asseco Aimtec murr

Parker Hannifin - novinky v průmyslové automatizaci

Pro nadcházející období uvedla společnost Parker Hannifin několik novinek pro průmyslovou automatizaci, jako např. kompletní řadu elektro-hydraulických čerpadel (EHP), která umožní výrobcům vyrábět energeticky účinnější a ekologičtější stroje, nebo jednotky Air Saver pro snížení spotřeby vzduchu ve výrobních závodech.  

 

Nová řada čerpadel EHP, která je určena pro použití ve středně a vysoce výkonných hydraulických pohonech a posilovačích řízení, obsahuje elektrický motor přímo spojený s hydraulickým čerpadlem a řízený vysoce výkonným frekvenčním měničem. Ten zajišťuje přesné přizpůsobení výkonu potřebného pro daný úkol. Na rozdíl od konvenčních systémů, které se trvale točí a mají připojena čerpadla s variabilním geometrickým objemem na vývodový hřídel, se řešení Parker s EHP točí pouze v případě potřeby a navíc jen s požadovanými otáčkami, a využívá tedy čerpadlo s konstantním geometrickým objemem. Při využití technologie čerpadel s konstantním geometrickým objemem ve spojení s elektrickými motory s variabilními otáčkami vzniká v porovnání se standardní technologií čerpadel s variabilním geometrickým objemem a se snímáním zatížení výrazná úspora 20–30 barů během pohybu a v pohotovostním stavu. Nejsou ani potřebná žádná další hydraulická vedení pro snímání zátěže. Tím je celý systém výrazně jednodušší a přináší úspory jak paliva a emisí, tak i nižší úroveň hluku a nižší náklady na údržbu.
Čerpadla jsou ideální pro použití v různých mobilních aplikacích, např. v autobusech, nákladních vozidlech, kolových nakladačích, rypadlech, pouličních zametačích, stohovacích nakladačích a mobilních jeřábech.

K dalším významným novinkám patří uvedení řešení pro snížení spotřeby vzduchu ve výrobních závodech. Věděli jste, že činnosti pracující na principu stlačeného vzduchu spotřebují téměř polovinu veškerého stlačeného vzduchu používaného ve výrobě? Pro snížení tohoto zdroje zatížení využívají nové jednotky Air Saver technologii pulzního proudu vzduchu.
Jejím centrem je přepínací ventil, který převádí kontinuální průtok vzduchu na pulzní proud vzduchu bez potřeby jakéhokoli dalšího externího řízení. Jednoduše řečeno, vytváří proud vzduchu, který je vyfukován podle zapínacích a vypínacích pulzů s vysokou rychlostí. Když je vyfukování uzavřeno, nevzniká žádná spotřeba vzduchu, což vede k menšímu počtu dobíjecích cyklů. Vedle značného snížení spotřeby vzduchu nabízí jednotka Air Saver také další výhody, mezi které patří úspory výkonu kompresoru, snížení celkových emisí CO2 a podstatné zvýšení energetické účinnosti.
V reakci na potřeby zákazníků bylo vyvinuto a uvedeno na trh nepřímo řízené pneumatické řešení pro řadu Viking Lite. Toto řešení umožňuje využívat vysoce výkonné řízené ventily v aplikacích, kde je vyžadováno nepřímé pneumatické ovládání. Řada Viking Lite nabízí výběr ze tří velikostí přípojek (G1/8, G1/4 a G3/8) a má kompaktní design. Přípojky jsou umístěné přímo v tělese a mají integrované montážní otvory pro zajištění flexibility celého řešení, které tak může být využíváno v různých průmyslových a mobilních aplikacích.
Díky své robustnosti napomáhá řada Viking Lite snižovat náklady na údržbu a servis. Ventily jsou vybaveny dynamickým obousměrným těsněním šoupátka a mohou spolehlivě pracovat při tlaku až 10 barů a při teplotách od -10 do +50 °C při ohromujícím počtu 10 milionů pracovních cyklů.
Významné úspory v průmyslové automatizaci přináší nová jednotka retraktoru vody. I taková rutinní záležitost, jakou je výměna hrotů pistolí bodových svářeček, může snížit výkon výroby v důsledku úniku vody ze systému. Inovativní jednotka retraktoru vody je navržena tak, aby se zabránilo úniku nadměrného množství vody snížením tlaku v uzavřeném okruhu chladicí jednotky.
To eliminuje problém s únikem vody pod tlakem, a je tedy ideálním řešením pro vysoce vytížená zařízení svařovacích linek automobilových karosérií. Nová jednotka retraktoru vody se např. ideálně hodí do svařovacích buněk, kde může únik nadměrného množství vody způsobit nebezpečí, jako je zranění osob nebo poškození zařízení.
V neposledním řadě byla rozšířena řada standardních frekvenčních měničů AC30 až do jmenovitého výkonu 132 kW. S rozsahem výkonu v rozmezí od 0,75 do 132 kW je táto řada ideální volbou pro inženýry, kteří hledají modulární, na funkce bohaté frekvenční měniče, které jsou vhodné pro aplikace s lehkými, středními a těžkými pohony.
Frekvenční měniče AC30 s variabilními otáčkami poskytují uživatelům mimořádnou úroveň řízení, od pohonu jednoduchých čerpadel a ventilátorů s otevřenou smyčkou, až po aplikace u výrobních linek s uzavřenou smyčkou až do výkonu 132 kW. Jejich flexibilní a vysoce modulární konstrukce umožňuje širokou škálu komunikačních možností a modulů V/V, které lze snadno přidávat podle potřeby.

www.parker.cz
 

 
Publikováno: 14. 3. 2016 | Počet zobrazení: 2240 článek mě zaujal 436
Zaujal Vás tento článek?
Ano