rossleor asseco murr

IFA: svět ve znamení chytré elektroniky

Zatímco průmysl si našel novou mantru v podobě Industry 4.0 a internetu věcí, komunikace mezi stroji, stroječky a různými dalšími zařízeními už tu je s námi delší dobu - a nezasloužil se o to průmysl, který fenomén IoT objevuje nyní, ale světě div se: domácí spotřebiče. O tom, že internet věcí už je tady a funguje, se mohli i letos přesvědčit návštěvníci berlínské přehlídky spotřební elektroniky IFA 2015.

 

Trend “chytré domácnosti” plné inteligentních spotřebičů, ovládaných (i na dálku) pomocí mobilu či tabletu, který odstartoval před několika lety, pokračuje. Domácí tzv. bílá technika - pračky, ledničky, a i další domácí spotřebiče jsou různými inteligentními funkcemi vybaveny již nějakou dobu a výrobci neustále pracují na jejich dalším zdokonalování.

Vítejte v chytré domácnosti!
Chytré pračky vybavené technologiemi zvyšujícími efektivitu praní propaguje hlavně Samsung, ale i další výrobci. Firma Haier zas na základě zjištění, že průměrná evropská domácnost pere 220x do roka vyvinula “superpračku” se dvěma bubny. Provoz pračky lze řídit i kontrolovat na dálku pomocí tabletů a chytrých telefonů. Firma si od tohoto řešení slibuje úsporu času a energie.
Co dále můžeme čekat? Chladničky, které si kontrolují teplotu a dokážou monitorovat stav zásob (případně přes internet iniciovat doobjednání chybějících potravin), kuchyňské linky, které nabídnou recepty, zváží a odměří ingredience a hlídají parametrů potřebných pro zhotovení příslušného pokrmu. Ty se zatím představují spíše v podobě konceptů a prototypů, ale jejich různé jednotlivé prvky už jsou funkční a dostupné. Celkově pak vše zapadá do konceptu chytrých domů a domácností, které se řízeny počítačem a řídicími systémy starají o úspory energie (spotřebiče jsou zapínány, jen když je to potřeba nebo v čase zvoleném uživatelem) a komfort obyvatel (klimatizace, tepelná pohoda). O úklid podlahy, čištění oken či posekání trávníků se nám už dokáže postarat příslušná robotická zařízení.

Elektroničtí strážci zdraví
Další oblastí, kde IoT už zapustil kořínky, je zdravotní technika a různá zařízení pro pěstování zdravého životního stylu. I na veletrhu IFA se to hemžilo fitness náramky a nositelnou elektronikou umožňující sledovat a zaznamenávat zdravotní stav svých nositelů, fyzickou kondici a upozorňovat na vhodné aktivity, jako jsou např. tzv. osobní zdravotní asistenti (měří tep, tlak, ale třeba i hladinu cukru v krvi, počet ušlých kroků, apod). Velké ambice má v tomto směru Philips, která předal svou značku z dosavadního širokého spektra zařízení (TV, monitory, audio atd.) dalším firmám a koncentruje se zejména na segment zdravotnictví a osvětlení.
Důležitou roli v tom hrají samozřejmě mobily a tablety - plejáda aktuálních novinek z této oblasti je již tradičně stěžejní součástí berlínské show. Další podstatnou část veletrhu IFA tvoří televizory - dnes už prakticky bez výjimky ploché, širokoúhlé, navíc už i panoramaticky prohnuté a s vysokým rozlišením  (technologickým hitem je např. 5K). Trendem by nyní měly být hlavně velké OLED televizory a UHD TV. Tomu by mohlo napomoci razantní snížení jejich ceny (dnes stojí UHD TV prakticky polovinu toho, co před rokem), možnou bariérou krásného a krystalicky čistého obrazu v našich domácnostech však bude zřejmě ještě nedostatek obsahu v tomto provedení (ani nabídka TV programů v běžném HD rozlišení není zatím nijak přehnaná, o datově výrazně náročnější UHD ani nemluvě). Již tak dokonalou TV techniku lze (přinejmenším po akustické stránce, pokud není přímo součástí domácího kina) ještě vylepšit různými přídavnými systémy, tzv. soundbary. S nástupem Androidu do televizorů se otevírají možnosti pro ještě více služeb, jako např. televize na přání (VoD - Video on Demand), či přenos obrazu z přenositelných zařízení a naopak TV vysílání na displeje mobilů, notebooků a tabletů.
U audio-video systémů pokračuje trend AV techniky připojitelné (hlavně bezdrátově) k mobilním zařízením. A síťové systémy umožňující kvalitní příjem streamované hudby a videa z internetu. Digitální vysílání si nekompromisně razí cestu k našim smyslům a dosavadní klasické systémy ji už nemohou konkurovat. Nebo že by přece?

Nevyhazujte vinyly...
V kontrastu se všeobecnou digitalizací se totiž začíná rýsovat - byť jen v malém rozsahu - ještě další nový trend: “návrat ke klasice”. Roste i obliba přístrojů v různém retro designu, ale i zájem o analogové nosiče, přesněji řečeno gramodesky a přístroje, které je umí přehrávat. Ovšem v moderní podobě vyšperkované technickými vychytávkami na úrovni doby a se špičkovými parametry - ovšem také za odpovídající cenu. Audiofilské systémy pro náročnou klientelu jsou luxusní záležitost, mezi nimi jako MP3 přehrávače a iPhony nenajdete, i když i na ně samozřejmě výrobci těchto špičkových systémů také pamatují...  /re/
 

 
Publikováno: 9. 12. 2015 | Počet zobrazení: 2376 článek mě zaujal 494
Zaujal Vás tento článek?
Ano