asseco Aimtec murr

Stabilní IT je základem pro Industry 4.0

Stroje, které se samy konfigurují, inteligentní produkty, automatická změna výroby – výčet procesních prvků Industry 4.0 zní jako science fiction. Jak přesně mají tyto prvky vypadat, to se stále vyvíjí. Uplyne ještě několik let, než bude vývoj dokončen, přesto již dnes musí firmy investovat do výroby budoucnosti. Jednu věc totiž mají všichni společnou: potřebují data. 

 

Proto je obzvláště důležitá absolutně spolehlivá a vysoce provozuschopná IT infrastruktura, která bezpečně zpracovává velká množství dat. Klíčovým tématem letošních veletrhů CeBIT a HMI prezentovaným pod mottem „d!conomy“ je právě rozvoj Industry 4.0. Společnost Rittal – jako spolehlivý partner – nabízí příslušné komponenty, systémy a řešení pro bezpečnou průmyslovou IT infrastrukturu. Tato nabídka je prezentována od racku až po kompletní datové centrum.
Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že Industry 4.0 přinese IP adresu pro každý jednotlivý prvek ve výrobě. Informační technologie se nezastaví u CNC řízení, ale učiní z něj a z řady dalších prvků součást firemního IT. Mají tak vzniknout vysoce flexibilní výrobní procesy, které bude možné kontrolovat a řídit v reálném čase. Industry 4.0 dříve či později pronikne do každé branže, někde však rychleji a intenzivněji než jinde.
IT infrastruktura přejímá klíčovou roli jako základní technologie. Bez stabilní a rozšiřitelné IT infrastruktury si Industry 4.0 nelze představit.
Společnost Rittal jako výrobce velmi kvalitní a bezpečné IT infrastruktury prezentuje příslušné produkty, systémy a řešení nejen pro kancelářské prostředí, ale rovněž i pro výrobní prostředí průmyslových podniků: od IT racků, přes systémy chlazení a napájení, až po kompletní datové centrum. Pokud je z výrobních důvodů zapotřebí mít servery umístěny přímo ve výrobní hale, instalují se do příslušných rozváděčů, které jsou připojeny k centrálnímu datovému centru. Zvláštní pozornost je věnována fyzické bezpečnosti, chlazení, ochraně napájení a monitoringu. V závislosti na typu aplikace lze např. na úrovni výrobní haly volit pro ochranu serverů, dat a aktivních prvků rozváděče se stupněm krytí IP 55 nebo i datová mikrocentra v podobě sejfu.

Rostoucí důraz na zabezpečení rozváděčů
Rozváděče pro síťové komponenty, které jsou umístěny ve strojích, musí rovněž splňovat vysoké požadavky. Důležité také je, aby přívodní kabely byly bezpečně zavedeny a spolehlivě uloženy uvnitř rozvaděče. Pro propojení komponent na velké vzdálenosti, které je obvykle nutné ve výrobních halách překonávat, se nejčastěji používají optické kabely. Tyto kabely vyžadují dodržení relativně velkých poloměrů ohybu. Jakmile jsou v rozvaděčích zabudovány aktivní síťové komponenty, stává se důležitým tématem také chlazení, neboť je nutné zamezit výpadkům výroby v důsledku přehřátí. Hermetické utěsnění rozvaděčů ztěžuje odvod odpadního tepla ven jen pomocí ventilátoru. Ne vždy stačí použít jen filtr a inteligentně umístěné vývody. V takových případech se musí použít chladicí systémy, které odebírají teplo v místě jejich vzniku, odvádějí je pomocí chladicího média a odevzdávají je do okolního prostředí na jiném místě. Pro větší rozvaděčové systémy, v nichž jsou umístěny komponenty v 19“ rovině, nabízí Rittal svou produktovou řadu chladicích jednotek (LCP), které používají k odvádění tepla, jak vodu, tak i chladicí médium a díky různým konstrukčním tvarům jsou vhodné do každého systémového prostředí. Jednotky se dělí na LCP s vodním chlazení a LCP DX s přímým výparem, kde chladicí výkon dosahuje až 20 kW na rozvaděč. U nižších požadovaných chladicích výkonů disponuje společnost Rittal aktivním chlazením prostřednictvím jednotek TopTherm od výkonů 1 kW až po 6 kW na rozvaděč.
Provozuschopnost je tradičně nejdůležitějším aspektem ve výrobě. Podniky dosud zaměřovaly své IT strategie výhradně na maximální provozuschopnost – uptime. Stejně důležitá jako provozuschopnost je i bezpečnost. Industry 4.0 přinese průlom také v tomto úhlu pohledu. Senzory a akční členy každého stroje propojené v síti nabízejí enormní možnosti k dosažení cílů Industry 4.0 – snížení nákladů, racionalizaci a trvalou konkurenceschopnost. Je umožněna individualizovaná výroba, rychlá změna konfigurace a dosud nedosažená kontrola nákladů, časů a spotřeby. Avšak síťové propojení není pouze jednosměrnou silnicí. Pokud se kontrola komponentů dostane do špatných rukou, může to mít za následek extrémní škody.

Rozšířená nabídka TS IT
Jedním z hlavních prvků jsou serverové a datové rozvaděče TS IT s krytím IP 55 určené pro použití ve výrobních halách. TS IT rozvaděč se zvýšeným stupněm krytí, prosklené nebo celoplechové dveře, přestavitelná 19“ rovina, torzně tuhý symetrický svařovaný rám, dveře s pěnovým těsněním, čtyřbodovým zamykáním, komfortní rukojeť se zámkem s možností výměny za standardní bezpečnostní FAB vložku, to jsou hlavní přednosti rozvaděčů TS IT. Dále pak, pevně přišroubovaná střešní deska s pěnovým těsněním, z výroby předpřipravena pro osazení pasivním větráním či pro instalaci chladicí jednotky. Podlahové plechy je možné osadit dle požadavků zákazníka průchodkami rovněž s krytím IP 55.
Koncept TS IT rozvaděčů s vysokým krytím chrání IT hardware před prachem a tryskající vodou. Rittal navíc rozšířil nabídku rozvaděčů o novou stavebnici TS IT, která obsahuje řadu rozvaděčů různých rozměrů a vybavení, což vytváří možnost realizace více jak 100 variant v datové či serverové verzi.
Společnost Rittal přináší svým zákazníkům stále něco nového. Promyšlený koncept „Rittal – The System“ poskytuje řešení v oblasti rozvaděčů, rozvodů proudu, chlazení a IT infrastruktury, včetně softwaru a služeb, napříč všemi sektory průmyslu. Celosvětovou dostupnost nabízených produktů a řešení zajišťuje více jak 10 000 zaměstnanců, 11 výrobních závodů a 64 dceřiných společností. Více na www.rittal.cz.

 

Martin Pojer, product manager, Rittal
 

 
Publikováno: 31. 8. 2015 | Počet zobrazení: 2133 článek mě zaujal 434
Zaujal Vás tento článek?
Ano