IBM představila nový „superčip“
Nový druh „ultrahustého čipu“, který v sobě koncentruje čtyřikrát silnější výpočetní výkon, než nejlepší na křemíku založený procesor, navrhla společnost IBM.
Schopnost vměstnat stále více výpočetního výkonu do stejně velkých (či spíše malých) procesorů, je výsledkem zmenšování tranzistorů, které tvoří jejich základ. Zdálo se, že tato miniaturizace základních tranzistorů, které tvoří čipy, narazí brzy na fyzikální hranice svých možností. Až do nedávné doby byli výrobci schopni jejich výroby v měřítku 14 nanometrů, a nyní přecházejí na technologie, kde je standardem 10 nm, ale oznámení IBM, o němž informoval list New York Times, předkládá možnost vytvoření 7nm tranzistorů – pro představu: řetězec DNA, měří v průměru 2,5 nm.
Podle výzkumníků umožnilo tento úspěch použití nových materiálů ve výrobním procesu, především kombinace křemíku a germania místo čistého křemíku. Nový materiál umožňuje tranzistory přepínat rychleji a také spotřebovávají méně energie, což umožňuje usadit je na čipu hustěji u sebe. IBM předpokládá, že bude možné vytvářet procesory s více než 20 mld. tranzistorů, což je asi čtyřnásobek dnešních nejlepších čipů. Čipy jsou v pokročilém stádiu výzkumu, nikoli ještě „zralé pro trh“, což však neubírá informaci na významu.