Žárovky, které nevábí hmyz
Výzkumníci z jihokalifornské univerzity a společnost Phillips zkonstruovali žárovku, která by měla být méně atraktivní pro hmyz. Dosáhli toho zejména úpravou vlnové délku světla tak, aby vyzařovalo méně zelené a modré.
Vědci totiž spočítali, že světlo, které má menší intenzitu zelené a modré vlnové délky, je až o 20 % méně přitažlivé pro noční hmyz, přitom pro člověka vypadá pořád stejně. Hlavní využití vidí výzkumníci v tropických oblastech, kde se bojuje proti nebezpečí poštípání a nákazou často smrtelných onemocnění.
Obecně se soudí, že je to hlavně jas žárovky, co k ní přitahuje hmyz, vědci z University of Southern California však soudí, že vlnová délka světla je ještě důležitější. Hmyz láká zejména „bílé světlo“, což je kombinace všech barev, ale různý hmyz je citlivý na určité kombinace vlnových délek - např. modrá, fialová a ultrafialová vlnová délka jsou obzvláště atraktivní pro můry a některé další skupiny hmyzu, takže tyto vlnové délky byly pro výzkum omezeny. Vědci soudí, že dalším výzkumem vlnových délek bude možné dosáhnout žárovky, která bude dále snižovat atraktivitu pro hmyz.
„Pro účely studie jsme vytvořili jedinečné návrhy LED lamp, které se mohly regulovat tak, že se měnilo spektrum světla. Tak se mohla měřit přitažlivost pro hmyz,“ vysvětluje André Barroso, vedoucí vědecký pracovník ve společnosti Philips.