průmyslového využití.

Na baterky se jezdí i létá
K hlavním návštěvnickým „trhákům“ doprovodného programu patřila, podobně jako loni, sekce zaměřená na elektromobilitu AMPER Motion, která představila výběr nejzajímavějších produktů a aktivit, s nimiž se lze v této oblasti v Česku setkat. Mezi exponáty které zahrnovaly zejména elektromobily, a to jak v čisté elektrické podobě, tak vozy s hybridním pohonem, nabíjecí stanice a mnoha dalších technických novinek.  Dominovaly exkluzívní záležitosti,  jako např. luxusní hybridní vůz BMW i8 z dílny technologické firmy Nano Energies, elektroletoun RAY VUT Brno nebo elektrická formule vytvořená na ČVUT Praha, s níž studenti absolvovali už řadu prestižních soutěží.
K vidění však byla i řada dalších zajímavých věcí, kromě již zmíněných např. elektromobily firmy AIXAM pro teenagery (Coupé, GTI), elektromobily Tesla (Roadster i S), řada elektromobilů z dílen nadšenců i studentů (např. projekt VUT Super EL II z VUT v Brně), elektrická kola apod.  /re/

Co nás zaujalo:
Smart house – elektromobil v roli zásobníku energie pro rodinný dům. Přednáška odborníků společnosti ABB o možnostech skladování elektrické energie pro rodinný dům, pilotních projektech a výhledu, jak může vypadat blízká budoucnost.

EHV - Connex:
inovativní, suchý, zásuvný kabelový konektor od firmy Pfisterer umožňuje vůbec poprvé konstruovat délky kabelů s příslušenstvím z jednoho zdroje. Kontrolní jednotky pod vysokým zatížením během provozu jsou před dodáním individuálně testovány v souladu s IEC 62067. Integrovaný kabelový vyztužený systém je odolný proti doteku, vodotěsný (i vůči slané vodě) a bezúdržbový.

 

 
Publikováno: 10. 8. 2015 | Počet zobrazení: 2220 článek mě zaujal 471
Zaujal Vás tento článek?
Ano