asseco Aimtec murr

Robotický samuraj si změřil síly s lidským

Poněkud neobvyklým způsobem, ovšem v duchu nejlepších japonských tradic, si připomenula sté výročí svého vzniku společnost Yaskawa Electric. Známý výrobce robotů se rozhodl v rámci oslav svého jubilea uspořádat unikátní duel mezi robotem a moderním samurajem.

 

Reprezentovat firmu v neobvyklém klání dostal za úkol robot typu Motoman-MH24, proti kterému nastoupil předvést své umění v ovládání meče proslulý mistr Iaidžucu Isao Machii. Nešlo ovšem o klasický samurajský souboj muž proti muži (resp. robot proti muži), ale soutěž v dovednosti zacházení s legendárním samurajským mečem - katanou.
Robot měl v tomto ohledu proti sobě více než důstojného soupeře - Isao Machii je mistr Iaidžucu, neboli umění rychlého tasení meče, a na svém kontě má řadu pozoruhodných rekordů, jako je např. přeseknutí vystřelené 6mm airsoftové kuličky v letu, tisíc nejrychlejších iaido seků mečem (které zvládl v čase 36 minut a 4 sekundy, naporcování krevety letící proti němu rychlostí 130 km.h-1, nebo rozseknutí tenisového míčku, letícího rychlostí 708 km.h-1. Tyto dovednosti mu vynesly 5násobný zápis v Guinessově knize rekordů.
Naučit se Iaidžucu v takovéto mistrovské formě trvá dlouhé roky, a výuka vyžaduje nejen intenzivní trénink těla a ovládání jeho reakcí, ale klade i značné nároky na koncentraci mysli a ducha. Až dokonale zvládnutá kombinace těchto faktorů umožňuje perfektní ovládnutí meče, s nímž jsou poté schopni sekat s neuvěřitelnou přesností a rychlostí.
Inženýři z Yaskawa Electric však tolik času samozřejmě neměli, nicméně svého robota museli naprogramovat tak, aby ve zkoušce proti mistru Iadžicu obstál. V praxi to znamenalo pomocí speciálního obleku umožňujícího zachytit pohyb ve 3D nasnímat, zaznamenat a detailně analyzovat pohyby Isaa Machiiho, které byly potom nahrány do paměti robota a umožnily ho připravit tak, aby tyto pohyby co nejpřesněji napodobil. Dovednostní soutěž pak zahrnovala zvládnutí několika různých seků s maximální precizností. Tamešigiri, což je zkouška seku, probíhalo na tradičních rákosových rohožích. Kesa Giri neboli diagonální sek shora, který byl předmětem první disciplíny, patří sice ke složitým sekům, ale je nejčastěji používaným. Další dva - Gjaku Kesa Giri neboli diagonální sek zdola nahoru a Joko Giri čili sek horizontální - pak patří k těm nejsložitějším. Pro správné přeseknutí určeného cíle je klíčové udržet celou dráhu seku ostří ve správné poloze. Jakákoliv odchylka je na způsobu proseknutí rákosové rohože okamžitě poznat.
A jak ukázal samotný souboj, svého úkolu se inženýři firmy Yasakawa zhostili skvěle: Robot dokázal všechny seky napodobit a provést s dokonalou přesností, a to včetně závěrečné disciplíny klání zahrnující rovnou tisícovku seků. Doporučujeme shlédnout video z unikátní soutěže na https://www.youtube.com/watch?v=O3XyDLbaUmU#t=142.

Robot soutěží s člověkem

Yasakawa Bushido project není prvním projektem svého druhu, kdy si člověk změřil síly v nějaké sportovní disciplíně s robotickým protějškem. Už loni si 6osý robot Kuka KR AGILUS - nejrychlejší robot firmy Kuka, zahrál proti slavnému šampionovi ve stolním tenisu - Timo Bollovi. Po urputném boji nakonec  Timo Boll robota porazil, ale začátek utkání měl pod kontrolou dlouhou dobu právě oranžový robot.
 

 
Publikováno: 31. 8. 2015 | Počet zobrazení: 2125 článek mě zaujal 454
Zaujal Vás tento článek?
Ano