asseco Aimtec murr

Hudebníci si spolu zahráli na dálku

Moderní technologie umožňují věci, které si předchozí generace často neuměly ani představit. Podobný zážitek, jaký měli posluchači prvních rozhlasových přenosů, když poslouchali zvuk orchestru koncertujícího daleko od nich, si nyní mohli zakusit i sami hudebníci – díky využití špičkové komunikační technologie si spolu mohli zahrát umělci, kteří byli každý v jiné zemi: jeden v Praze, druhý v Londýně.

 

Ve spolupráci sdružení Cesnet, pražské HAMU a londýnské Royal College of Music proběhlo 6. května v rámci workshopu Network Performing Arts Production, pořádaném organizací Géant, unikátní distribuované kulturní představení. Šlo o společné vystoupení houslisty Matouše Pěrušky a klavíristky Alison Rhindové, které přitom dělilo přes 1000 km.
Přenos probíhal přes tuzemskou národní síť pro výzkum a vzdělávání Cesnet, evropskou akademickou infrastrukturu Géant a národní síť pro výzkum a vzdělávání Velké Británie Janet. Představení bylo realizováno pomocí zařízení pro vícekanálové přenosy obrazu a zvuku s vysokým rozlišením a velmi malou latencí 4K Gateway, vyvinutém ve sdružení Cesnet. Malá přidaná latence umožňuje distanční spolupráci v reálném čase i v oblastech kriticky citlivých na přenosové zpoždění, jako je právě vzdálená souhra v klasické hudbě.
O technologii už projevily zájem zahraniční kulturní instituce, kterým by tato technologie mohla nabídnout zcela nové možnosti – od nových forem a metody výuky, přes výměny zkušeností i ryze praktickou úsporu času při přípravě kulturních představení. Ze strany hudebníků byl nízkolatenční přenos hodnocen jako výborně využitelný hlavně pro zkoušky před vystoupeními.
 

 
Publikováno: 1. 9. 2015 | Počet zobrazení: 1978 článek mě zaujal 436
Zaujal Vás tento článek?
Ano