asseco Aimtec murr

Nejen pro novináře je kvalitní záznam zvuku důležitý

Moderní doba s sebou přináší i moderní technologie, jako např. současné chytré telefony, které svou univerzálností dokáží nahradit několik zařízení, např. fotoaparát, kameru nebo diktafon. Ale opravdu mohou tato univerzální zařízení poskytnout kvalitu, jako zařízení právě k danému úkolu určené?

 

Jako příklad jsem použil diktafon, protože v redakční práci musí být neustále po ruce, ve srovnání se smartphonem. Zaměřil jsme se na dva základní parametry, a to použité mikrofony a výdrž baterie. Když porovnám mikrofon u smartphonu s mikrofony diktafonu, je obrovský rozdíl v kvalitě nahrávky.  Záleží ale, jaký diktafon a jaký telefon je použit. V našem případě šlo o chytrý telefon Huawei U9200 vs. diktafon Philips DVT6000.
Při nahrávce rozhovoru ve výrobní hale byla u smartphonu některá slova nesrozumitelná. Telefon vstřebává všechny zvuky včetně strojů, musí se proto dávat co nejblíže k řečníkovi. Naproti tomu u diktafonu je krásně čistý zvuk mluvícího, protože systém diktafonu dokáže potlačit zvuky okolí. Výhodou u daného modelu jsou tři mikrofony se směrovou a všesměrovou charakteristikou. Baterie smartphonu v nezatíženém stavu vydržela dva dny, ale se zapnutým nahráváním pouze několik hodin. Naproti tomu baterie použitého diktafonu má výdrž až 50 hodin nahrávání. U obou zařízení je přehrávání do počítače jednoduché pomocí kabelu. Zkoušeli jsme i oblíbené přehrávaní hudby a pokud je výstup pouze z vestavěného reproduktoru smartphonu, je zvuk nevýrazný, naproti tomu diktafon, který se dá použít i jako rozhlasový přijímač, přehrávač mp3, disponuje čistším hudebním projevem.      

Seznámení s diktafonem DVT6000
Jde o moderní zařízení v designově pěkném černo-stříbrném provedení v odolném kovovém těle. Jeho tři mikrofony ve spojení s technologií záznamu AutoZoom+ si velmi dobře dokáží poradit i se vzdálenými hlasy. Ovládací tlačítka jsou rozmístěna intuitivně a diktafon tvarově sedne pěkně do ruky. Výklopný stojánek na zadní straně přispívá ke správnému nasměrování na řečníka. Uživatelské rozhraní, které podporuje až 8 jazyků, je přehledné i díky velkému barevnému LCD displeji.
Vysoce výkonný lithium-polymerový akumulátor s dlouhou životností se dobíjí přes mikroUSB port. Výhodou akumulátoru je jeho dlouhá pohotovostní doba, přístroj je tak neustále k dispozici. Do vestavěné paměti 4 GB lze nahrát až 44 dnů záznamů. Navíc obsahuje slot pro micro SD kartu, pomocí níž lze zvýšit kapacitu paměti až na 32 GB, takže je kapacita nahrávání prakticky neomezená.

Technologie
AutoZoom+ - jde o funkci, která přizpůsobuje nahrávání vzdálených řečníků, např. na přednáškách, kde není možno stát přímo u řečníka. Systém analyzuje příchozí zvukový signál a automaticky přizpůsobuje míru přiblížení podle vzdálenosti zdroje zvuku. Současně ale potlačuje zvuky a šumy z okolí, takže ve výsledku je záznam krásně čistý.         
Plug & Play - umožňuje rychlý přístup k nahrávkám bez nutnosti instalovat dodatečný software. Po připojení USB kabelu k počítači (podporuje Windows, Mac OS i Linux) se zařízení chová jako vyměnitelný disk. Lze tak okamžitě přehrávat, přenášet nebo zálohovat nahrávky.
Snímač pohybu - zabudovaný snímač automaticky seřídí citlivost mikrofonu podle nastalé situace, a brání náhodnému zablokování zvuku, který chceme nahrávat.    
Přednahrávání - jde o funkci předběžného nahrávání, která umožňuje zaznamenat 5 vteřin ještě předtím, než se stiskne tlačítko pro nahrávání. Vytváří se tak stále dokola 5sekundový záznam, který se, pokud nezačne nahrávání, pokaždé ihned smaže. Užitečná pomůcka pro zachycení úplného záznamu při nečekaném nahrávání.    
Vyhledávání - každý pořízený záznam dostane tzv. časové razítko (údaj o datu a čase pořízení), které pak usnadňuje orientaci v knihovně záznamů.     
Hlasová aktivace - díky této funkci se záznam spustí automaticky při započetí hovoru. Při ukončení hovoru se nahrávání automaticky zastaví.    
 

 
Publikováno: 9. 12. 2015 | Počet zobrazení: 2560 článek mě zaujal 516
Zaujal Vás tento článek?
Ano