asseco Aimtec murr

Inteligence pro nejmodernější stavby i staré domy

I když si s pojmem inteligentní budovy obvykle spojujeme moderní komerční a průmyslové objekty a technologiemi nabité rezidenční novostavby, jejich inteligenci mohou získat díky nasazení těchto moderních technologií i starší budovy. A to dokonce i historické a památkově chráněné.  

 

Jde samozřejmě zpravidla o náročnější variantu, než je využití inteligentních systémů v budovách, které již byly přímo projektovány s ohledem na jejich nasazení a vyžaduje to i citlivé začlenění moderních prvků do konstrukce a interiéru objektů, postavených nezřídka v době, kdy nejmodernější technologie představovaly petrolejové lampy. Nicméně i to lze, jak dokládá příklad rezidenčního paláce Jilská II v Praze.

Historie zasnoubená s hi-tech
Projekt, za nímž stojí mezinárodní investorská společnost Coast Capital Partners, představuje 15 exkluzivních bytů, které jsou vybaveny systémem domácí automatizace, a propojuje tak nejmodernější technologie s neorenesanční architekturou. Pod historickou fasádou se decentně ukrývají špičkové vymoženosti současnosti.
„V poslední době jsou při rozhodování při výběru bydlení kromě nejdůležitějších faktorů jako cena a lokalita i další důležitá kritéria, například to, zda je nemovitost úsporná, šetrná k životnímu prostředí, kvalitně zabezpečená a splňuje moderní požadavky počátku třetího tisíciletí. Společným jmenovatelem těchto parametrů je chytré bydlení, nebo chcete-li domácí automatizace“, říká Jan Průcha, předseda představenstva společnosti Insight Home, která smart technologie v rámci prováděcího projektu chytrého bydlení pro byty v Rezidenci Jilská II realizovala.
Jejich uplatnění u historické budovy, jejíž kořeny sahají až do patnáctého století, bylo skutečnou výzvou. Neorenesanční stavba, která je dílem předního architekta Antonína Wiehla z roku 1889 obsahuje dodnes řadu původních historických prvků a zdobná fasáda je dekorovaná ve vrchních patrech i s grafity Mikoláše Aleše z konce 19. století. Historii domu, kde mj. bydlela i rodina Maxe Broda, přítele slavného spisovatele Franze Kafky, dokumentují i citlivě zrekonstruované interiérové prostory.
Ty ale nyní získaly přímé spojení do 21. století, díky modernímu zázemí, splňujícím nejnovější trendy pro komfortní bydlení.
Jeho součástí je i zařízení Smart Home System, které umožňuje ovládání všech elektrických součástí bytů s přímou návazností na regulaci a zabezpečení. Jde o unikátní spojení moderní elektroinstalace, řídicího systému zabezpečení a komerční elektroniky. Jedním z hlavních přínosů inteligentního domu jsou úspory energií a jejich efektivní využívání. Klient si může pohodlně nastavit a seřídit podle svých aktuálních požadavků jednotlivé funkce, jako je např. regulace vytápění, klimatizace, světelnost i nastavení bezpečnostního systému, aniž by musel být fyzicky přítomen.

Nejmodernější rezidence v Česku
Insight Home se nyní podílí i na projektu nejmodernější rezidenční budovy v ČR –Luka Living Rental Apartments – jejíž výstavba začala koncem loňského roku, a pro níž navrhla a vyprojektovala systémovou elektroinstalaci, měření a regulaci a řízení celé budovy i jednotlivých apartmánů. Patnáctipatrový objekt zahrnuje 216 apartmánů, tři patra garáží a tři patra komerčních prostor pro obchody, restaurace, wellness a další služby o rozloze 8000 m2. Jde o mimořádně úspornou budovu v energetickém standardu A, jejíž všechny byty jsou připraveny na systém domácí automatizace a tucet největších apartmánů jej bude mít již ve standardním vybavení.
„Tento koncept vyžadoval zcela jiný přístup, než u klasických rezidenčních developerských projektů, kde jsou byty určeny k prodeji. Cílem bylo vybudovat komplex špičkově vybavených apartmánů, které budou klientům nabízeny formou dlouhodobého pronájmu. Investor na jedné straně nabízí klientům maximální komfort v užívání apartmánů a jejich úsporný provoz, na druhé straně potřebuje dokonalý přehled o provozu celé budovy v reálném čase,“ konstatuje Tomáš Kašpar, generální manažer projektu ze společnosti Luka Residential.
Snad nejvýrazněji se budova odlišuje v oblasti použití nejmodernějších technologií. I když v poslední době některé developerské projekty začínají nabízet přípravu na chytrou domácnost – tzv. inteligentní bydlení, většinou jsou to opravdu jen jakési přípravy, či předpoklady realizace pomocí bezdrátových řešení. V případě Luka Living Rental Apartments však jde o sofistikovaný, komplexně propojený systém, který integruje jak řízení jednotlivých apartmánů, tak společných a komerčních prostor, garáží, výtahů, recepce a dohledového centra. „Při návrhu řízení celé budovy jsme vycházeli z nejnovějších poznatků v oblasti šetrných budov a inspirovali se posledními trendy v oblasti hotelových systémů. V rámci jednotlivého apartmánu může uživatel pomocí dotykových zařízení ovládat osvětlení, stínění, vybrané zásuvky, vytápění, chlazení, větrání, zabezpečovací a kamerový systém nebo audiovizuální techniku. Vše je založeno na koncepci tzv. chytrého rozvaděče –intelioBOX. Pomocí vnitřního komunikačního systému má přes svoji televizi přehled o vyúčtování a platební historii nebo službách v rámci celé budovy, může komunikovat online s recepcí a být informován o novinkách ve svém okolí“, říká Jan Průcha.
Velká pozornost byla věnována přístupovému a vnitřnímu komunikačnímu systému. Vstup do objektu, vybraných společných prostor, i do jednotlivých bytů je zajištěn pomocí bezkontaktních karet. Tento systém je integrován i do výtahů, takže stačí vejít do výtahu a už je předvoleno dané patro, nebo zavřít dveře apartmánu a než dojdete k výtahům, je výtah přivolán. Společné prostory a garáže jsou monitorovány kamerovým systémem a vjezd a výjezd je vybaven automatickou detekcí SPZ.
Infrastruktura budovy umožňuje příjem stovek satelitních kanálů v desítkách jazykových mutací, vysokorychlostní připojení k internetu, dálkovou správu jednotlivých apartmánů a řízení celé budovy na základě povětrnostních podmínek. Samozřejmostí je pokročilá elektronická požární signalizace, záložní systém v podobě dieselového agregátu a propracovaný systém pro správu nemovitosti v reálném čase a pro dálkové odečty energií.
 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1999 článek mě zaujal 470
Zaujal Vás tento článek?
Ano