asseco Aimtec murr

Inovativní nápad

Podle vědeckých studií existuje na 1200 druhů rostlin, z nichž by mohl být teoreticky přírodní kaučuk získáván. Jedna ze slibných variant je získávání latexu z pampelišek. Kořen některých druhů pampelišky, jak zjistili vědci z Frauhoferova institutu na Vestfálské Wilhelmově univerzitě v Münsteru v Německu, obsahuje latex s vysokým obsahem přírodního kaučuku. 

 

Jde o pampelišku ruskou, jejíž kořen, na rozdíl od německých pampelišek, obsahuje velmi kvalitní kaučuk, který se hodí pro výrobu pneumatik. Bylo zjištěno, že pampelišková guma má stejnou kvalitu jako z kaučukovníku, přitom kaučukovníky se mohou pěstovat pouze v malé oblasti kolem rovníku, takže ruská pampeliška nabízí obrovskou výhodu. Lze ji pěstovat i na málo úrodné půdě, která se pro agrokulturu nevyužívá. Protože zatím neexistovaly žádné standardní zemědělské stroje na sběr a úpravu pampelišek, byly upraveny stávající stroje, aby se docílilo jednoduššího způsobu, jak z pampeliškového kořene získat latexové mléko, ze které se pak vyrábí cenný přírodní kaučuk. Poté už přichází na řadu výroba první pneumatiky z pampeliškové gumy.
Tento projekt výroby pneumatiky z pampelišek, který získal firmě Continental prestižní ocenění GreenTec Awards 2014 a cenu Josefa von Fraunhofera, by mohl revolucionizovat budoucí produkci pneumatik. V současnosti pneumatika na osobní vozidlo obsahuje 10 - 30 % přírodního kaučuku, pro nákladní je to až 40 %. Toto množství nebude možné dnes ani v budoucnu nahradit umělými materiály.
Další rostlinou, která by mohla produkovat přírodní kaučuk je keř Guayule, latex z tohoto keře má velice podobné vlastnosti jako latex z pampelišky.
 

 
Publikováno: 24. 2. 2016 | Počet zobrazení: 2846 článek mě zaujal 473
Zaujal Vás tento článek?
Ano