asseco Aimtec murr

Práci je dobré si hledat již při škole, nejpozději o prázdninách

Absolventi středních a vysokých škol si obvykle poslední prázdniny před nástupem do zaměstnání chtějí patřičně užít, pokud však nemají práci již zajištěnou, hrozí jim, že když si její hledání odloží až po prázdninách, mohou zůstat na dlouhou dobu bez ní a rozšířit tak řady nezaměstnaných.  

 

„V mnoha firmách totiž hledají lidi s nástupem do práce od září, aby se do chodu firmy zapojili hned po skončení volnějšího dovolenkového období. Ovšem výběrové řízení může trvat i několik týdnů a skládat se z více kol, takže hledat práci až v září je pozdě, protože absolvent zmešká mnoho příležitostí a nakonec je možné, že zůstane bez práce,“ říká Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
Velkou roli ovšem hraje i to, jakou školu a obor uchazeč vystudoval. Zatímco někteří absolventi si dokážou najít práci okamžitě, na ostatní čeká množství pohovorů, než se k novému zaměstnání dostanou. Zatímco o IT specialisty je mezi firmami trvalý zájem, takže si (asi jako jediní) mohou hledání zaměstnání a odložení nástupu do něj dovolit, absolventi jiných, zejména humanitních oborů, mají situaci o poznání složitější, a je pravděpodobné, že budou práci hledat mnohem déle. Podobná situace je i v případě středoškolských pozic. Velký zájem je nyní hlavně o programátory CNC strojů, CNC obráběče kovů, svářeče či elektrikáře, zatímco o práci by se podle personalistů měli obávat např. zedníci, lesní pracovníci, krejčí a profese týkající se zemědělství. V těchto oborech je dobré začít práci hledat hned, jinak může šance na její získání na dlouhou dobu uniknout.
Nejméně problémů s hledáním práce mívají ti, jimž se už během školy podařilo získat praxi. „Zkušenosti ve svém oboru má podle našich informací přibližně čtvrtina mladých lidí a jejich šance najít si rychle práci je třikrát vyšší než u těch, kteří žádnou praxi nemají,“ konstatuje Tomáš Surka.
Absolventi, kteří by po škole rádi nastoupili do zaměstnání, by se tedy měli snažit hledat si brigády už během školy v oblastech, jež by je v budoucnosti zajímaly. Podle zkušeností personalistických agentur mají navíc mnohé firmy tendenci přijmout hlavně ty, s nimiž už mají určitou (pozitivní) zkušenost z dřívějška, což mohou být právě brigády, které by ani z tohoto hlediska neměli studenti a absolventi učilišť podceňovat.

6 hlavních chyb, které absolventi dělají:
1. Mají nereálné požadavky na plat.
2. Nereálné požadavky na pozici (např. se hned chtějí bez praxe stát manažerem).
3. Mají strach a jsou zbytečně nervózní.
4. Malá, často prakticky nulová odpovědnost a neochota se přizpůsobit.
5. Mylná představa o tom, co je zaměstnání a práce.
6. Nejsou na „pracovní proces“ připraveni. V Česku panuje diametrální rozdíl mezi školou a praxí, což není chyba absolventů, ale spíše vzdělávacího systému.

 

 
Publikováno: 27. 8. 2015 | Počet zobrazení: 2081 článek mě zaujal 444
Zaujal Vás tento článek?
Ano