asseco Aimtec murr

Westinghouse připravuje vývoj nových reaktorů

Společnost Westinghouse má zájem o spolupráci s americkým ministerstvem energetiky na další inovaci v oblasti energetiky, která nezatěžuje životní prostředí. Firma předložila na ministerstvo energetiky návrh projektu svého prvního olovem chlazeného rychlého reaktoru, navrženého tak, aby dosahoval vyšší úrovně dostupnosti, bezpečnosti a flexibility.

 

Americký Department of Energy (DOE) plánuje investice do konceptů jaderných reaktorů, které by mohly začít fungovat do roku 2035. Součástí týmu pod vedením společnosti Westinghouse jsou členové národního systému laboratoří, univerzit a soukromého sektoru, jejichž znalosti jsou k navržení a komercializaci reaktoru nezbytné. Tým rozvine technologii reaktoru IV. generace a použije nové palivo, aby tak vyvinul reaktor V. generace, který bude konkurenceschopný i v nejnáročnějším ekonomickém prostředí.
„Jaderná energie je důležitou součástí dnešního trhu s energií a bude hrát čím dál významnější roli. Svět totiž má zájem o energii, která je bezpečná, spolehlivá, ekonomická a neznečišťuje ovzduší „Naším cílem je inovovat jako první. Věříme, že reaktor chlazený olovem bude další technologií uvedenou do provozu. Westinghouse a jeho partneři mají dostatek zkušeností a technických znalostí na to, aby ji dostali na trh,“ říká prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse Danny Roderick.
Nová generace jaderných reaktorů musí být podle něj schopna soupeřit s nízkonákladovými technologiemi výroby energie a zároveň dosahovat co nejvyššího výkonu a bezpečnosti. Olovem chlazený reaktor bude založen na inovativních prvcích, jako je např. nejnovější palivo Westinghouse, které odborníci charakterizují jako "nehodám odolné". Využití olova jako chladiva zajistí bezpečnost reaktoru a optimalizuje jeho ekonomiku díky nižším nákladům na konstrukci a vyšší efektivitě než ostatní technologie.
Kromě výroby elektrické energie by inovativní reaktor mohl také produkovat vodík a odsolovat mořskou vodu. Díky možnosti přizpůsobit výrobu aktuální spotřebě by olovem chlazené rychlé reaktory mohly podpořit i rozvoj obnovitelných zdrojů energie, jako je Slunce nebo vítr.

Americká jaderná energetika ožívá – po 20 letech
Jaderná energetika se ve Spojených státech začíná opět opatrně dávat do pohybu. USA udělily v říjnu letošního roku poprvé po 20leté pauze oprávnění k provozu nové jaderné elektrárně Watts Bar 2 v Tennesse, která je tak po dlouhé době první, jež tam obdržela provozní licenci, a to pro následujících 40 let. Ironií osudu je to prakticky stejné období, jaké zabrala její samotná výstavba. Ta byla zahájena už v roce 1972 ale v roce 1985, kdy už byla ze 60 % kompletní, byla přerušena. Už v té době stála 1,7 mld. dolarů, což bylo prakticky dvojnásobek, než předpokládal původní projekt. K obnovení prací na dostavbě došlo až v roce 2007, nicméně havárie ve Fukušimě o čtyři roky později vedla ke zpřísnění nároků a dokončení výstavby opět prodloužila.  Doba, po kterou byla elektrárna Watts Bar 2 ve výstavbě se tak nakonec protáhla až na vice než čtyři desetiletí – což je rovněž světový rekord svého druhu (jde tak o vůbec nejdéle budovaný reaktor na světě) a cena elektrárny se mezitím vyšplhala na 4,5 mld. dolarů (tj. zhruba 110 mld. Kč) – tzn. více než 5násobek původní částky. Nyní je však její 1150MW reaktor prvním na území USA - kde je aktuálně v provozu stovka jaderných elektráren - který splňuje nová, přísnější postfukušimská kritéria.
Výroba energie v jaderných elektrárnách tvoří necelou pětinu tamní výroby elektřiny, jejímž hlavním zdrojem je dlouhodobě uhlí. Do budoucna USA sázejí spíše na zemní plyn, mj. i kvůli nižším investičním nákladům na plynové elektrárny, než v případě jaderné energetiky. V blízkém horizontu je tak plánováno vybudování jen čtyř dalších jaderných reaktorů.

S Brity společný vývoj SMR
Návrh na společný vývoj nového typu reaktoru ze segmentu tzv. malých modulárních jaderných reaktorů (SMR – small modular reactor) předložila firma Westinghouse i v Británii, která je v současné době jedním z nejvýznamnějších partnerů pro aktivity společnosti a její jaderný program. Návrh nastiňuje společný model, návrhu a vývoje, kdy by Westinghouse přispěl svým koncepčním návrhem malého modulárního 225MWe integrálního tlakovodního reaktoru, jehož všechny základní prvky se nacházejí uvnitř reaktorové nádoby, a ve spolupráci s partnery, jimiž mají být britská vláda a průmysl, by zajistil jeho dokončení, licencování a nasazení tohoto designu. Kromě designu reaktoru vloží Westinghouse do partnerství i testování a analýzy, na nichž je jeho SMR reaktor založen, jako cenný zdroj pro cestu k úspěšnému nasazení této technologie ve Velké Británii, ale i jinde. Návrh je koncipován tak, aby umožňoval plně zapojit britský průmysl a podnítil nové výrobní činnosti, které by vytvořily nová pracovní místa ve Velké Británii. Navrhované partnerství má být strukturováno jako podnik se sídlem ve Spojeném království společně vlastněný firmou Westinghouse, britskou vládou a průmyslem.
 

 
Publikováno: 22. 2. 2016 | Počet zobrazení: 2006 článek mě zaujal 430
Zaujal Vás tento článek?
Ano