asseco Aimtec murr

Veolia Energie investuje do ekologizace svých provozů

Ochrana životního prostředí, rozumné nakládání s přírodními zdroji, čisté ovzduší. S podobnými hesly se setkáváme stále častěji. Společnosti skupiny Veolia Energie v České republice však skutečně myslí na udržitelný rozvoj a do ekologizací provozů v minulých letech investovaly miliardy korun. A obdobně tomu bude i v letech následujících. 

 

Miliardy korun směřují především do snížení emisí oxidů síry a dusíku a tuhých znečišťujících látek. Zároveň bylo vybudováno několik zdrojů na spalování biomasy. Mnohdy obecné fráze o udržitelném přístupu k životnímu prostředí mají ve Veolii zcela konkrétní obsah.
„Ekologizace našich zdrojů je technologicky i organizačně složitá činnost, kterou musí naše týmy plánovat dlouho dopředu. Zajistit ji jak po technické stránce, získat všechna nezbytná povolení k výstavbě a také i její financování,“ vysvětluje Marcel Vrátný, technický ředitel Veolia Energie ČR a ujišťuje: „Máme však tým odborníků, který má za úkol, aby nejpozději do roku 2022, kdy budou platit nová evropská pravidla na ochranu ovzduší pro všechny energetické zdroje, bylo vše hotovo.“ Protože jednotlivé kotle a závody mají jiné parametry, výrobce i rok výstavby, jedná se vždy o složitou technologii vytvořenou přímo „na míru“.
Kotle elektráren a tepláren musí procházet složitými úpravami, jejichž cílem je snížení emisí oxidů síry, dusíku a uhlíku a tuhých znečišťujících látek. V Teplárně Karviná a Elektrárně Třebovice byly již úspěšně uvedeny do provozu jednotky odsíření a odprášení spalin. Další jednotka odsíření a odprášení je ve stádiu rozpracovanosti v Elektrárně Třebovice, kde také probíhá rekonstrukce kotlů za účelem snížení produkce emisí oxidů dusíku. Rovněž probíhají práce na ekologizaci teplárny ČSM sever. Průběžně se aktualizuje harmonogram prací i dlouhodobý strategický plán společnosti.
Díky zmíněným ekologickým akcím se zlepší ovzduší na Ostravsko-Karvinsku, jelikož se množství vypouštěných emisí oxidů dusíku sníží minimálně o 833 tun, oxidů síry minimálně o 1463 tun a tuhých znečišťujících látek o téměř 9 tun.
Ekologizace třebovické elektrárny nezůstala bez povšimnutí ani u odborné veřejnosti. Teplárenské sdružení ČR ocenilo odsíření prvním místem v soutěži o Projekt roku v kategorii Snižování emisí znečišťujících látek. 
Je všeobecně známo, že především Moravskoslezský kraj má dlouhodobě problémy s kvalitou ovzduší. Proto snahu společnosti Veolia Energie ČR o snižování emisí kladně hodnotí představitelé přilehlých měst i Moravskoslezského kraje. „Pokud by zůstal Moravskoslezský kraj ve své snaze zlepšit životní prostředí v regionu osamocen, výsledek by nikdy nebyl totožný, jako když se do ekologických aktivit zapojí i veřejný a soukromý sektor,“ zdůraznil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Daniel Havlík a dodal: „Investice podniků do zlepšení stavu ovzduší kraj vítá, protože pouze vzájemná spolupráce může přinést viditelný efekt, který obyvatelé kraje pocítí.“
Vedle již zmíněných projektů jsou další nemalé finanční prostředky investovány do obnovy a modernizace výrobních technologií, řídicích a monitorovacích systémů a do zvýšení bezpečnosti provozů.

Antonín Balnar, Veolia Energie ČR
 

 
Publikováno: 22. 2. 2016 | Počet zobrazení: 2759 článek mě zaujal 443
Zaujal Vás tento článek?
Ano