asseco Aimtec murr

CES: ve znamení dronů a chytré elektroniky

Nejvýznamnější světová přehlídka spotřební elektroniky na veletrh CES v „metropoli hazardu“ Las Vegas již skončila. I letos přilákala technologickou elitu, která v tamním Convention Centre od 6. do 9. ledna představila své vize budoucnosti  i novinky, které se objeví na trhu už během následujících týdnů či měsíců.  

 

Letošní ročník byl na rozdíl od předchozích poněkud odlišný v tom, že hlavním trhákem nebyly jako obvykle velké a chytré televize v rozlišení ostrým jako břitva, ani snad ještě chytřejší telefony s plejádou funkcí, které běžný uživatel snad ani nemá šanci využít, ale zástupci zcela jiných segmentů, jenž se na CESu začaly objevovat teprve relativně nedávno. Pozornost návštěvníků poutaly např. drony či koncepty inteligentních, často autonomních vozidel, pozoruhodné domácí spotřebiče s neobvyklými funkcemi a nejrůznější doplňky v podobě tzv. nositelné elektroniky.
Dřívější tahák veletrhu, špičkovými parametry a funkcemi nabité širokoúhlé velkoplošné televize už jednoduše ztrácejí na úžasnosti. Zásadní inovace se už objevily, ať jde o rozměry, rozlišení, barevné podání apod. Prostě nemají příliš co nabídnout, vše už tu bylo a revoluce se zatím neočekává. Zdá se, že 3D obraz už je mrtvý, a výrobci se proto nyní snaží zaujmout výmysly, jako jsou např. zakřivené prohnuté displeje, které však nemají zásadní marketingový potenciál, jako byl např. přechod od CRT k plochým televizorům, či digitální vysílání. Sázejí proto spíše na různé doplňkové aplikace a služby pro chytré přístroje, smart TV apod.

Když nejlepší už není dost
Kromě snahy o co nejvyšší rozlišení, které si razí cestu do našich domácností pod označením UHD či 4K, výrobcům už zjevně nestačí, a tak např. Samsung předváděl televizory standardu SUHD (tedy Super UHD rozlišení) s displejem Quantum Dot, s nejdokonalejší kvalitou obrazu, jakou se dosud podařilo výrobci dosáhnout. Podle výrobce jde o první bezrámečkové prohnuté televizory na světě. Také Blu-ray (BR) video už se přesouvá do vyšších rozlišení a nabízí nový Ultra HD obraz ve snaze zachránit si kůži. Ve srovnání s tradičními BR přehrávači nabízí nový UHD Blu-ray přehrávač UBD-K8500 čtyřikrát vyšší rozlišení a 64krát výraznější barevné podání. Díky upscalingu zvyšuje kvalitu obrazu standardních BR a DVD disků a ve spojení s SUHD TV a technologií Quantum Dot poskytuje kvalitu obrazu, jaká doposud nebyla v domácnostech dostupná. Přesto jsou však mnozí analytici skeptičtí a podobně jako DVD standard zahubil VHS kazety, i DVD a BR diskům, byť s vylepšenými parametry, prorokují zánik v důsledku streamovaného videa, které by mohlo fyzické nosiče postupně zcela nahradit.
I konkurenční LG sází na ultratenký design (hloubku obrazovky se mu podařilo snížit na 6, 6 mm a rámeček je téměř neviditelný) a pokročilé technologie. Jde však spíše o hrátky s kontrastem a barvami, než skutečně zásadní inovace, snad s výjimkou technologii stmívání pixelů OLED Pixel Dimming, která, na rozdíl od LCD panelů (kde LED podsvícení lokálně ztmaví celou obrazovku) využívá možnosti zapínat nebo vypínat podsvícení každého obrazového bodu zvlášť.
Televize, do nichž svého času přineslo revoluci dálkové ovládání, se teď samy stávají ovladačem pro internet věcí (IoT). LG vytvořila systém webOS 3.0, a patentovaná aplikace IoTV v produktech řady smart přináší funkce pro správu domácnosti s možností ovládání chytrých spotřebičů prostřednictvím televizorů s tímto systémem. Po připojení se TV zobrazí stav jednotlivých zařízení a uživatelé mohou ovládat konkrétní spotřebiče, jako ledničky nebo pračky připojené přes Wi-Fi nebo kabel, intenzitu osvětlení v místnosti nebo změnit nastavení klimatizační jednotky.

Když doma patroluje vysavač
Zájem se soustřeďuje spíše na domácnosti jako celek a jejich vybavení, chytré už nejsou jen televize a mobily, ale i řada dalších spotřebičů, které by měly s nástupem IoT přivést do našich domovů nebývalé možnosti. Před internetem v moderních domácnostech už brzy nebude úniku, jak dokumentuje např. rodinné chladicí centrum Family Hubs, což je maxilednička s 21,5“ LCD dotykovým displejem od Samsungu. Uživatelé si na něm mohou nejen nechávat vzkazy, ale i sledovat streamové vysílání, TV program či zaslaná fota. Tím však schopnosti ledničky nekončí. Při každém zavření dveří pořídí tři vestavěné kamery fotografii vnitřku a členové domácnosti si tak mohou na svých chytrých telefonech prohlédnout, co je v chladničce. Případně zařídit nákup online.
Pro IoT si velcí výrobci vyvíjejí vlastní platformy. Podobně jako Samsung i LG hodlá podporovat IoT jako otevřenou platformu pomocí své technologie SmartThings pro monitorování a řízení domácích spotřebičů. LG disponuje podobnou lednicí jako Samsung, ale s dvojitým systémem dveří, který brání uniku chladného vzduchu až o polovinu a snižuje tak spotřebu energie. U prémiového modelu Signature jej vylepšil funkcí Knock-on Door, který po zaklepání ukáže, díky transparentnímu povrchu, stav uvnitř, aniž by bylo nutné dvířka otevřít. Pokud je aktivována funkce Auto Door Open, dveře se naopak automaticky otevřou, když se k lednici někdo přiblíží.
Nejen ledničky však nabízejí možnosti dříve nevídané. Příkladem může být robotický vysavač LG HOM-BOT Turbo+ s rozšířeným vnímáním. Při spojení s chytrým telefonem si uživatel může na obrázku jím vybrané místnosti zvolit konkrétní místa, která chce uklidit. Kamerka ve vysavači může využít dalších funkcí, které umožňují ovládat vysavač v reálném čase či posílat fotografie domova, jakmile vysavač zaregistruje nějaký pohyb.
Nejnovějším přírůstkem LG do ekosystému IoT je senzor SmartThinQ Hub. Zajišťuje shromažďování informací od jednotlivých spotřebičů, ale i dalších zařízení připojených k němu přes Wi-Fi, ZigBee a Bluetooth. Data se zobrazí v podobě oznámení na LCD obrazovce, případně prostřednictvím zabudovaného reproduktoru.
Internet věcí stojí i v pozadí dalších věcí, které se na CESu objevily jako např. chytré zrcadlo, které zobrazí zprávy i počasí nebo lžičky počítající kalorie.

Vzduchem,  po zemi i na vlnách představivosti
Řada výrobců představovala drony v nejrůznějších velikostech a provedeních, od inteligentních hraček až po poloprofesionální a profesionální zařízení pro vzdušnou inspekci a monitoring (s výbavou špičkové měřicí a záznamové techniky), či létající roboty pro přepravu zásilek. O skutečný rozruch se však postarala čínská firma Ehang, která premiérově představila první dron na světě určený pro osobní přepravu. Jde o výkonnou kvadrokoptéru (vzhledem k tomu, že rotory jsou zdvojené, je technicky spíše o oktokoptéru) vybavenou vejčitou kabinkou pro jednu osobu do hmotnosti 100 kg (tedy nic pro obvykle obézní Američany či Evropany). Samořiditelný stroj s označením Ehang 184 dokáže létat v půlkilometrové výšce i 100km rychlostí. Ve vzduchu by se měl na jedno nabití, které zabere 2 - 4 hod., udržet až 23 minut, což jsou parametry, které by mohly vystačit pro rychlou přepravu na kratší vzdálenosti. Podle výrobce by stroj, který je již prakticky připraven pro masovou výrobu, mohl fungovat jako vzdušné taxi - pasažér by tedy nemusel být pilotem s licencí, protože mu postačí jen zadat cílovou destinaci a povel ke startu. O vše potřebné, včetně přistání, se následně postará automatika. Na trhu by se mohl objevit už příští rok s cenou cca 200 - 300 000 dolarů. Zatím se však čeká na potřebnou legislativu, která je zatím v plenkách.
Doprava budoucnosti se objevuje na CESu tradičně i v podobě více či méně futuristických konceptů automobilek, v poslední době s důrazem na samořiditelné, propojené a podobné vozy, využívající nejmodernější technologie, včetně nastupujícího konceptu IoT. Ten se veletrhem prolínal jako příslovečná červená nit, podobně jako další ze současných trendů automobilového průmyslu - elektromobilita. Své vize tu představilo hned několik značek, jako VW, jeho koncernový příbuzný Audi, Kia aj. S těmito novinkami vás ale seznámíme podrobněji v příštím vydání TechMagazínu. Rozhodně stojí za pozornost, protože řada z nich by se už relativně brzy měla objevit v sériových vozech.
Také další z tradičních lákadel veletrhu, virtuální realita, nechyběla ani letos a na trh právě míří dlouho očekávaná finální verze high-end systému Oculus Rift stejnojmenné firmy. Další systém tohoto typu hodlá nabídnout i HTC a vylepšený VR headset Vive pod názvem Vive Pre plánuje uvést na jaře.
Google a Lenovo na CES oznámily spolupráci na Projektu Tango 3D, pod nímž se neskrývá nic menšího, než revoluční technologie umožňující vytvoření 3D modelu interiéru na základě jeho nasnímání v reálném čase. Děje se tak prostřednictvím speciálně upraveného smartphonu se senzory, které zpracovávají až čtvrt milionů dat za sekundu. Cílem obou technologických gigantů je vyvinout dostupné zařízení, které by umožnilo používat Projekt Tango 3D k mapování interiérů, rozšířené realitě apod. To by se mělo na trhu objevit ještě letos.

Jakou techniku si dnes vezmeme na sebe?
Samozřejmě ani letos nemohly chybět wearables, neboli nositelná elektronika. Např. Microsoft představil fitness náramek Band2, který kromě obvyklých funkcí zaměřených na sledování tělesných hodnot umožní komunikaci s chytrým vozidlem. Kromě nejrůznějších pomůcek pro sledování a záznam sportovních a venkovních aktivit, jako jsou fitness náramky, outdoorové kamerky apod. představují významnou část tohoto segmentu chytré hodinky. Apple, Samsung či Pebble svými úspěšnými produkty inspirovali další následovníky, takže chytré hodinky přibývají a výrobci se snaží zaujmout seč se dá. Místo dřívější podoby připomínající spíše zmenšený mobil na zápěstí tak stále více začínají napodobovat hodinky v tradiční formě, ovšem prošpikované různými digitálními technologiemi. Nové hodinky Gear S2 classic se tak např. předvedly ve variantách s luxusním povrchem z 18karátového růžového zlata nebo s platinou. Huawei představil nové dámské chytré hodinky ve zlatě barevném provedení posázené krystalky Swarovski.
Za pozornost stály ale i hodinky pro opravdové chlapy, které vystavovala firma Casio. Outdoorové chytré hodinky WSD-F10 jsou odolné vodě do 50 m, ale i nárazu díky extrémně tvrdému pancéřovému materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Umí zaznamenávat nadmořskou výšku a tlak vzduchu pomocí barometru, světové strany pomocí kompasu, zobrazovat grafy přílivů nebo východ a západ slunce. Pomocí speciálního tlačítka je lze ovládat i v rukavicích.
Svět chytrých hodinek začínají atakovat už i tradiční hodinářští výrobci z řad renomovaných firem, jako např. švýcarský TAG Heuer s luxusním modelem Connected nebo značka Breitling, která vytvořila elegantní smartwatch Exospace B55. Do segmentu chytrých hodinek se zapojili i výrobci z opačného pólu produktového spektra, technologických firem zaměřených na sportovní oblasti. Např. firma Fitbit, jeden z největších výrobců wearables, představila hodinky s názvem Blaze. Ty sledují sportovní aktivity, které si může uživatel navolit ručně, nebo je hodinky zkusí rozpoznat a vyhodnotit automaticky.
Kromě hodinek, fitness náramků apod. se objevily i skutečně elektronikou prošpikované součásti oblečení, např. speciální podprsenka Ombra firmy OMsignal, která před časem vyvinula inteligentní tričko. Díky vestavěným biometrickým senzorům dokáže např. měřit srdeční tep, monitorovat dýchání či spánkovou aktivitu a samozřejmě komunikovat s příslušnými aplikacemi v mobilu zaznamenávajícími sesbírané informace.

Také Češi mají na CESu dobrý zvuk
I když české firmy na megaakcích typu CES obvykle nevystavují, letos jste tam na zástupce české hi-tech narazit mohli. Se svými produkty se přijela pochlubit společnost European Audio Team (EAT), která vyvíjí a vyrábí gramofony pro audiofily. Její novinka předváděná na veletrhu, analogový gramofon C-Sharp s elektronkovým předzesilovačem, je špičkové hi-fi zařízení, které slaví úspěchy i na náročných trzích jako je USA. Pozoruhodné je, že firma si elektronky i sama vyrábí - v Praze, kde zachránila bývalou továrnu Tesly, podobně jako navázala na další výrobu bývalé Tesly v Litovli, zaměřenou právě na výrobu gramofonů.
/joe/
 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1860 článek mě zaujal 443
Zaujal Vás tento článek?
Ano