rossleor asseco murr

Čím osvětlíte dílny a kanceláře vy?

V evropské i národní legislativě týkající se účinnosti průmyslového osvětlení přinesl letošní rok další změny. Letošním rokem nastoupily další zpřísněné evropské normy na průmyslové osvětlení, které ukončily éru zářivek a méně úsporných sodíkových výbojek a firmy za ně hledají náhradu v ekologicky šetrnějších a energeticky úspornějších osvětlovacích systémech.

 

Hlavní rozruch způsobila před časem „žárovková“ směrnice Evropského společenství č. 244/2009, která postupně tlumí výrobu neefektivních svítidel pro domácnosti určených na evropský trh i jejich dovoz. Je součástí širší strategie pro snížení spotřeby kontinentu a jeho energetické závislosti, souhrnně označované jako ecodesign světelných zdrojů. Výrazně medializovaná euroopatření týkající se žárovek a přechodu na úsporné zdroje ale možná poněkud zastínila a zatlačila do pozadí další předpisy regulující účinnost energetických zdrojů a osvětovacích systémů. Legislativou nařízený odklon od klasických žárovek (které v domácnostech už většinou vystřídaly „ekologické” zářivky a LED) zaznamenal snad každý, méně se však ví o směrnici č. 245/2009/ES a její aktualizaci č. 347/2010/ES, stanovující standardy pro zdroje výbojkového typu, tedy zejména průmyslového osvětlení.
Již v roce 2010 byla zakázána nejproblematičtější halogen-fosfátová svítidla a od března 2013 se na evropský trh nesmí dodávat sodíkové vysokotlaké výbojky HPS a méně efektivní metalhalogenidové výbojky. Od roku 2015 jsou z trhu vyřazeny také rtuťové výbojky HMP a některé méně úsporné vysokotlaké sodíkové výbojky - tedy valná část průmyslového osvětlení v Česku.
Nové předpisy by tak měly přinést i výraznou změnu ve struktuře osvětlení průmyslových provozů. Podle evropských průzkumů byly ještě předloni zhruba tři čtvrtiny kancelářského a průmyslového osvětlení zcela neefektivní. Jde převážně o výrobní a skladovací prostory a příslušející administrativní budovy. Současným trendem jsou úsporné osvětlovací systémy (např. LED) a inteligentní řízené osvětlení s čidly denního osvětlení spolu s prezenčními detektory, kde se soustava reguluje zcela automaticky podle úrovně denního osvětlení. Přináší tak maximální energetické úspory. Moderní osvětlovací soustavy ovšem znamenají nejen úsporu nákladů na energii, ale i efektivnější využití světla a světelnou pohodu. Důležité je však odborné posouzení objektu včetně nákladů na provoz, informace o charakteru pracovišť a dalším možném rozvoji.
 

 
Publikováno: 1. 9. 2015 | Počet zobrazení: 2317 článek mě zaujal 493
Zaujal Vás tento článek?
Ano