asseco Aimtec murr

Solární megaprojekty na pouštích i na vodě

Sluneční energetice zatím dominovaly především Spojené státy - konkrétně slunná Kalifornie a v Evropě zejména Španělsko. To se však zřejmě brzy změní, do popředí se začínají dostávat další velké projekty, které se hlásí o své místo na slunci. Přehledy světových rekordů podle všeho přepíší nové fotovoltaické elektrárny na dalších kontinentech.  

 

V USA v roce 2014 zprovoznili největší solární park na světě. Až dosud se mohl kalifornský fotovoltaický projekt Topaz s výkonem 550 MW honosit označením největšího solárního komplexu. Areál elektrárny rozložený do několika sekcí obsahujících na 9 mil. solárních panelů zabírá celkovou plochu téměř 25 km2. Projekt za 2,5 mld. dolarů, který vybudovaly společnosti MidAmerican Solar a Phoenix, může zásobovat energií na 160 000 průměrných kalifornských domácností. V létě loňského roku však dosavadního krále z vedoucí pozice sesadil další kalifornský magaprojekt Solar Star s kapacitou 579 MW v Antalope Valley poblíž Los Angeles. Také předchozí největší solární park světa - Ivanpah Solar Power Facility s kapacitou 392 MW byl umístěn v Kalifornii v tamní Mojavské poušti. Na paty Kalifornským footovoltaickým gigantům už ale začínají šlapat další ambiciózní megaprojekty a americké solární megaparky zřejmě brzy dostanou silnou konkurenci z opačných končin světa - z africkém kontinentu a z Asie.

Maroko staví největší koncentrátorovou elektrárnu
Maroko spustilo koncem loňského roku první části projektu Noor. U města Warzazát poblíž Sahary postupně vyrůstá největší světová elektrárna využívající koncentrovanou solární energii, která svou rozlohou po dokončení překoná i hlavní město Rabat. První fáze projektu s názvem Noor 1 zahrnuje systém čítající na půl miliónu zakřivených panelů se zrcadlovým povrchem umístěných do 800 řad. Ty budou odrážet sluneční paprsky do centrálního místa, kde jejich energie bude zahřívat speciální písečnou směs schopnou uvolňovat z roztoku termálního oleje a vody páru, která následně roztočí turbíny. Elektrárna bude schopná vyrábět proud ještě tři hodiny po západu slunce. Výkon zařízení nabídne v této první fázi kapacitu 160 MW. S plnou kapacitou 580 MW, která vystačí na napájení milionu domácností, má komplex operovat v roce 2020, což je termín, kdy marocký sultanát hodlá pokrývat téměř polovinu svých energetických nároků prostřednictvím obnovitelných zdrojů. Jejich významnou součástí je samozřejmě i zmíněný projekt Noor, který by se měl podílet 2 GW, a který je součástí širšího programu zahrnujícího jak fotovoltaické, tak koncentrátorové elektrárny.
Ačkoli náklady na ambiciózní projekt rozhodně nejsou zanedbatelné, ještě před spuštěním první fáze dosáhly výše přes 9 mld. dolarů (220 mld. Kč), tak podle marockého ministra životního prostředí Hakima el-Haita se investice vyplatí. Maroko totiž na rozdíl od svých afrických sousedů Alžírska a Libye (které jsou na 15. a 27. místě světového žebříčku producentů ropy) nemá žádné ropné vrty a drtivou většinu (94 %) zdrojů energie dováží, takže může využít své jiné možnosti. S více než 3000 hodinami slunečního svitu ročně (v pouštních oblastech až 3600 h) patří mezi nejslunnější místa na Zemi (absolutní rekord drží Yuma v Arizoně s průměrnými 4000 h slunečního svitu ročně).
Připravují se už projekty Noor 2 a 3 které by pomocí koncentrátorové technologie měly vyprodukovat 200 a 150 MW a investice v hodnotě 2 mld. dolarů už jsou na ně zajištěny prostřednictvím marocké agentury pro solární energetiku (MASEN).
Noor tak překonal další z obřích koncentrátorovým elektráren, 100MW systém Shams v Madinat Zayed (ca 120 km od Abu Dhabí) ve Spojených arabských emirátech, postavený na ploše 2,5 km2 v roce 2013. Ten již největší solární elektrárnou tohoto typu na světě nebude, ale zůstává dosud největší na Středním východě. Zásobuje energií futuristické ekologické město Masdar.

Největší solární park vznikne v Indii
Také Indie, která už staví obří solární elektrárnu na vodě, připravuje další solární magaprojekty. Ve státě Kérala v jihozápadní Indii buduje tamní energetická společnost National Hydro Power Corporation (NHPC) jednu z největších světových plovoucích solárních elektráren. Zatím funguje od loňského roku pilotní projekt o výkonu kolem 20 kW energie na ploše necelé tisícovky m2, postupně by však měly přibývat do série elektráren další. Plány počítají s výstavbou komplexu o výkonu až 50 MW.
Zatím největším solárním projektem v Indii je fotovoltaický park v městě Neemuch s rozlohou 305 ha a kapacitou 130 MW.
Skutečným solárním gigantem však bude suchozemský projekt s názvem Rewa Ultra Mega Solar, který by měl vzniknout v průběhu následujícího roku a půl ve státě Madhjapradéš ve střední Indii. Zařízení, jehož stavbu oznámilo v srpnu loňského roku indické ministerstvo energetiky, by se mělo rozprostírat na ploše 1500 ha uprostřed pustého území distriktu Rewa. S kapacitou 750 MW by se tak po dokončení měl dostat na špičku pomyslného žebříčku největších solárních parků světa. Tento společný projekt veřejné nestátní společnosti Solar Energy Corporation of India a soukromé společnosti MP Urja Vikas Nigam by se měl spustit do provozu v březnu příštího roku 2017.
V západoindickém městě Kóčin ve státě Kerala probíhá rozsáhlá rekonstrukce tamního mezinárodního letiště, které by se po jejím dokončení (plánovaném na květen letošního roku), mělo stát prvním svého druh na světě, jehož zásobování energií budou obstarávat výhradně solární fotovoltaické panely. Těch bude v areálu kóčinského letiště a jeho okolí celkově instalováno přes 46 000. Prvních 400 bylo instalováno na střechách v rámci pilotního projektu v roce 2013, další jsou rozmísťovány poblíž letiště. Plné energetické soběstačnosti dosáhlo letiště už po instalaci 12 MW fotovoltaických panelů u cargo terminálu v srpnu loňského roku a může se tak pyšnit titulem první letiště na světě poháněné solární energií.
Indie patří obecně mezi země, které věnují rozvoji obnovitelných zdrojů energie značnou pozornost a do budování těchto elektráren investují nemalé prostředky. Na jejich výstavbě se snaží pomocí různých investičních pobídek a podpor zainteresovat domácí i zahraniční investory. Tyto aktivity a projekty má v kompetenci Ministerstvo pro nové a obnovitelné zdroje energie (MNRE), které již připravilo program rozvoje řady solárních parků po celé zemi a zahrnuje i program finanční pomoci státu při jejich zakládání a vytváření potřebné infrastruktury. Pod ministerstvem působí i veřejný podnikový sektor Solar Energy Corporation of India (SECI).
Zmíněné projekty jsou také součástí rozsáhlého energetického programu, jehož cílem je zajistit v Indii rozsáhlé využívání obnovitelných zdrojů a vytvořit v zemi energetickou soustavu, která by do roku 2022 umožnila vyrábět 175 000 MW „zelené” energie ročně. Schéma pro rozvoj solárních parků a obřích solárních energetických projektů (Ultra Mega Solar Power Projects - UMSPP) kalkuluje v letech 2014 - 2019 s vybudováním nejméně 25 solárních parků (každý s předpokládanou kapacitou ca 500 MW) s cílovým stavem přes 20 000 MW instalované solární kapacity.
 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1986 článek mě zaujal 464
Zaujal Vás tento článek?
Ano