Plast, který se umí změnit na plastelínu
Dokážete si představit umělý materiál, který se dá tvarovat a formovat jako hrnčířská hlína, a po tepelném zpracování se stane pevným a tvrdým? Přesně taková je jedna z pozoruhodných novinek, které se nedávno objevily ve světě plastů - jenže funguje přesně naopak: při zahřátí změkne a lze ho snadno utvářet, a po ochlazení ztuhne do pevné podoby.
Atraktivní novinka, která při zahřátí na vyšší teplotu dokáže změnit svou konzistenci a o níž přinesly informace TV stanice DigInfo a server Physorg, vzbuzuje svými schopnostmi a možnostmi nemalý zájem.
Výrobce speciálních polyuretanových pryskyřic a plastových materiálů na bázi umělých pryskyřic, firma Polysis, představila tento plast s pozoruhodnými vlastnostmi, který se při zahřátí na teploty nad 60 oC přetransformuje do formy podobné plastelíně či jílu. Po ponoření produktu do horké vody, nebo ohřevu pomocí horkovzdušné pistole lze tuto plastickou hmotu snadno tvarovat, ale poté následně opět ztvrdne v důsledku ochlazování, a vrací se do své původní tvrdosti až do doby, kdy dosáhne pokojové teploty. Jak uvedl Takato Mori z vývojářské divize Polysis, zůstává výrobek ve svém tvárném stavu 5 až 10krát déle než ostatní produkty, a má rovněž poměrně značnou výdrž v tahu (podle Moriho až třikrát větší než obyčejná guma), takže je materiál těžké zlomit či přetrhnout.
K výhodám novinky patří i možnost snadného odlepení (nedrží snadno na jiných materiálech) a vzhledem k tomu, že je měkčí než jiné plasty, nabízí se i jeho uplatnění jako krycího materiálu zabraňujícího např. poškození výrobku, na který je aplikován. Mezi další výhody patří snížení nákladů. „Člověk nemusí přemýšlet o tepelném designu nebo zpracování, produkty mohou být formovány do různých tvarů i bez nich, po zahřátí se opět vrátí do tvárného stavu a to znovu a znovu, takže jde o ideální způsob, jak snížit náklady na výrobní lince přípravků," konstatuje Takato Mori. Produkt je pozoruhodný právě svou schopností stát se tvárným s minimálním množstvím aplikovaného tepla, což by mohlo znamenat zásadní průlom na výrobních linkách. „Pokud mohou být díly lisovány při nižší teplotě, znamená to významné snížení spotřeby energie a kratší výrobní časy, což se v konečném důsledku projeví buď jako úspory, nebo vyšší ziskové marže pro výrobce, nebo dokonce obojí," komentuje novinku Lee Mathews na serveru Geek.com
Pokud jde o použití v reálném světě, navrhuje výrobce využít nový materiál např. jako kryt pro různé komponenty, nebo třeba vytvoření základny pro nestabilní předměty. V současné době dodává firma tento pozoruhodný materiál v listech měřicích 40 x 40 cm a 4 mm tloušťky, ale je k dispozici i ve formě role, v tloušťkách od 0,6 mm do 1,0 mm.