asseco Aimtec murr

Inteligentní mrakodrap

Není příliš známou skutečností, že zhruba 40 % světové spotřeby energie mají na svědomí právě budovy, které tak patří mezi „největší globální spotřebiče”, a to je i důvod, proč se nyní architekti snaží projektovat takové, které by ji spotřebovávaly co nejméně - např. nízkoenergetické či pasivní domy. 

 

Příkladem takovéto moderní inteligentní budovy je 71patrový, 310 m vysoký mrakodrap Pearl River Tower v čínském Kantonu, postavený v roce 2010.
Architekti usilovali o energeticky zcela soběstačnou budovu, takže v původním projektu byl navržen ještě komplex 50 plynových mikroturbín umístěných v suterénu budovy, které by přes den dodávaly 3 MW pro potřeby budovy, a přebytky energie v noci dodávaly do městské sítě v rámci tzv. Net-meteringu. Ten však tehdejší legislativa nepovolovala, a tuto část projektu stavitelé nakonec nerealizovali. I tak má však mrakodrap unikátní parametry a je jednou z nejúspornějších a energeticky nejsoběstačnějších budov svého druhu na světě. Spotřebovává o ca 60 % méně energie, než běžné konvenční stavby stejné velikosti. Toho bylo dosaženo jednak uplatněním řady progresivních konstrukčních řešení, a jednak tím, že podstatnou část energie, kterou potřebuje ke svému provozu, si budova sama vyrábí, a značnou část obvyklé spotřeby výškových budov naopak šetří. K tomu slouží nejen solární panely na střeše (automaticky sledují Slunce a otevírají se a zavírají tak, aby minimalizovaly teplo), ale i čtyři větrné šachty, v nichž jsou umístěny vertikální větrné turbíny, které umožňují zachytávat vítr z různých směrů a generují 4 % spotřebovávané energie. Pohání je proud vzduchu dodávaný větrem, jemuž je budova záměrně vystavena, a který je navíc o třetinu urychlován zužujícím se tvarem větrných otvorů (ty zároveň snižují a odlehčují tlak vzduchového náporu na budovu a zlepšují její aerodynamické parametry).
Energii získává budova i zevnitř - jejím zdrojem jsou výtahy vybavené rekuperační technologií, která vrací 75 % spotřeby výtahu zpět.
Budova má speciální dvouplášťový obal, dvouvrstvou skleněnou fasádu tvořenou 6 tisíci panely tzv. Low-E skla, odolné vůči povětrnostním podmínkám, které pokrývají plochu 80 000 m2 a odrážejí sluneční světlo, regulují teplo a záření, i množství světla, které může pronikat do objektu.
Vnější obklady obsahují 8palcové vzduchové mezery, které, když na ně dopadá sluneční světlo, namísto toho, aby teplo propouštěly do vnitřních prostor budovy, jej zachytí uvnitř v prostoru mezi vrstvami, odkud stoupá do tepelných výměníků v patrech s technickým vybavením a šetří tak až 80 % obvyklých nákladů na klimatizaci.
Výškové budovy vyžadují hodně energie na chlazení a redukci tepla, které produkuje např. osvětlení, počítače či lidé v budově. Pearl River Tower však k tomuto účelu nepoužívá na rozdíl od běžných budov obvyklou klimatizaci, ale systém chladicí vody, vháněné mezi stropní panely (tzv. chladicí stropy).
Další vychytávkou je vzduchotechnika a vytápění: čerstvý filtrovaný a vyčištěný vzduch přichází zdola (používá se jen jednou, necirkuluje vícekrát jako v běžných systémech, takže neohrožuje zdraví lidí uvnitř budovy), stoupá vzhůru sám, nejsou tedy potřeba ventilátory ani energie k jejich pohonu, což je další významný zdroj energetických úspor.
 

 
Publikováno: 14. 3. 2016 | Počet zobrazení: 2123 článek mě zaujal 467
Zaujal Vás tento článek?
Ano