asseco Aimtec murr

DMG MORI slaví tři dekády strojů CTX

V Bielefeldu, kde má DMG MORI jeden ze svých výrobních závodů, proběhl od 9. do 12. června další ročník tradičního Dne otevřených dveří, neboli Open house. Ten letošní byl ve znamení 30. výročí zavedení řady CTX, které se vyrábějí právě zde, a 15 let strojů Turn & Mill, jež v průběhu čtyřdenní akce v areálu bielefeldské továrny reprezentovalo 11 strojů CTX a desítka zástupců soustružnicko-frézovacích zařízení.  

 

Návštěvníkům se v rámci akce představilo „naživo“, tzn. v provozu celkem 34 hi-tech obráběcích strojů – konkrétně 22 soustruhů a 12 frézovacích strojů, stejně jako rozhraní Celos, které firma prezentuje jako svůj příspěvek do programu Industry 4.0.
Slůvko „live“, tedy naživo, má v kontextu továrních Open housů DMG MORI navíc ještě hlubší význam, protože kromě expozic se zapnutými stroji v showroomu se s nimi návštěvníci mohou seznámit skutečně důvěrně v reálných podmínkách, když v rámci exkurzí výrobce umožňuje nahlédnout i do zákulisí, přímo do výrobních provozů, kde tyto stroje vznikají.

Ideální rovnice: výroba = poptávka
Stroje se zde nedělají, stejně jako v jiných závodech DMG MORI na sklad, ale výhradně na základ konkrétní zakázky, takže každý stroj má už svého předem určeného odběratele. Hlavní odběratelé strojů jsou velcí průmysloví zákazníci, např. firmy jako VW, Bosch, výrobce převodovek ZF apod.
V průběhu projektu či zakázky zákazník stroj objedná, ten je následně postaven podle jeho požadované specifikace (montáž zabere, podle typu stroje, několik týdnů) a pak přímo v závodě probíhá jednodenní předpřejímka, kdy se zákazníkovi předvede celá funkčnost stroje, pokud žádá i technologii, obrobit vzorový díl apod. Někteří zákazníci, zejména se speciálními požadavky, si nechávají dodat technologii na klíč, např. stroj se speciálním podavačem a kompletně seřízený, jak tomu bylo třeba právě u jedné ze zakázek montované v době naší návštěvy, nebo u jiné specifické kombinace soustružnického stroje s frézovacím vřeteníkem. K běžným požadavkům patří různé varianty systému zásobníků pro nástroje, podle druhů operace.
Výhodou bielefeldského výrobního závodu je, že dokáže montovat jak stroje na výrobní lince, tak nestandardní stroje pro velmi specifické požadavky zákazníka. Záleží také na typu stroje - některé vyžadují tzv. hnízdovou montáž. Názorným příkladem uplatnění různých výrobních postupů je montáž soustružnických obráběcích center NEF. Menší stroje řady NEF 400/600 jsou montovány v dílčích krocích, kdy se stroj postupně přesouvá z jednoho pracoviště na druhé pomocí speciálně upraveného paletovacího systému. Stroje vyšší řady NEF 600 jsou zase montovány pomocí boxů, přesouvaných postupně k pevně uloženému stroji, což umožnilo výrobci ušetřit až 30 % montážního času ve srovnání s přesouváním celého stroje po jednotlivých pracovištích.
Montáž tak může probíhat buď kusově, nebo na výrobní lince. Jde v principu o ty samé typy strojů, ale pokud má být vybaven speciální technologií, nebo zákazník vyžaduje speciální přejímku, montují se stroje samostatně.

Plynulá výroba trochu jinak
Ta v Bielefeldu funguje souběžně s individuální montáží a představuje program tzv. plynulé výroby. Není to ale klasická plynulá montáž, s jakou se lze setkat např. v automobilovém průmyslu, ale jednotlivé fáze, během nichž se instalují různé komponenty a poté se přesouvá celá paleta na další pracoviště.
Nejprve přichází na řadu vstupní materiál, pak následuje oblast předmontáže, během níž jsou připraveny ke smontování podskupiny (např. X-ové saně, hydraulický válec pro koníka) a montáže skupin (obvykle obrobené odlitky plus částečná montáž), což zahrnuje např. pracoviště přípravy hydraulických agregátů, kde jsou kompletovány tyto prvky. V další sekci probíhá zase jen montáž kompletních vřeteníků a osazení vřeten, které jsou po kontrole předány k finální montáži.
Na digitálním panelu, který je součástí každého pracoviště na lince, je zobrazena kompletní informace pro danou zakázku. Pracovníci, kteří prováděli montáž potvrdí, že příslušné operace byly provedeny, a teprve pak se může paleta posunout na další pozici, resp. pracoviště. Pokud vše probíhá jak má, svítí vrchní část panelu zeleně. Panely jsou propojeny na technologické oddělení v patře, a pokud se vyskytne problém či neshoda, rozsvítí se vršek panelu červeně a je přivolána přímá podpora z technologie. Stejný systém je zaveden i v dalších výrobních závodech, např. v Grazianu či Seebachu.
Na poslední stanici, pokud je stroj zkontrolován, se přemístí jeřábem na podvozek a převáží se na expedici. Na výrobní haly navazuje i částečně automatizovaný sklad náhradních a výrobních dílů s 13 dopravníkovými výtahy, do něhož se vejde 2500 europalet. Sklad zahrnuje na 18 000 položek určených pro montáž.
/vaj/

Červenozelený svět
Z celkem 21 závodů, které má DMG MORI po světě, se 15 závodů zabývá montáží strojů, ostatní jsou hlavně dodavatelské. Výrobní kapacita v současné době čítá 13 000 strojů. V Bielefeldu, kde DMG MORI pokračuje v tradici výroby obráběcích strojů firmy Gildemeister, převažuje výroba soustruhů a soustružnických obráběcích center.
V „soustružnické“ skupině je zařazena ještě továrna v italském městě Graziano a právě v těchto dvou lokalitách se rodí myšlenky a nápady. Pracují zde konstrukční týmy čítající dohromady na 70 konstruktérů.
Roční výroba soustružnických strojů dosahuje v Bielefeldu 1200 až 1400 ks za rok.
Vznikají tu univerzální soustruhy NEF 400 (s novým designem)/600, svislé soustruhy CTV/CTV DF, univerzální soustruhy CTX beta 500/800, multifunkční centrum Turn & Mill 800 TC, nejvyšší řada soustružnických obráběcích center CTX gamma (též v provedení s frézovacím vřetenem „Turn & Mill“ - gamma TC), i verze zmíněných strojů se spodním revolverem (jsou označeny přídomkem TC 4A), montují se tam i největší soustruhy ECO Turn 650.


 

 
Publikováno: 28. 8. 2015 | Počet zobrazení: 2366 článek mě zaujal 453
Zaujal Vás tento článek?
Ano