asseco Aimtec murr

MPO připravuje fond na pomoc mladým startupům

Malé začínající podniky získávají v ČR peníze na svůj vznik a rozvoj stále velmi obtížně. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce napomáhat rozvoji nových firem a připravuje platformu, která má mladým podnikatelům, kteří mají ambice prosadit se na zahraničních trzích a do budoucna mohou přispět k růstu konkurenceschopnosti ČR zvýšením její orientace na výzkum, vývoj a inovace, přinést snazší přístup ke kapitálu.  

 


„Startupy jsou pro českou ekonomiku velmi důležité. Mají potenciál v budoucnu generovat zisk a vytvářet nová pracovní místa, jsou důležitým motivačním prvkem pro studenty a absolventy. Jejich podpora je proto nezbytná, chceme-li zvýšit budoucí konkurenceschopnost České republiky,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Zakládání startupů ale není v Česku stále jednoduché a kromě počátečního nápadu a kvalitního týmu vyžaduje zejména v případě náročných inovativních řešení i velkou počáteční investici, kterou je pro začínající podnikatele problematické získat. Ti se dosud proto museli spoléhat hlavně na vlastní zdroje nebo na tzv. 3F (Family, Friends & Fools) – rodinu, přátele a „blázny“. Vyplynulo to z dotazníkového šetření MPO, kterého se zúčastnilo na celkem 64 malých firem, z nichž většina působí v Praze a Středočeském a Jihomoravském kraji.
Z průzkumu vyplynulo, že své investice muselo limitovat celých 70 % oslovených podnikatelů, jejichž investice v prvních letech od založení firmy nepřekročily 5 mil. Kč. Důvodem je zejména velmi omezený přístup podniků v počátečních fázích k externím zdrojům financování. Jednoznačně převládají vlastní zdroje (46 %), dalších více než 22 % firem získalo prostředky od rodiny, přátel a známých, jen v malé míře je poskytli tzv. business angels, čili individuální investoři, (9 %) a banky (7 %). Trh rizikového kapitálu, který je v ČR velmi málo rozvinutý, se na základě výsledků průzkumu ukázal jako nefunkční (tyto fondy označil jako zdroj financování pouze jeden respondent). Začínající firmy tak volí strategii odložit investice na pozdější dobu, kdy budou pro ně dostupnější zejména bankovní úvěry - preferují tak pozvolný rozjezd svého podnikání pouze z vlastních prostředků.
Na základě výsledků průzkumu začalo MPO připravovat platformu pro koncepční financování začínajících podnikatelů – Národní inovační fond (NIF). Bude financován z velké části z evropských strukturálních fondů (OP PIK), další prostředky dodají soukromí investoři prostřednictvím fondů rizikového kapitálu nebo podílu v jednotlivých investicích. NIF chce využít zahraniční zkušenosti s financováním inovativních firem pomocí rizikového kapitálu a jeho hlavní vizí je aktivizace domácího trhu s rizikovým kapitálem, zajištění know-how a posílení povědomí o tomto způsobu financování. Cílem je též zvýšit atraktivitu ČR pro zahraniční fondy, které mohou přinést nejen kapitál, ale i potřebné podnikatelské know-how a globální kontakty. V tomto ohledu je také důležitá podpora startupů prostřednictvím poradenských služeb zajišťovaných agenturou CzechInvest.
Materiál MPO k Národnímu inovačnímu fondu je nyní ve fázi meziresortního připomínkového řízení. Nastiňuje základní koncepci, po jeho schválení vládou budou pokračovat další konzultace v rámci inovačního ekosystému v ČR, s Evropskou komisí, Evropskou investiční bankou a Evropským investičním fondem.
 

 
Publikováno: 2. 11. 2015 | Počet zobrazení: 2077 článek mě zaujal 445
Zaujal Vás tento článek?
Ano