asseco Aimtec murr

Holografické čočky tištěné laserem

Britští výzkumníci z Birmighamské univerzity, z Harvardské lékařské školy a Wellmanova střediska fotomedicíny při Massachussetské všeobecné nemocnici vyvinuli metodu, jejíž pomocí lze vyrábět tištěné holografické čočky ve vesmíru. Informace o ní uveřejnili v prestižním vědeckém magazínu ACS Nano Americké chemické společnosti, odkud popis metody, která výrazně zjednodušuje výrobu těchto čoček, přibližuje odborný server Phys.org.  

 

Jak uvedl Dr. Haider Butt, který vedl vědecký tým, použitím inovativní metody holografické laserové ablace (odpařování pomocí laseru) významně zjednodušuje výrobu těchto čoček a tato technologie by mohla být potenciálně využívána astronauty při jejich pobytu v kosmu k výrobě optických holografických čoček pro dalekohledy. Metoda, která byla již dříve využívána pro tisk hologramů, byla vědci úspěšně vyzkoušena i pro výrobu optických čoček vyrobených z různých materiálů. Kompletní čočky mohou být zhotoveny pomocí jediného nanosekundového laserového pulsu. Vzhledem k tomu, že je tato metoda rychlá, pružná a nenákladná, zatímco obvyklé postupy pro výrobu holografických čoček jsou časově náročné a drahé a pracné, umožňuje představená novinka vyrobit čočku v průběhu několika sekund v jediném kroku.
Metoda využívá puls nanosekundového laseru pro vytvoření interferenčních vzorků na průhledném podkladovém substrátu pokrytém materiálem pohlcujícím světlo. Laser je odražen konkávním (vypouklým) zrcadlem zpět do sebe, takže dojde k interferenci dvou paprsků putujících v opačném směru. Výsledkem je interferenční vzorek tvořený kruhovými prstenci „vytištěný” na substrátu mezi dvěma paprsky, který obsahuje optickou informaci jako holografická čočka. Výsledné ultratenké čočky obsahují stovky kruhových zón v nanometrickém měřítku, které přispívají ke koncentrování světla.
S využitím této metody předvedli vědci možnost výroby v masovém měřítku v průběhu pouhých několika minut. Metoda by mohla rovněž fungovat u široké palety materiálů na poloprůhledných podkladech s plochou, nebo zakřivenou geometrií, nebo u dalších libovolných forem.
Kromě specializovaných aplikací, jako je tisk čoček pro dalekohled ve vesmíru, může být nová metoda tisku také použita pro bezpečnostní technologie, ukládání dat, a biosenzory. Vzhledem k pružnosti způsobu výroby mohou být čočky vytištěny i na určitých typech materiálů, které jinak nejsou kompatibilní s běžnými výrobními technologiemi. V budoucnu vědci plánují použít zmíněnou metodu např. pro tisk čoček na tenkých vrstvách polovodičů, s prvky pro aplikovanou optiku a infračervené zobrazování.

 

 
Publikováno: 9. 12. 2015 | Počet zobrazení: 2502 článek mě zaujal 528
Zaujal Vás tento článek?
Ano