asseco Aimtec murr

METAV a aditivní výroba

V německém Düsseldorfu se koncem února sejdou specialisté a odborníci na strojírenskou výrobu, zejména kovoobrábění, na tradičním veletrhu METAV. Pořadatelé očekávají obdobné výsledky jako při posledním ročníku před dvěma lety, kdy veletrh přilákal více než šest stovek vystavovatelů z 26 zemí světa a přes 30 000 návštěvníků z průmyslových řad.

 

K hlavním tématům letošního ročníku veletrhu, který představuje plné široké spektrum moderního kovoobrábění a strojírenské výroby, patří, podobně jako v dalších současných strojírenských akcích, aditivní výroba. Ta přináší doslova revoluci do celého odvětví a nabízí řadu možností výrobu trojrozměrných struktur z konstrukčních dat prakticky bez omezení individualizace výsledného produktu.
V rámci veletrhu bude udělena také prestižní Mezinárodní cena za inovativní aditivní výrobu v průmyslu IAMA (International Additive Manufacturing Award), která je výsledkem mezinárodní spolupráce Německého svaz výrobců obráběcích strojů (VDW) a americké AMT (Association for Manufacturing Technology). Představí se i hybridní technologie, zahrnující výrobu pomocí 3D tisku a obrábění v průběhu jednoho procesu.
Součástí veletrhu bude mj. i jedna z nejvýznamnějších letošních akcí věnovaných 3D tisku, mezinárodní odborná konference „Inside 3D Printing“, která bude probíhat souběžně s veletrhem ve dnech 24. a 25. února. Jde o jednu z řady doprovodných akcí veletrhu, které zahrnují např.:
Forum průmyslového designu, Tématický park Průmysl 4.0 - řešení pro produktivní operace, technologický den VDW „Bezpečnostní předpisy pro obráběcí stroje”, a technologické fórum svazu VDMA zaměřené na upínací technologie „Optimalizace výroby pomocí inteligentních, pružných upínacích konceptů”, dále pak Dortmundský seminář broušení „METAV Special 2016”, workshopy zajištění kvality a také speciální akci pro mládež „Vaše šance ve strojírenství”.
Dalším ze stěžejních témat, na něž je zaměřen letošní METAV, jsou lehké konstrukce, což představuje jak prezentaci různých materiálů používaných v této sféře, tak nástrojů pro jejich přípravu a opracování. Např. materiály jako je CFRP či GFRP, nebo hliník, jejichž stále častější využívání vyžaduje i speciální nástroje, stejně jako velmi tvrdé materiály, kde se uplatňují diamantové řezné nástroje. Speciálně pro materiály, jako jsou plasty zesílené skelnými vlákny, vícevrstevné kompozity či materiály s plástvovou strukturou a těžko obrobitelné materiály (titan, Inconel apod.), byla vyvinuta řešení, včetně individualizovaných nástrojových konceptů vytvářených v úzké spolupráci se zákazníky. Obdobně byly vyvinuty i nové koncepty upínání nástrojů, umožňující využít naplno jejich mimořádných výkonových parametrů.
Přestože trend směřuje k používání dražších, výkonnějších a vysoce odolných nástrojů, nachází stále rozsáhlejší využití i suché obrábění vyžadující minimum lubrikace, jako populární kompromis mezi procesy vyžadujícími zásobování mazivy a chladicí kapalinou a čistě suchým obráběním. Novinkou je také tzv. kryogenní chlazení pomocí tekutého dusíku nebo CO2, přivádějící chladivo přímo k řezným hranám. Patří sice k nákladnějším technologiím, ale přináší dobré výsledky tam, kde ke potřeba intenzivní opracování kovu.
 

 
Publikováno: 14. 3. 2016 | Počet zobrazení: 2222 článek mě zaujal 420
Zaujal Vás tento článek?
Ano